Oprysk przeciwko czarnej plamistości

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.

Oprysk przeciwko czarnej plamistości

Postautor: edyta_mi » 2011-04-06, 22:35

Chcę zapytać doświadczonych ogrodników o opryski wiosenne róży.
W zeszłym roku moje róże dość mocno zachorowały na czarną plamistość. :zalamany: Nic z tym nie robiłam w poprzednim sezonie, bo przyznam, że nawet nie wiedziałam co do za choroba. Przez zimę dokształciłam się nieco i chcę podjąć walkę z choróbskiem.
Jaki oprysk zastosować, bo z pewnością zarodniki przezimowały sobie i czekają na atak :cisza: . Czy można już go wykonać czy należy odczekać jeszcze, aż temperatura się ustabilizuje.
Kolejne pytanie, czy można po tych środkach mikoryzować róże? Czy należy odczekać bo preparat może być szkodliwy dla grzybni?

I jeszcze jedno pytanie - co prawda nie z tego działu, ale może uda mi się otrzymać odpowiedź bez mnożenia wątków.
Jeden krzew winorośli ubiegłego roku zapadł na mączniaka, czym go opryskać i kiedy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: anja » 2011-04-07, 09:18

Edytko ja w ubiegłym roku również zdiagnozowałam na swoich różach tą chorobę. Opryskałam je miedzianem pod koniec sezonu. Teraz czekam aż roślinka "ruszy" i zastosuję miedzian ponownie. Tutaj wątek w którym poruszyłam ten temat.
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: tresaa » 2011-04-07, 10:04

Witaj ja na jesieni zrobiłam 2 razy oprysk naturalny z sody oczyszczonej na1litr ciepłej wody dodałam 1piąta łyżeczki sody i łyżeczkę oleju jadalnego razem wszystko wymieszałam,następnie dokładnie spryskałam. Z środków chemicznych np brawo250,skore250 lub amistar250
tresaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: anja » 2011-04-07, 10:35

Tereso czy oprysk z sody oczyszczonej jest skuteczny? Stosowałaś go może już wcześniej? Chętnie zrezygnowałabym z chemicznych środków.
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: tresaa » 2011-04-07, 10:54

Aniu róże mam z4lata lecz nigdy środkami chemicznymi nie pryskałam były zdrowe podlewałam pokrzywą i skrzypem lecz pierwszy raz na jesieni zauważyła znajoma ze mają czarną plamistość i doradziła oprysk sodą a wiosną jeszcze dwa opryski wykonać w odstępie 7 dni.
tresaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Elzbieta M » 2011-04-07, 14:51

Nigdy nie słyszałam o oprysku roztworem sody. Na razie opryskałam profilaktycznie miedzianem. Myślę , że jak się choroba ujawni to już za póżno na wszelkie opryski
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: ElaGraNo » 2011-04-07, 21:50

Ja na czarną plamistość róż stosowałam preparat ,Biosept'. Niestety nie jest to tania metoda, bo preparat stosuje się 3 razy na przemian jako oprysk i do podlewania, w odstępach 7-10 dni, potem miesiączny odstęp i ponownie cykl 3 zabiegów, ale w odwrotniej kolejności niż poprzednio. Kurację zaczynałam gdy już rozwinęły się listki. Zabieg był skuteczny w roku stosowania, ale w następnych latach choroba znów się pojawiła, ale już nie stosowałam żadnych zabiegów. Preparat zapobiegawczo stosowałam też przeciw grzybowym chorobom rózaneczników i ich wygląd znacznie się poprawił, ale czy choroby zostały wyeliminowane- tego nie mogę stwierdzić w 100%.
Awatar użytkownika
ElaGraNo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: edyta_mi » 2011-04-07, 22:03

Bardzo dziękuję za rady. Zanim zastosuję środek postanowiłam jeszcze raz sprawdzić w necie swoją diagnozę i oto znalazłam ciekawostkę, że faktycznie rdzę róży można zwalczać przy pomocy roztworu sody oczyszczonej. Stosuje się go w proporcji: na 1 litr ciepłej wody daje się 1/4 - 1/5 płaskiej łyżeczki + 1/2 łyżeczki dowolnego oleju jadalnego. Wszystko dokładnie wstrząsamy.
Środek ten ponoć działa również nawet na duże populacje mszyc.
Nie należy pryskać w ciągu słonecznego dnia, gdyż olej może działać jak soczewka i może dojść do poparzeń rośliny.
Pryskać 2x w odstępie 2 tyg.
Podobno roztwór sody polecany jest do zwalczania czarnej plamistości przez Królewskie Towarzystwo Róż w Anglii.
Informacje te znalazłam na poniższej stronie:
http://www.oczarjk.pl/index.php?act=258 ... ak_rzekomy

Musze jednak stwierdzić, że nie mam pewności czy moje róże chorowały na czarna plamistość czy na mączniaka rzekomego (tym bardziej, że ta właśnie choroba objawiła się na winorośli). A może występowały u mnie obie choroby.

Rozważam użycie roztworu sody, ale obawiam się, że nie zwalczy ona mączniaka rzekomego.
Co stosujecie przy tej drugiej diagnozie?
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Elzbieta M » 2011-04-07, 22:18

To wspaniale Edytko że znalazłaś potwierdzenie o sodzie. Ciekawa jestem , czy np przeciw rdzy na gruszy tez by taki oprysk był skuteczny.
Co się tyczy mączniaka na różach - jak już wystąpi , to najpewniej wycinać porażone pędy. Wiadomo , że żal , bo np kwitną , ale chcąc ratować roślinę lepiej jednak wyciąć
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: edyta_mi » 2011-04-07, 22:21

Elzbieta M pisze:Co się tyczy mączniaka na różach - jak już wystąpi , to najpewniej wycinać porażone pędy. Wiadomo , że żal , bo np kwitną , ale chcąc ratować roślinę lepiej jednak wyciąć

Tylko, że u mnie jeszcze w tym roku nie wystąpił i zastanawiam się jak się przed nim zabezpieczyć :-/ .

Tresaa masz u mnie punkcik za tą sodę - zamierzam wypróbować ;-) .
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Wróć do Róże