Opryski przeciw robaczywieniu śliw

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.

Opryski przeciw robaczywieniu śliw

Postautor: matias » 2008-04-20, 22:41

Mam zapytanie odnośnie śliwy - kiedy przeprowadzić oprysk aby śliwki nie były robaczywe? Bo sam nie wiem...

1) przed kwitniem
2) w czasie kwitnienia
3) bezpośredniu po kwitnieniu
matias
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: rafaloku » 2008-04-21, 13:26

Witaj matias!

1 przed kwitniem
2 w czasie kwitnienia
3 bezpośredniu po kwitnieniu

Dodałbym: 4 - w okresie rozwoju zawiązków owoców...

Wprawdzie pod koniec kwitnienia (koniec opadania płatków) przeprowadza się opryski (preparaty te same co podaję niżej), ale zwalczają one mszyce i owocnicę żołtorogą. Owocnica jest przyczyną opadania zawiązków. Z tego względu warto przeprowadzić oprysk w tym terminie ale nie gwarantuje on pozbycia się prawdopodobnej głównej przyczyny twoich problemów ze śliwkami - owocówki śliwkóweczki.

Otóż właśnie podstawowym wrogiem powodującym robaczywienie śliwek jest Owocówka śliwkóweczka

Te nikczemne stworzenia powodują robaczywienie zawiązków i dojrzewających owoców, zanieczyszczenie ich odchodami gąsienic, na owocach widoczne otwory po wyjściu gąsienic.

Szczegółowy opis w naszym poradniku:
http://poradnikogrodniczy.pl/szkodsad.php#owocowka

Szkodniki te zwalcza się już po kwitnieniu, w okresie rozwoju zawiązków owoców.

Zalecane (niechemiczne): pod koniec maja na pnie drzew zakładać opaski z papieru falistego. Opaski zatrzymują wędrujęce gąsienice. Jeśli na działce uda się na tym poprzestać to dobrze :-)

Jeśli zdecydujesz się na "chemię" to należy przeprowadzić oprysk preparatami Trebon 10 SC, Mospilan 20 SP. Oprysk wykonuje się w stadium rozwojowym szkodnika zwanym "czarną główką". To jedyny termin oprysku zalecany w uprawach amatorskich.

Polecam raczej Mospilan ze względu na nieszkodliwość dla pszczół (zerowy okres prewencji).

Aby uniknąć inwazji szkodnika w przyszłym roku, do pracy znowu trzeba się wziąć w sierpniu. Na pnie ponownie załóż opaski z papieru falistego (zwalczanie drugiego pokolenia). Konieczne jest także usuwanie owoców z objawami żerowania gąsienic (zapobiega ich rozprzestrzenianiu się).

I to wszystko. W uprawach amatorskich na działkach nie zaleca się wykonywania ponownego oprysku zwalczającego drugie pokolenie owocówki śliwkóweczki.

Mam nadzieję, że to pomoże ;-) Smacznych śliwek!

P.S.
Powyższe zalecenia pochodzą z opracowania "Zalecenia z ochrony roślin dla działkowców na lata 2006-2007".
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: erazm » 2008-04-25, 10:30

Ja polecam do oprysku Mospilan 20 SP. Jest to preparat o działaniu systemicznym. Poprzez swoje działanie wgłębne, wnika do wnętrza rośliny i przemieszcza się z jej sokami docierając wszędzie. Jest to preparat który po zastosowaniu wykazuje długie działanie. Stosuję go od pewnego czasu prawie na wszystkie szkodniki drzew owocowych, iglastych i warzywa. By go jednak dokładnie odważyć potrzebna jest waga o dokładności 0,1 grama. :lol:
Dla tych co nie mają takiej wagi podaję w przybliżeniu ile to jest 0,1 grama i ile ma łyżeczka od herbaty gram.
Obrazek

To jest 0,1 grama.

