Nać pietruszki z korzenia (balkon)

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
abuc
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-03-13, 11:30

Nać pietruszki z korzenia (balkon)

Post autor: abuc »

Witam wszystkich z racji pierwszego postu :)

Razem z dziewczyną wpadlismy na pomysł, żeby założyć mini ogródek na balkonie. Co prawda nie jestesmy pewni czy to już odpowienia pora, żeby wystawiać doniczki na balkon ale miedzy innymi będę o to pytał i dlatego też przychodzę na to forum z kilkoma nurtującymi pytaniami.

Wstępnie przeczytałem na innych stronach, że dosyć łatwo powinno pójsć z pietruszką z korzenia i dlatego też postanowienie, że to będzie pierwsze wychodowane warzywo :) Zakładając, że mamy pietruszkę kupioną w sklepie z nieuszkodzoną główką, pytania są następujące:

1. Jaką ziemię kupić lub tez czy można ziemię przygotować samemu?
2. Jakie doniczki są najlepsze? (długie, krótkie, niskie, wysokie, itd.)
3. Czy oprócz ziemi, doniczki i pietruszki potrzebujemy cos jeszcze? (czytałem o drenażach itp.)
4. Jak często podlewać i jak obficie? (pytam, bo każda strona mówi inaczej)
5. Czy w czasie nocnych przymrozków chować pietruszkę do domu i czy w ogóle ta pora z temperaturą 5-10 stopni w ciągu dnia jest dobra dla pietruszki na balkonie?

Mam nadzieję, że nie prosze o wiele jak na pierwszy raz.

Pozdrawiam
zaopatrzeniowiec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-04-06, 11:18

Re: Nać pietruszki z korzenia (balkon)

Post autor: zaopatrzeniowiec »

1. Korzystam z uniwersalnej. Możesz wymieszać ją z piaskiem a na spód doniczki wrzucić kamyczki lub żwirek by lepiej odciągać wilgoć od korzenia. Możesz też nabrać z ogródka, lasu czy parku. Po co płacić za coś, co jest tak powszechne? ;p Pieniądze nie leżą na ziemi, ale wiesz co leży? Ziemia.
2. Moja wysokość korzeni to 2-6cm i z tego rośnie dostatecznie dobrze. Także dla mnie najlepsze doniczki to te długie i płaskie. Jak najbardziej prostokątne. Swoje sztuki wsadziłem w płytką podstawkę pod doniczkę 3x14x34 i uzupełniłem ziemią oraz w pudełko po lodach. Im płytsza doniczka tym mniej wody ładuję. Używam spryskiwacza do szyb w roli zraszacza bo skuteczniej dostarcza wodę niż butelka przy użyciu, której mógłbym nadto nawilgotnić grunt.
3. Potrzeba jest względna. Ja swoje pierwsze próby zrobiłem na odwal się i wyszło mi bardzo dobrze. Im więcej metod zastosujesz tym lepszy efekt uzyskasz, więc sam zdecyduj ile energii chcesz w to włożyć. Na pewno jeżeli podejdziesz do tematu z odpowiednią dawką umiejętności to twoja pietruszka będzie efektywniejsza i trwalsza. Doradzam podejśc do tematu poważnie i zastosować porady, o których przeczytałeś to zwiększysz szanse na sukces i radoche, a ograniczysz ryzyko porażki.
4. Bo tez każda osoba ma inne doświadczenia. Każdy ma też inną wilgotność powietrza w mieszkaniu, inne nasłonecznienie, inne parowanie, temperatury, inne rozmiary korzeni. Zrób sobie trzy grupy i podlewaj je odmiennie by przekonać się o rezultatach. Ja podlewam codziennie i malutko. Byle ziemia była mokra czyli wciąż zawierała wodę i korzeń mógł ją pobierać. Tudzież napominam o spryskiwaczu - równomiernie dostarcza wodę na całą powierzchnię i robi to precyzyjnie przez co żadna strefa nie jest przelana lub niedolana i korzenie ani nie gniją ani nie wysychają. Robię to z rana. W ciągu dnia słońce oświetla roślinę, woda odparowuje przez liście, te ciągną wode z korzenia, a korzeń z ziemi. Jeżeli podleję rano to zostawiam jej odpowiedni magazyn i zapewniam całodzienny wzrost. Kiedy nadejdą gorętsze dni to będę podlewał również w popołudniu.
5. Moje doświadczenie ogranicza się tylko do hodowli w pomieszczeniu i widzę różnicę w stanie liści w dniach zimniejszych a cieplejszych. Także doradzam zabrać ją do domu. Poniżej konkretnej temperatury woda nadto zbliża się do swojego stanu stałego by roślina mogła efektywnie ją transportować. Najlepiej to w ogóle zacznij w domu. Weź cały korzeń i wrzuć do jakiegoś naczynia. Delikatnie polewaj go całego wodą aż wypuści zielone. Potem odetnij górę, posadź i uprawiaj już tradycyjnie.
ODPOWIEDZ