Nasiona bambo

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kreuk
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2010-07-30, 11:34

Nasiona bambo

Post autor: kreuk »

Kupiłem trochę nasion różnych gatunków bambo, ale co dalej jak się do tego zabrać ? Proszę o podpowiedzi :-)
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Wszystko na ten temat : Z około 100 gatunków bambusów uprawianych w Europie, kilkanaście można sadzić w naszych rodzimych ogrodach. Wśród nich są gatunki karłowe dorastające do kilkudziesięciu centymetrów, jak i kilkumetrowe olbrzymy. Będą to rośliny z rodzaju Phyllostachys, Fargesia, Pseudosasa, Pleioblastus. Gatunki z wymienionych rodzajów są dosyć wytrzymałe na niskie temperatury (znoszą spadek temperatury do - 20°C), jednak nie osiągają tak pokaźnych rozmiarów, jak w środowisku naturalnym. W krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ można podziwiać wieloletnie okazy Phyllostachys, natomiast wokół Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha (Kraków) rosną okazy z rodzaju Pseudosasa.

Trudności w uprawie bambusów
Podczas ostrej zimy bambus może ucierpieć - marzną końce liści, czasem całe pędy nadziemne, natomiast rzadko się zdarza żeby zmarzły podziemne kłącza czy rozłogi.W naszych warunkach klimatycznych koniecznością jest ochrona tych roślin przed zmarznięciem. Przed zimą powierzchnię gruntu należy pokryć warstwą ściółki (w skład ściółki wchodzić powinny opadłe liście bambusów, ponieważ są one źródłem krzemionki, której potrzebują te rośliny). Do ściółkowania mogą też posłużyć liście drzew, słoma oraz kompost będący źródłem składników pokarmowych (potrzebnych bambusowi w dużych ilościach). Podłoże powinno mieć lekko kwaśny odczyn - pH 5,5 - 6,5, dlatego nie zaleca się użycia do ściółkowania kory czy torfu wysokiego (mogą znacznie obniżyć pH). Kolejnym zagrożeniem dla bambusów jest słoneczna aura z mroźnymi wschodnimi wiatrami. W takich warunkach liście zimozielonych gatunków ulegają wysuszeniu. Aby temu zapobiec należy okryć roślinę przewiewnym materiałem, np. agrowłókniną.

Sadzenie
Bambusy lubią miejsca zaciszne, słoneczne lub półcieniste (nieliczne gatunki znoszą miejsca zacienione). Podłoże powinno być lekko przepuszczalne, bogate w próchnicę, o lekko kwaśnym odczynie. Do uprawy bambusa nie nadają się gleby gliniaste i podmokłe. Należy pamiętać, że niektóre gatunki bambusów są bardzo ekspansywne i w krótkim czasie mogą zarosnąć dużą powierzchnię, dlatego warto stosować odpowiednie zapory dla rozrastających się kłączy (miejsca dla gatunków ekspansywnych należy otoczyć 60 cm pasem grubej folii PCW).

Pielęgnacja
Porą na sadzenie bambusów jest wiosna, wówczas młode rośliny będą miały czas by się rozrosnąć, dzięki czemu lepiej też przetrwają zimę. Jesienią nie wolno zapomnieć o obfitym podlaniu rośliny (zwłaszcza jeśli o tej porze roku było mało deszczu).
W pierwszym roku uprawy bambusa wystarczy mu tylko kompost, natomiast w kolejnych latach wielkość dawki nawozu zależy od wielkości rośliny (im okazy są większe, tym więcej użyjemy nawozów). Świetnymi (i bezpiecznymi) nawozami są te o spowolnionym działaniu.
Bambusy rozmnaża się wegetatywnie przez podział kłącza, warto wspomnieć, iż nie lubią one zbyt częstego dzielenia i przesadzania.

Więcej: Bambus ogrodowy mrozoodporny - uprawa w ogrodzie, odmiany

Powodzenia :)
Awatar użytkownika
kreuk
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2010-07-30, 11:34

Post autor: kreuk »

Bardzo dziękuję za te informacje są bezcenne na pewno się to komuś przyda, ja mam w swoim ogródku 12 sztuk + do tego maluchy, które wyrosły mi, gdy wyciąłem przy przesadzaniu parę korzeni.
Potrzebuję info na temat nasiona i co dalej po kolei, moczenie w wodzie jaki czas, podobno z dodatkiem soli jakie stężenie, ziemia- piasek proporcje, czy stosujemy stratyfikację zimną itd.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Nie jestem wielkim znawcą uprawy bambusa ale z tego co wiem to nasiona powinno moczyć się w wodzie ok. 24H a później posadzić jej w torfowej, luźnej ziemi. Po ok. tygodniu nasiona powinny kiełkować przy ciepłej temperaturze 20-28 stopni. Mam nadzieję, że to chociaż trochę pomoże. :)
Awatar użytkownika
kreuk
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2010-07-30, 11:34

Post autor: kreuk »

Niewiele pomogło ale dzięki za chęci ;-)
ODPOWIEDZ