Niecierpek - kiedy i jak wysiewać?

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
tymcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-23, 20:37

Niecierpek - kiedy i jak wysiewać?

Post autor: tymcia »

Na początek przepraszam jeśli taki temat już istnieje..nigdy jeszcze nie byłam na żadnym forum i nie bardzo potrafię się tu poruszać. Ale mam problem.Na początku marca w skrzynkach posiałam niecierpka. Bardzo szybko zakiełkował, obecnie roślinki mają ok 10 cm, ale nie wiem czemu gniją zaraz przy ziemi i prawie wszystkie się "pokładły". Chciałam je zostawić w skrzynkach i w maju wystawić na ogród, ale nie wiem czy coś jeszcze z nich będzie... jeśli ktoś może mi poradzić to bardzo proszę. nie podlewam je tak bardzo, żeby miały za wilgotno..
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

A jaki to niecierpek? Waleriana czy Balsamina?
tymcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-23, 20:37

Post autor: tymcia »

Niecierpek Balsamina
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Jeśli chodzi o niecierpek Waleriana to powinnaś go posiać styczeń - luty. Temperatura kiełkowania ok. 14 stopni. Posiany w marcu w pokojowej temperaturze po prostu wybujał na niteczkach a nie łodyżkach i "zdechł" ;-) Natomiast Balsamina najlepiej wysiać na przełomie kwietnia i maja do gruntu i ewentualnie przykryć włókniną w zimne noce jak już wykiełkuje. :-D Bardziej podoba mi się Balsamina i to te kwiaty zawsze miałam na działce. Zawsze siałam do gruntu :mrgreen: Mam nadzieję, że coś pomogłam :-D
tymcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-23, 20:37

Post autor: tymcia »

Bardzo dziękuje za pomoc. Ale jeszcze zapytam czy mogę go posiać w donnice na przełomie kwietnia i maja i te donnice już zostawić w ogrodzie? Czy tylko do gruntu w ogródku? Bardzo bym chciała mieć te kwiaty w donnicach. A te co mam posiane już się nie da uratować?
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Nie, jeżeli wszystkie mają takie cieniutkie łodyżki to szkoda zachodu. Ale może przeglądnij dokładnie i wtedy takie na grubszej nóżce przepikuj do doniczki. Prawdę mówiąc to nigdy nie trzymałam niecierpka w doniczce. Ale jak podejrzewam w wystarczająco dużej doniczce (bo korzeń ma chyba dość długi) możesz spróbować. Nie widzę przeciwskazań :-D Powodzenia
tymcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-23, 20:37

Post autor: tymcia »

Bardzo dziękuję.
ODPOWIEDZ