Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
JohnyOnuca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-21, 15:19

Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: JohnyOnuca »

Witam. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Otóż moja mama za niedługo wyjeżdża i wróci dopiero w połowie kwietnia prawie na swoje urodziny. W prezencie chciałbym zmienić coś w ogrodzie, który posiada. Jest trochę chaosu w nim i chciałbym to trochę dla niej zmienić. Jeśli moglibyście mi doradzić jakie rośliny dokupić lub coś innego aby ten ogród stał się bardziej efektowny byłbym wdzięczny. Jeśli nie widać za bardzo na zdjęciach roślin to napiszcie to je tutaj wypisze. Pozdrawiam.
Załączniki
DSC_0009.JPG
DSC_0010.JPG
DSC_0011.JPG
DSC_0012.JPG
DSC_0013.JPG
DSC_0014.JPG
DSC_0015.JPG
DSC_0016.JPG
DSC_0017.JPG
DSC_0018.JPG
JohnyOnuca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-21, 15:19

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: JohnyOnuca »

Dodaje resztę zdjęć bo się nie zmieściły wszystkie w powyższej wiadomości.
Załączniki
DSC_0019.JPG
DSC_0020.JPG
DSC_0021.JPG
DSC_0022.JPG
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: tadek »

.

:zdziwko:

Trudno na podstawie przedstawionych przez Ciebie zdjęć coś zadecydować.
Z tego co ja widzę to królują u Ciebie świerki i pojedyncze krzewy. :zalamany:

Jedynie co mi przychodzi do głowy to krytyka posadzonych zbyt blisko głównej (?) ścieżki świerków.
W przyszłości będziecie mieli z nimi problemy. Nie dość że zajmą sporo miejsca, tworząc nad wejściem tunel nie przepuszczający światło, to zaczną też podnosić korzeniami ścieżkę, oraz obficie będą sypać igłami.
Nie wspominam już o gołębiach które mogą zacząć na tych świerkach nocować, zostawiając pod drzewami... swoje ślady.

Z powodu rozrostu będziecie musieli podciąć im dolne gałęzie, otrzymując w ten sposób "Polską palmę".
Pod tymi iglakami też nie wiele będziesz mógł posadzić, ponieważ drzewa te będą nadmiernie obsuszać ziemię w której rosną.

Tak myślę... może poszedł byś w tym kierunku?
Świerki nie są jeszcze nadmiernie wybujałe, może zbierzesz kilku chłopów i przesadzisz gdzieś indziej chociaż jeden rząd świerków zasłaniające południowe słońce, rosnące wzdłuż głównej ścieżki, a w ich miejsce stworzysz rabatę kwiatową z dodatkiem odpowiednich krzewów ozdobnych lub róż?

Z Poradnika ogrodniczego:
Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz ponad 20 tys. szlachetnych odmian róż. Krzewy róż mają rozmaitą wielkość i zróżnicowany pokrój - od kilkunastocentymetrowych odmian miniaturowych po odmiany wysokie - kilkumetrowe, o pędach wyprostowanych albo przewisających. U większości róż na łodygach występują kolce. Liście są błyszczące lub matowe, w wielu odcieniach zieleni, niekiedy też czerwonawe, często pokryte srebrzystym nalotem woskowym. Kwiaty mają średnicę od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów i mogą być osadzone pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Płatki są jednobarwne lub dwubarwne i nierzadko zmieniają odcień w miarę przekwitania.

Czytaj dalej - Róże ogrodowe - odmiany i uprawa :arrow:
Poradnik ogrodniczy - Rośliny ozdobne :arrow:

Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: Danka »

To prawda, że w ogrodzie dominują iglaki ale można ocieplić pejzaż jakimiś innymi roślinami. Mogą to być także inne zimozielone, np. trzmieliny. Mogą być nawet kolorowe niskie lub miniaturowe iglaki. Bo większość pozostałych roślin jest widoczna późniejszą wiosną lub w lecie ;-) Ale może ktoś poda jeszcze inne pomysły :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: Elzbieta M »

Myślę , że aby odpowiedzieć , trzeba choć w przybliżeniu wiedzieć , co mama lubi?Zeby zmiany - w jej odczuciu - nie wyszły na gorsze. Czy gustuje raczej w krzewach , czy lubi kwiaty jednoroczne czy byliny? I jak z czasem , który może poświęcić pielęgnacji roślin.
JohnyOnuca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-21, 15:19

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: JohnyOnuca »

Co do świerków to są systematycznie podcinane.
Mama raczej woli krzewy i byliny niż kwiaty jednoroczne, a czasu teraz będzie miała dość sporo aby zając się roślinami.
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: Mandragora »

Moim zdaniem fajnie by było przełamać zieleń iglaków jakimiś krzewami o ozdobnych kwiatach lub owocach, żeby nie było tak monochromatycznie, np jaśminowce, derenie, itp. może jakiś migdałek albo magnolie i zrobić kolaż na zielonym tle :-) Warto też dobrać takie o różnym czasie kwitnienia. No i róże to też świetny pomysł.
JohnyOnuca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-21, 15:19

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: JohnyOnuca »

A podpowie ktoś w jakich miejscach podosadzać te rośliny aby to się jakoś fajnie skomponowało?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: Danka »

JohnyOnuca pisze:A podpowie ktoś w jakich miejscach podosadzać te rośliny aby to się jakoś fajnie skomponowało?
A wybrałeś już jakieś rośliny, które byś chciał posadzić :-) Jak już zauważyłeś prawie każdy z nas ma inną propozycję. Więc najlepiej będzie gdy coś wybierzesz. Wtedy mogą posypać się plany ;-)
JohnyOnuca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-21, 15:19

