Ochrona młodych drzew przed zimą

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Ochrona młodych drzew przed zimą

Post autor: aro »

Witam. Chcę się was poradzić jako nowy działkowiec, a mianowicie nie wiem jak i kiedy mam ochronić swoje młode drzewka przed zimnem. Moje drzewka to: Grusza 'Bera Hardy', Brzoskwinia 'Red Haven' oraz krzew Borówka 'Bluecrop'.
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Napisz chociaż w jakim województwie mieszkasz :?:
Pozdrawiam
Irena
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja nie stosuję nic dodatkowego do ochrony drzewek, bo mieszkam w dość ciepłym regionie. Jedyne co robię to bielenie pnia drzewek by im kora nie popękała. A to czego się boję, to wiosenne przymrozki gdy kwitną drzewka, przed tym nie znam żadnej ochrony.
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Mieszkam na śląsku
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Myślę, że u młodych drzewek sadzonych jesienią, warto usypać kopczyki z ziemi u podstawy pni oraz zastosować grubszą warstwę ściółki. To ochroni korzenie. Kopczyki i "nadmiarową" ściółkę usuwamy wiosną.

Z tego co wymieniłeś, martwił bym się głównie o brzoskwinię. Powinna rosnąć na stanowisku zacisznym, osłoniętym od mroźnych wiatrów. No i wiele zależy w jakim regionie masz ogród. Wymieniona przez Ciebie odmiana brzoskwinki może rosnąć w strefie 6B i cieplejszych (a więc odpadają np. krańce wschodnie Polski) - zobacz mapkę

Więcej o zasadach bielenia znajdziesz w naszym poradniku (warto wiedzieć że zabieg ten warto wykonać już w grudniu!) - bielenie pni drzew owocowych

Z wczesnowiosennymi przymrozkami też można walczyć, a raczej zapobiegać uszkodzeniom przymrozkowym. Również zapraszam do poradnika: wczesnowiosenne przymrozki w sadzie
Rafał
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Ewentualnie możesz owinąć tekturą pień drzewek ale to raczej stosuje się aby gryzonie w trakcie ostrej zimy nie obgryzały kory. Tak jak piszą poprzednicy - zależy gdzie mieszkasz.
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Dziękuje wam bardzo za podpowiedzi. Byłem dziś na działce, usypałem kopiec pod drzewkami i troche osłoniłem od wiatru myśle, że to na razie wystarczy. Przyjdą niższe temperatury, to osłonie korone drzew flizeliną. To chyba wystarczy, aby młode drzewka nie przemarzły.
ODPOWIEDZ