Nasiona floksji

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?

Nasiona floksji

Postautor: aniątko » 2010-11-08, 18:54

Dostałam nasiona floksji od osoby, która nie ma pojęcia kiedy i jak się je wysiewa.Proszę o odpowiedź( nigdzie w necie nie mogę znaleźć) kiedy należy je wysiać, może ktoś posiada fotki tej rośliny.
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: pinia01 » 2010-11-08, 20:12

Jest wiele gatunków floksów (płomyków). Popularne są floksy wysokie. Ja mam nisko rosnący ale wspaniale zadarniający floks szydlasty. Tworzy różowy dywan na skalniaczku. Zdjęcie przedstawia sporą sadzonkę, którą dostałam od mamy wiosna tego roku. Kiedyś wysiewałam różne nasiona ale zawsze było coś nie tak. Ostatecznie kupuję teraz wszelkie sadzonki. Nasiona wysiewa się w marcu do inspektu, gdy podrosną trzeba je przepikować i w zasadzie pod koniec maja można już przesadzać na miejsce stałe. Ważne jest ciepło, wilgoć i napowietrzanie jak to przy każdym wysiewie.
Obrazek
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: aniątko » 2010-11-08, 21:39

Tylko nie wiem czy floks i floksja to to samo :oops:
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: piwonia » 2010-11-08, 21:49

Floksy można wysiać teraz do gruntu nakrywając siewy stroiszem przed wydziobaniem przez ptaki, albo luty/marzec do doniczek i w maju przesadzić do gruntu :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: aniątko » 2010-11-09, 19:32

Dziękuje Wam za odpowiedzi najchętniej teraz bym wysiała, żeby na wiosnę nie mieć problemu z duża ilością doniczek ale ja dalej nie wiem czy floks to to samo co floksja ( w jednym miejscu w internecie znalazłam te dwie nazwy kwiatów i każde jako inna roślina, i nic więcej nie pisze o floksji).
Dla doświadczonych ogrodników może to jest błahe pytanie, a dla mnie ważne.Proszę o odpowiedź.
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: witeks1968 » 2010-11-09, 21:33

Z najprostszego źródła, czyli internetu wnioskuję, że właściwym określeniem jest floks, a floksja jest po prostu wynaturzoną nazwą rośliny o nazwie floks. W nazewnictwie roślin, zwłaszcza u starszych ludzi zdarzają się tzw. "przybrane" nazwy. Często spotykam się np. z określeniem "gryczpan" odnoszącym się do bukszpanu i niekiedy muszę się zastanowić o co chodzi.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Ladys » 2010-11-09, 22:17

Znalazłam w sieci obrazek floksa wiechowatego z nadpisem Floksja, jest to może jakaś ludowa nazwa.

Floksów jest dużo gatunków, w tym i jeden jednoroczny Floks Drumonda.
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Petrus » 2010-11-10, 12:38

Zgadzam się z witeks1968. Ja też spotkałem się z różnymi nazwami tych samych roślin :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Fiołki Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moje strony:
ogrodypetrusa.pl - Wszystko na temat traw ozdobnych.
projektowanie.ogrodypetrusa.pl - Projektowanie ogrodów.
Awatar użytkownika
Petrus
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Herbi » 2010-11-10, 17:16

Nazwy ludowe i potoczne określenia nazw roślin wyszukuję i wstawiam do E.R.
Z floksją się nie spotkałem nigdzie (oprócz netu) Półgodzinne poszukiwanie w publikacjach papierowych "odebrało mi nadzieję" na znalezienie właściwej nazwy :mrgreen:
Znaczy się ten kwiat jedynie znany w mowie kwiatów gdzie ofiarowany komuś odbiera wszelką nadzieję.
Dobrze że go nie ma tak naprawdę. :-)

Dla roślinomaniaków znalazłem pdf Nazwy roślin w świadomości językowej ludności wiejskiej

Cytat:
"bodziak - bo bodzie tymi kolcami; to un taki bodzący jest można puwiedzieć...i tak czepia się wszystkiego. Krewka Matki Boskiej - żółte kwiatki potarte w palcach wydzielajo krwistoczerwony sok. Dmuchawiec to taka puszysta kula. Dziady 'łopian' bo sie przyczepiajo i tak wleko za człuwiekiem"

Pisownia oryginalna.

Dla szerszego gremium ;-) jest tam też czysta poezja w pdf zatyt: Nazwy roślin w polskim słownictwie erotycznym
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Wróć do Uprawa roślin z nasion