Mulczowanie - jako jedyna forma koszenia

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Dzakart
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-05-03, 17:25

Mulczowanie - jako jedyna forma koszenia

Post autor: Dzakart »

Witam forumowiczów

Założyłem tu konto gdyż chciałbym uzyskać odpowiedź w temacie jakim jest mulczowanie trawy. Rok temu z żoną kupiliśmy dom z działką o pow. ok 2700 m2. Nie mając większego pojęcia o koszeniu, wybrałem kosiarkę, która jak teraz patrząc z perspektywy czasu i skoszonych m2 znacznie przekracza moje potrzeby (Alko 5200 BR). Kosiarki w 80% używałem w trybie mulczowania, na samym początku próbowałem biegać z koszem, potem raz z wyrzutem bocznym, w obu przypadkach wkurzała mnie skoszona trawa i fakt, że coś z nią trzeba było zrobić (dodatkowa praca z wynoszeniem jej w określone miejsce). Od lipca do końca roku trawnik kosiłem tylko w trybie mulczowania.

Do czego zmierzam - nadarzyła się okazja sprzedaży kosiarki w bdb cenie, z chęcią bym wymienił tego ciężkiego potwora na małą zgrabną kosiarkę tylko z funkcją mulczowania (Viking MB 2 R). Już prawie podjąłem decyzje gdy sprzedawca zdecydowanie odradził mi ten produkt. Twierdząc, że kosiarka ta jest przeznaczona tylko do trawników gdzie koszenie jest wykonywane raz na dłuższy okres czasu, a używanie jej w normalnej eksploatacji powoduje powstanie "filcu" na trawniku i jego uszkodzenie.

Jakie jest wasze zdanie? Czy da się kosić tylko w trybie mulczowania w jakiś określony sposób (np 2 razy w tyg.), czy raczej nie jest to polecana forma koszenia dla przydomowego trawnika? W ubiegłym sezonie cały czas kosiłem w ten sposób i żadnych zmian nie zauważyłem, ale może to był zbyt krótki okres czasu by cokolwiek "wyszło" na trawniku?

Czekam na opinie i rady
pp23a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-03-29, 18:21

Post autor: pp23a »

Z tego co wiem to zbyt częste stosowanie funkcji mulczowania nie jest dobre dla trawy. Powinno się ją stosować co drugie, trzecie koszenie.Przy innych koszeniach najlepiej zbierać trawę do kosza.Mulczowana trawa w małych ilościach przetworzy się na dobry nawóz, a zbyt duża ilość takiej trawy będzie miała przeciwny skutek. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