Naturalne nawozy, pokrzywa i inne.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Bolesław
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-06, 13:46

Naturalne nawozy, pokrzywa i inne.

Post autor: Bolesław »

Jakie stosować naturalne nawozy? Słyszałem kiedyś o zalewaniu pokrzywy wodą a po jakimś czasem podlewaniu tym roślin.
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

Tak można zalać pokrzywę wodą i odstawić na jakiś czas ja odstawiam na tydzień, dwa potem rozcieńcza się z wodą i podlewa, Ja na 1 konewkę wlewam tego ok pół litra i podlewam wszystko co możliwe.
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Wywar z pokrzyw wzmacnia rośliny i chroni je przed szkodnikami.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

Nigdy nie słyszałam o takim nawozie. Paulina 1234 i Petrus poprawcie mnie jeśli źle rozumuje: zbieram pokrzywy i wrzucam do np. 10l wiadra do połowy i zalewam do pełna wodą, zostawiam na około tydzień i mogę podlewać? Czy tylko ogródek warzywny mogę takim nawozem podlać? Co taki nawóz daje?
Awatar użytkownika
M.Żukowski
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-03-19, 00:23

Post autor: M.Żukowski »

Tak dokładnie, ale powiedział bym by zostawić to na 2 tyg,
co daje jak napisał Petrus
Wywar z pokrzyw wzmacnia rośliny i chroni je przed szkodnikami.
Czy tylko ogródek warzywny mogę takim nawozem podlać?
jak napisała Paulina1234
podlewam wszystko co możliwe
lecz nie powinno podlewać się
UWAGA ! - nie podlewać fasoli , grochu czosnku i cebuli
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Tak, dobrze rozumujesz ;-) Na wszystkie pytania odpowiedział już M.Żukowski.
Na rezultaty jednak trzeba trochę poczekać, nie są widoczne od razu. To dobry sposób na wzmocnienie roślin, moi znajomi podlewali kapustę takim wywarem- wyrosła strasznie duża, natomiast inne warzywa i kwiaty też wyglądały zdrowo :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

I ważne jest to rozcieńczenie :!: Raz za słabo rozcieńczyłem i "popaliłem" ogórki, zżółkły w dwa dni. Zresztą dość mocno jest to podkreślone w artykule w naszym poradniku: Pokrzywa - właściwości, zastosowanie w nawożeniu i ochronie roślin oraz Nawóz z pokrzyw do pomidorów. Jak zrobić i stosować aby pomidory rosły jak szalone?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

saba pisze: zbieram pokrzywy i wrzucam do np. 10l wiadra do połowy i zalewam do pełna wodą, zostawiam na około tydzień i mogę podlewać?
Nie tak od razu podlewać , bo trzeba rozcieńczyć - ja wlewam do wiadra litr takiej gnojówki i uzupełniam wodą do pełna. Pokrzywa jest znana ze swoich zdrowotnych właściwości i dla nas - m.in wzmacnia włosy i paznokcie
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

Dziękuje wszystkim za informacje wypróbuję.
tresaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 217
Rejestracja: 2011-02-12, 16:18

Post autor: tresaa »

Witam w jednym z pism kobiecych wyczytałam że:
1. napar z łusek cebuli - mikstura zwalcza roztocza oraz jest źródłem flawonoidów i siarki
2. fusy z kawy i herbaty, dodać do ziemi; nie tylko dostarczony zostanie potas, ale ziemia będzie lepiej magazynować wilgoć (ważne podczas upałów); rozsypane fusy odpędzą muszki
3.drobno pokroić i wymieszać z ziemią skórki banana roślina otrzyma wtedy odpowiednią ilość potasu, dodaję pod maliny.
WojTesz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-09-07, 07:54

Re: Naturalne nawozy, pokrzywa i inne.

Post autor: WojTesz »

Czy Waszym zdaniem granulowany obornik bydlęcy należy stosować jesienią, przed przekopaniem działki, czy wiosną. Spotkałem się z opinią, że jesienią stosujemy wyłącznie świeży, natomiast suszony, zastosowany przed okresem wegetacji straci azot, co nie jest wskazane.
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
Marcelina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2017-09-30, 22:47

Re: Naturalne nawozy, pokrzywa i inne.

Post autor: Marcelina »

Ja używam biohumusu. Nie wiem na ile to naturalny nawóz, ale na pewno lepszy od tych typowo chemicznych. A na mszyce polecam oprysk z wody z czosnkiem. U nie dziala całkiem dobrze :-)
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Naturalne nawozy, pokrzywa i inne.

Post autor: Bobej »

Wstaw fotke tego biohumusu bo wiele ich na rynku. :)
Awatar użytkownika
Jutrzenka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-04-22, 21:23

Re: Naturalne nawozy, pokrzywa i inne.

Post autor: Jutrzenka »

Przygotowuję kilka gnojówek: z kwitnącego mniszka, dzikiego bzu z pokrzywą i samej pokrzywy. Robię je pierwszy raz, więc mam nadzieję, że posmakują roślinkom ;-)

W Poradniku Ogrodniczym przeczytałam z kolei o opryskach z sody oczyszczonej i drożdży - mam w związku z tym pytanie: ile musi upłynąć czasu od wyrośnięcia roślin (np. ogórków) lub przesadzenia ich do gruntu (np. pomidory), aby można było stosować te opryski.

I jeszcze jedna kwestia - kiedy i jak często pod rośliny można podsypywać skorupki jajek - też musi minąć jakiś czas po ich wyrośnięciu lub przesadzeniu, czy nie ma to znaczenia?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :padam: .

Jutrzenka :oops: :roll:
Karola1209
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2018-05-14, 22:02

Re: Naturalne nawozy, pokrzywa i inne.

Post autor: Karola1209 »

Ja przynajmniej tego używam,
to jest wywar z pokrzywy.
Do dużego kubła nalewam wody i dodaję pokrzywy (świeże). Po 1, 2 tygodniach podlewam NA WIECZÓR! moje pomidorki i paprykę i... odżyły tak szybko jak mrugnięcie okiem. :mrgreen:
ODPOWIEDZ