Obrazek
Po kliknięciu na zdjęcie i naciśnięciu znaczka Obrazek obraz ulegnie powiększeniu.
To jest 2,3 grama - czyli łyżeczka od herbaty.
Preparat ten skutecznie likwiduje owocówkę śliwkóweczkę i nasionnice trześniówkę (powoduje robaczywienie czereśni).
erazm
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

śliwki czym pryskać

Postautor: sąsiad » 2008-04-25, 22:56

Czy ktoś zna ekologiczny środek na owocnicę żółtorogą?, głównego sprawcę wczesnego opadania zawiązków śliwek.
Zawiesiłem na śliwie budkę lęgową i zagnieździły się w niej sikorki bogatki. Nie chcę ich wypłoszyć, a owocnicy żółtorogiej sikorki prawdopodobnie nie wytępią.
Pozdrawiam słonecznie. U mnie śliwy rozpoczynają kwitnienie.
Zagorzały dyskutant

Postautor: rafaloku » 2008-04-26, 11:50

No niestety. Chyba jedyne ekologiczne metody walki z tym szkodnikiem to zrywanie i niszczenie zawiązków ze świeżymi wgryzami i wilgotnymi odchodami widocznymi na powierzchni zawiązka.

Można też stosować białe pułapki lepowe. One głównie służą do określania liczebności szkodnika ale zawsze przy okazji co nieco się złapie ;-)

Jeżeli szkodnika jest naprawdę dużo to można się pokusić o oprysk w/w Mospilanem, który ma najmniej skutków ubocznych i jest bezpieczny dla pszczół.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

śliwki - re rafaloku

Postautor: sąsiad » 2008-05-02, 23:09

rafaloku pisze:No niestety. Chyba jedyne ekologiczne metody walki z tym szkodnikiem to zrywanie i niszczenie zawiązków ze świeżymi wgryzami i wilgotnymi odchodami widocznymi na powierzchni zawiązka.

Można też stosować białe pułapki lepowe. One głównie służą do określania liczebności szkodnika ale zawsze przy okazji co nieco się złapie ;-)

Jeżeli szkodnika jest naprawdę dużo to można się pokusić o oprysk w/w Mospilanem, który ma najmniej skutków ubocznych i jest bezpieczny dla pszczół.

Nie pocieszyłeś mnie rafoloku. Mam dwa wyjścia - pozostawić ważne zadanie dla sikorek lub
wykonać oprysk wieczorem po zakończeniu lotu ptaków.
Dziękuję Staszek
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: pawel_1232 » 2008-05-04, 23:19

Jeżeli tylko w 4 okresie opryskałem kwiaty to mogę się spodziewać nierobaczywych śliwek??
Awatar użytkownika
pawel_1232
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: erazm » 2008-05-05, 12:13

Są już pierwsze zalecenia w niektórych powiatach odnośnie oprysku śliwy na owocnice śliwowe . M.in. na stronie http://www.piorin.gov.pl/sygn/php/rpowiat.php?kod=LOSK czy też http://www.piorin.gov.pl/sygn/php/rpowiat.php?kod=LOSI
Zalecane preparaty to m.in. Calypso 480 SC, Basudin 600 EW, Mospilan 20 SP, Owadofos 540 EC, Owadox 1000 EC
erazm
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: matias » 2008-05-07, 19:23

Jeśli komunikat o owocnicy pojawił się dziś, a ja wczoraj przeprowadziłem oprysk mospilanem - to czy mam przeprowdzić jeszcze raz? Jesli tak to kiedy?
matias
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: erazm » 2008-05-07, 21:07

Na pewno pryskając dzień wcześniej zniszczyłeś część szkodników. Czy opryskać ponownie. Myślę, że nie trzeba - preparat ten jest w roślinie i przemieszcza się z jej sokami czyli jeszcze działa. Większym zagrożeniem będzie owocówka śliwkóweczka.
MOSPILAN 20 SP wykazuje jak podaje producent wyjątkowo długie działanie.
erazm
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: matias » 2008-05-07, 22:01

erazm pisze:Na pewno pryskając dzień wcześniej zniszczyłeś część szkodników. Czy opryskać ponownie. Myślę, że nie trzeba - preparat ten jest w roślinie i przemieszcza się z jej sokami czyli jeszcze działa. Większym zagrożeniem będzie owocówka śliwkóweczka.
MOSPILAN 20 SP wykazuje jak podaje producent wyjątkowo długie działanie.

Jaki środek zastosować na owocówkę śliwkóweczkę?
matias
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Wróć do Sadownictwo