Morela - dziwny grzyb

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
krystian252
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-19, 00:55

Morela - dziwny grzyb

Post autor: krystian252 »

Witam wszystkich potrzebuje pomocy w zidentyfikowaniu szkodnika/grzyba w tym przypadku jakaś dziwna narośl przypominająca grzyb występująca na drzewie owocowym moreli odm.Early Orange jak na razie zaatakowało jedną odnogę pnia i pojawił się taki zielonkawy nalot na korze, lecz na jesień zeszłego roku w górnej części odnogi drzewo uschło kora jak by znikła i pojawiły się dziurki jak by korniki ją dopadły więc ją całą obciąłem,żeby nie było przerzutów na inne części drzewa i tu moja prośba o pomoc w zidentyfikowaniu co to jest i jak mam sobie z tym poradzić by jeszcze uratować pozostałą część drzewa.


Obrazek

Obrazek

na czerwono zaznaczona ucięta odnoga.

Obrazek
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Morela - dziwny grzyb

Post autor: jolafol »

Zielonym nalotem nie masz się co przejmować, to prawdopodobnie porosty, natomiast ta czarna narośl to grzyb.
Nie pamiętam nazwy, ale wydaje mi się, że atakuje tylko martwą tkankę :niepewny:
Jeżeli wyciąłeś suchy konar, na którym był grzyb to może oznaczać, że pozbyłeś się problemu. Trzeba obserwować czy nie przeniósł się ten grzyb już na inne części drzewa. Jeśli nadal będzie się pojawiać taka czarna narośl, to moim zdaniem trzeba będzie morelę wyciąć, bo prawdopodobnie i tak zmarnieje i uschnie.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Morela - dziwny grzyb

Post autor: rafaloku »

Co do porostów, o których wspomniała Jola, to dla porównania zdjęcia znajdziesz w wątku narośla na czarnej porzeczce i agreście ;-)

Jola też dobrze zauważyła, że grzyb widoczny na zdjęciach występuje tylko na martwych konarach. Na zdrowych gałęziach nie powinien się pojawić. Wygląda, że to kisielnica kędzierzawa. Zobacz tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kisielnica ... 9dzierzawa

Więcej u morelach: Morela - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Rafał
ODPOWIEDZ