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: JohnyOnuca »

Więc tak w ogrodzie jest już migdałek w rogu działki, jedna magnolia, dwa lilaki, 3 azalie, jedna modrzewnica pospolita i dwa jałowce płożące no i świerki i tuja.
Myślałem może by dosadzić jeszcze jakieś krzaczki modrzewnicy wokół tego jednego krzaka bo tak samotnie stoi. Trzmielina z tego co wiem mamie też wpadła w oko. Róże jak najbardziej na tak. Może jakieś cyprysiki o żółtym odcieniu, wrzosy też mogły by być, bagno grenlandzkie też mi się spodobało, Berberys Thunberga. No i czekam na jeszcze jakieś konkretne propozycje roślinek z Waszej strony. Jestem otwarty na sugestie żeby to fajnie skomponować :-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: Danka »

Bagno grenlandzkie jest ładną rośliną i ma podobne wymagania co azalie. I co ważne kwitnie w tym samym czasie co azalie. Więc myślę, że dobrze będzie wyglądało w ich towarzystwie. Ja zaproponowałabym zamiast wrzosów wrzośce. Są bardzo podobne. Mają takie te same wymagania ale kwitną wiosną. I są bardziej wytrzymałe od wrzosów. U mnie wrzosy już wypadły a wrzośce rosną i ładnie kwitną. To moje wrzośce z 18 marca br
Obrazek
Obrazek
Są różne kolory i mają także żółte i zielone igiełki. Akurat do modrzewnicy.
Trzmieliny są także w różnych odmianach. Musisz wybrać, które bardziej będą mamie pasowały. Są biało-zielone, zielono -żółte. Mają listki w ciapki. Ja mam trzmielinę Harlequin Gold.
Obrazek
Mam także Pierollinno Sense
Obrazek
Ale obie odmiany mogą u nas przemarzać. Ja na zimę je osłoniłam. Chociaż obecne zimy są łagodniejsze.
Cyprysiki żółte na pewno przełamią zimową monotonię. Ale czy chciałbyś odmiany miniaturowe czy te rosnące wysoko. U mnie rośnie od kilku lat cyprysik Filfirea Nana Aurea.
Obrazek
Ale poleciłabym Platycladus orientalis Franky Boy
Obrazek
Żywotnika Golden Tuffet
Obrazek
Żywotnika zachodniego Gold Pearl
Obrazek
Wydaje mi się, że mógłbyś posadzić żurawki. Jest bardzo duży wybór. Mają różne kolory liści i kwiatów. Na prawdę jest w czym wybierać i ich liście wytrzymują nasze mrozy. Ja mam w większości ciemne odmiany są także żółte i zielone.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
kwiecień 2014 r
Obrazek
Poleciłabym także janowca lidyjskiego. Jest niski i ma zielone pędy zimą, a rośnie około metra wysokości.
Obrazek
a tak kwitnie, maj 2014 r
Obrazek
Pomyśl czy któraś z propozycji Ci odpowiada. ;-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: Iga51 »

Świetne rośliny zaproponowałaś Danusiu. Ja jeszcze dodałabym kilka traw ozdobnych, które również zimą zdobią ogród, oraz rośliny cebulowe, które kwitną wiosną. Ziemia tam jest zapewne kwaśna, z powodu sporej ilości iglaków, ale np. tulipany radzą sobie w takiej ziemi. Może też, chociaż jednego lub dwa rododendrony.
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: goskamaja »

A ja nie robiłabym żadnych zmian bez konsultacji z mamą, niespodzianka niespodzianką a czasem można sprawić więcej kłopotu niż radości. Myślę, że gdy mama wróci i usłyszy od Ciebie propozycję pomocy przy zmianach w ogrodzie to już będzie szczęśliwa, i sama Ci powie co by chciała w nim mieć. Nie wiem jak inni ale ja na przykład nie lubię niektórych roślin, nie zawsze odpowiada mi zapach czy pokrój rośliny. Ale to tylko moje skromne zdanie:)
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
JohnyOnuca
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-21, 15:19

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: JohnyOnuca »

Mama będzie zadowolona :D
Jeszcze jak by ktoś mi podpowiedział co gdzie posadzić to byłoby świetnie
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród dla mamy: co w nim zmienić

Post autor: Danka »

JohnyOnuca pisze:Więc tak w ogrodzie jest już migdałek w rogu działki, jedna magnolia, dwa lilaki, 3 azalie, jedna modrzewnica pospolita i dwa jałowce płożące no i świerki i tuja.
Myślałem może by dosadzić jeszcze jakieś krzaczki modrzewnicy wokół tego jednego krzaka bo tak samotnie stoi. Trzmielina z tego co wiem mamie też wpadła w oko. Róże jak najbardziej na tak. Może jakieś cyprysiki o żółtym odcieniu, wrzosy też mogły by być, bagno grenlandzkie też mi się spodobało, Berberys Thunberga. No i czekam na jeszcze jakieś konkretne propozycje roślinek z Waszej strony. Jestem otwarty na sugestie żeby to fajnie skomponować :-)
Przede wszystkim musisz nam uświadomić gdzie rosną pozostałe rośliny, bo na zdjęciu widać tylko iglaki. Gdybyś zrobił dokładne zdjęcia z opisem gdzie co rośnie to nam łatwiej będzie coś "posadzić". Wrzośce możesz posadzić przy modrzewnicy, bagno grenlandzkie przy azaliach. A reszta... dla nas to zagadka ;-)
ODPOWIEDZ