Ochrona ogródka od wiosny do jesieni

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Wojciech Mieczkowski
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-14, 10:53

Ochrona ogródka od wiosny do jesieni

Post autor: Wojciech Mieczkowski »

Witam.
Mam pytanie dotyczące całościowej ochrony mojego ogródka od wiosny do jesieni.
Proszę o poradę czym mam pryskać i kiedy w jakim okresie roku (wiosna - jesień) z nastawieniem może na firmę Target :)
Oto dolegliwości mojego ogródka z którymi nie mogę sobie poradzić już dwa lata :zly:
Na nektarynce skręcają się liście i usychają niektóre gałązki ,ale nieliczne podejrzewam kędzierzowatość liści
najgorzej jest na czereśniach drzewko kolumnowe jest wręcz zsypane czarną mszycą . Pryskałem różnymi ekologicznymi
mydłami potasowymi z czosnkiem,ale wydaje mi się że to nic nie daje.
Mam jeszcze problem z morelką.Wprawdzie nie ma na niej żadnych parchow :) ani owadów ,ale jest coś takiego że owoce są bardzo małe wielkości śliwki węgierki i nim całkowicie dojrzeją to zaczynają gnić (brązowieć) od szypułki i opadają.
Poza tym owocuje co drugi rok jak zrobić żeby owocowała co roku.
Może tego trochę dużo liczę na wyrozumiałość :)
Pozdrawiam Wojciech Mieczkowski (trochę początkujący działkowicz)
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Ochrona ogródka od wiosny do jesieni

Post autor: aleks.smolen »

Jeśli na nektarynce jest kędzierzawość to na oprysk już za późno. Przeciwko kędzierzawości drzewa opryskujemy wczesną wiosną i jesienią. Wiosną stosujemy Syllit 65 WP, a jesienią i bardzo wczesną wiosną drzewa opryskujemy Miedzianem 50 WP.

Więcej: kędzierzawość liści brzoskwini - zwalczanie ekologiczne i opryski

Mszyce najlepiej zwalczać preparatami systemicznymi, które krążą w roślinie i zabezpieczają przed powrotem szkodników np. Calypso 480 SC. Dużą zaletą tego preparatu jest także to, że jest bezpieczny dla owadów zapylających. Można także zastosować preparaty o działaniu kontaktowym, żołądkowym ("niszczymy owady, które widzimy") np. Sumi-Alpha albo Decis.
Morela najprawdopodobniej choruje na szarą pleśń, dlatego dojrzewające owoce gniją i opadają. Poradzi sobie z tym Topsin M 500 SC, Teldor 500 SC.
Coroczne owocowanie i większe owoce można uzyskać poprzez przerzedzanie zawiązków. Dzięki takiemu zabiegowi roślina nie wysila się na wydanie powiedzmy 100 owoców, wyda 50, ale będą one większe (liczby są przypadkowe i podaję je po to, aby przybliżyć znaczenie przerzedzania zawiązków).
Mam nadzieję, że wytłumaczyłam nurtujące kwestie i pomogłam w rozwiązaniu problemów ogrodowych :)
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
ODPOWIEDZ