Nasiona

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Nasiona

Post autor: krzysiek1240 »

Czy ktoś chodował BONSAI z nasion albo inaczej prosze o rady jak zrobić bonsai
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Krzyśku - bonsai nie wyhodujesz z nasionka. Możesz wyhodować drzewko, które po latach będziesz mógł uformować jako bonsai. Jeśli masz cierpliwość to możesz to zrobić, ale na początek wygodniej będzie ci kupić sadzonkę w szkółce i dopiero ją zacząć formować ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Wiem że nie wychoduje z nasionka BONSAI źle napisałem ale dostałem nasiona jako prezent
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

To myślę, że łatwiej będzie można pomóc jeśli powiesz nam jakiego drzewka są to nasionka ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

dostałem ich z 250 i 7 odmian :mrgreen: :-D :lol:
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

250 sztuk czy 250 różnych rodzajów? Jeśli jest tylko 7 rodzajów to je wymień ;) W ciemno będzie ciężko pomóc, bo różne nasiona różnie się traktuje ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Sorki jest 10 odmian :-D


Jarząb szwedzki, Ketmia syryjska,Milin wielokwiatowy,Wiciokrzew Maack,Aralia chińska, Cyprysik, Cesarskie drzewko, Żykotnik zachodni, Aktynidia chińska, Lagerstoemia Posiałem je miesiąc temu i nic nie wzeszło:( :-(
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Jarząb szwedzki: stratyfikacja nasion w temperaturze 5 °C przez 90 dni, wysiew w kwietniu do gruntu. Można też wysiewać nasiona jesienią po zbiorze. Czasami nasiona rok przeleżą nim wykiełkują.

Ketmia syryjska: Jest łatwa do rozmnożenia z nasion. Należy je zbierać późną jesienią i przechowywać przez zimę na sucho, a następnie wiosną wysiać do inspektu lub skrzynek w szklarni.

Wiciokrzew Maacka: Nasiona, po oczyszczeniu z owocni, wysiewa się na zagony jesienią lub — po 6-miesięcznej stratyfikacji — na wiosnę


Tyle tylko znalazłem :-( Poczytaj też tutaj ;-)

http://poradnikogrodniczy.pl/nasiona.php
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Post autor: PaKa »

krzysiek1240 pisze:Sorki jest 10 odmian :-D


Jarząb szwedzki, Ketmia syryjska,Milin wielokwiatowy,Wiciokrzew Maack,Aralia chińska, Cyprysik, Cesarskie drzewko, Żykotnik zachodni, Aktynidia chińska, Lagerstoemia Posiałem je miesiąc temu i nic nie wzeszło:( :-(
Wartościowymi pozycjami literatury w zakresie rozmnażania generatywnego drzew i krzewów są:
Rozmnażanie drzew i krzewów nagozalążkowych J. Hrynkiewicz-Sudnik, B. Sękowski, M. Wilczkiewicz,
Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych J. Hrynkiewicz-Sudnik, B. Sękowski, M. Wilczkiewicz.
Mam i korzystam u siebie. Przed zakupanmi nowych gatunków upewniam się czy jest sens kupowania nasion (przelegiwanie, bardzo długa statyfikacja, szybka utrata żywotności nasion).
pozdrawiam Paweł
sharpjohnny
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-27, 13:25

Pomocy

Post autor: sharpjohnny »

mój problem polega na tym że dostałem pare nasionek drzewek takich jak :

- Pinus thunbergii
-japoński gedr
-juniperus cginesis
-ulmus parvifolia

i niewiem od czego zacząc jak je zascią w jakiej doniczce jaka ma byc ziemia dosłownie nic PROSZE O POMOC Z GÓRY DZIEKUJE
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Nasiona namoczyć na min. 12 godz.Wysiać w małe doniczki z ziemią kwiatową mieszaną z piaskiem 2:1. Do wschodów przykrywać :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Witam

Bonsai to nie moja dziedzina. Ale może troche pomoże Ci wiedzy ogólnej o uprawie drzew z nasion, bo czy na bonsai czy do ogrodu, nasiona tak samo kiełkują. Dopiero potem trzeba się zabrać za formowanie rośliny jako bonsai.

Zobacz: uprawa drzew z nasion
Rafał
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Re: Pomocy

Post autor: PaKa »

sharpjohnny pisze:mój problem polega na tym że dostałem pare nasionek drzewek takich jak :

- Pinus thunbergii
-japoński cedr
-juniperus chinesis
-ulmus parvifolia

i niewiem od czego zacząc jak je zascią w jakiej doniczce jaka ma byc ziemia dosłownie nic PROSZE O POMOC Z GÓRY DZIEKUJE
Pinus thunbergii kiełkuje bardzo dobrze jeżeli przez 20-30 dni przetrzymasz suche nasiona w paczce w lodówce, wysiew do jałowego substratu torfowego, nasiona przed siewem moczyć w wodzie z dodatkiem Topsinu (0,1%) przez 12-24h, nasiona najlepiej przykryć warstwą pasku 3-5mm

Juniperus chinensis nasiona wymagaja długiej trwającej kilka miesięcy stratyfikacji, nasiona (szyszkojagody) wysiewać jesienią w inspekcie wschody na wiosnę następnego roku, po upływie 5-6 tygodni od rozmarznięcia podłoża.

Ulmus parviflora skrzydlaki wymagają stratyfikacji zimnej przez kilka tygodni.

Napisz co rozumiesz przez cedr japoński najlepiej nazwę łacińską.
pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