O czym informują nas chwasty?

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

O czym informują nas chwasty?

Post autor: erazm »

Chwasty, podobnie jak rośliny, mają swoje wymagania i występują tylko, gdy warunki „pokarmowe” im sprzyjają.
Zapraszam do dyskusji na temat, jakie chwasty i co mówią o naszej glebie oraz jak je zwalczać

Na pewno na piaszczystych i na zakwaszonych glebach gliniastych dominują: sporek polny rdest ostrogorzki, szczaw, gęsiówka piaskowa, sit dwudzielny. Te rośliny wskazują na bardzo duże zakwaszenie gleby i brak w niej węglanu wapnia.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Na glebach próchniczych, mokrych, jak też okresowo podtapianych bez względu na odczyn i zawartość azotu, masowo rosną: pięciornik gęsi, mięta polna, jaskier, skrzyp polny, podbiał pospolity, rdest kolankowy. I tu ciekawostka. Skrzyp polny może rosnąć na glebach piaszczystych, gliniastych, a nawet wapiennych. Jego występowanie wskazuje nam na potrzebę uregulowania panujących w glebie stosunków wodnych, a nie jak wszyscy myślą potrzebę zwapnowania gleby.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Na typowych glebach wapiennych, przepuszczalnych, ubogich w azot, rosną: czarnuszka polna, lepnica rozdęta, rukiewnik wschodni, rolnica pospolita, czarnuszka polna, wilczomlecz drobny, rolnica pospolita, cieciorka pstra, lucerna sierpowata, czyściec roczny. Najczęściej spotykamy te chwasty na południu kraju.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Na glebach próchniczych, bogatych w składniki pokarmowe jak azot, glebach ogrodniczych występują: komosa biała, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, pokrzywa zwyczajna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, żółtnica drobnokwiatowa,
Przy dużej zawartości potasu dominujący jest mniszek lekarski, a przy jego braku mak polny. :-D
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

He he, a ja mam po wschodniej stronie działki dużo maku, po północnej dużo mlecza, a w południowym rogu pokrzywy :lol: Tak mi rosną chwasty co roku. :lol:
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Po chwastach patrząc to mam mlecze, czyli jest ziemia bogata w potas i jeszcze mam trawę, i taką koniczynkę, która kwitnie na żółto, ale nie wiem jak się nazywa. Czyli dalej nie wiem jaką mam glebę - patrząc według chwastów. :lol:
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Niestety po samych chwastach nie do końca można właściwie ocenić kwasowość / zasadowość ziemi. Do takiej oceny trzeba mieć jeszcze inne doświadczenie. Pehametry są dostępne w sklepach i dopiero na podstawie badania można określić pH gleby. Przyznam Ci rację z tym skrzypem. Na mojej działce wszędzie rośnie skrzyp, a ziemia jest kwaśna o pH poniżej 6 i zasadowa o pH powyżej 7,5. Natomiast jest gleba ciężka, a poziom wód gruntowych jest bardzo płytki miejscami od 20 cm. Pozdrawiam agaxx
Awatar użytkownika
monis1415
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-01, 19:56

Post autor: monis1415 »

To chyba nikt nie ma takiego oryginalnego ogrodu jak ja. :mrgreen:
Gleba w moim ogrodzie jest piaszczysta, próchnicza, zakwaszona, mokra, bogata w azot oraz z małą i dużą zawartością potasu :roll: i to wszystko w jednym miejscu, bo te wszystkie chwasty rosną obok siebie. :shock:
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

chwasty

Post autor: elakrztuk »

Witam! Co roku na działce pojawiają się chwasty. Są to drobne chwasty, maja bardzo drobne listki, wydaje mi się że ten chwast nazywa się zabiona. :cry:
ODPOWIEDZ