Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: elza »

Wczoraj wymyśliłam sposób jak zrobić szklarnię do posiania pomidorków zamiast kupowania gotowej.Są to dwa pojemniki po mięsie z sieciówki.Górny troszkę większy i głębszy od dolnego.
Zamieszczam wam zdjęcie mojego pomysłu.Może ktoś skorzysta.
Załączniki
DSC00048.JPG
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: lilia0405 »

Elizo dobry pomysł, :-) ja tez przez zimę zbieram różne pojemniki, a jak później się nie przydadzą lądują w koszu z plastikiem.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: tadek »

:padam: Fantastyczna miniszklarenka! A najważniejsze darmowa.
Elzo, będę czekał na następne zdjęcia przedstawiające wschodzące roślinki. :zawstydzony:

______________________________ :zdziwko: ________

Uprawa hydroponiczna sałaty i truskawek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: Doxepine »

Ha! Proste i genialne. Ja przykrywam pojemniki z nasionkami folią spożywczą, ale to mało praktyczne rozwiązanie, gdy trzeba np. 30 takich folijek zdjąć, żeby zrosić podłoże.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: elza »

Dziękuję Wam za milutkie słowa.Czasem taki ze mnie pomysłowy Dobromil :-D . Wrzucę fotki jak coś się wyłoni z ziemi.Mam nadzieję,że się wyłoni.....zawsze kupowałam sadzonki w maju,ale w tym roku się skusiłam spróbować sama je wyhodować.Jak mi coś wylezie z tej ziemi będę w siódmym niebie.
Pozdrawiam
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: Iga51 »

Wylezie, Elizo, wylezie, życzę Ci tego z całego serca. Ja zawsze kupowałam sadzonki, a w zeszłym roku się skusiłam na wysianie. I to były moje najlepsze zbiory.
Zdjęcie marne, ale coś tam widać. A to tylko część tego co posadziłam. Wyszło mi 80 sadzonek.

Obrazek
Zbiory miałam naprawdę obfite, 10 krzewów wsadziłam w tunelu, ale z tych miałam mniejsze zbiory, niż z tych sadzonych bezpośrednio w gruncie.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: elza »

Iguś a jaki gatunek pomidora sadziłaś?
Ja Barona z polecenia i w tamtym roku i w tym, bo okazał się bardzo trafnym wyborem. Zbiory były przepyszne.
W ubiegłym roku sadziłam w szklarni,w tym roku mam dylemat, bo Baron to bardzo wysoki krzaczek i nie mogłam sobie poradzić z ogarnięciem wysokości.Przyznam,że póki co mam małe doświadczenie w hodowli warzyw.Na starej działce coś próbowałam,nie wyszło i się zniechęciłam,ale wróciłam do prób. Nawet zaszalałam ostatnio w sklepie i poza nasionami kwiatów kupiłam jeszcze nasionka rzodkiewki i pietruszki.Te zamierzam posadzić w szklarni.
Swoją drogą dodam,że pokaźna kolekcja krzaczorów.Ile ty kupiłaś torebek nasion skoro ci wyszło 80 sadzonek. WoW!!!
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: Elzbieta M »

Igo , Elizo , jak chroniłyście pomidory przed chorobami? U mnie pomidory zawsze cos zaatakuje , raz wcześniej , raz później. Miałam juz nie sadzic , ale kusi mnie jeszcze kilka nasionek wysiać.
Elizo , rzodkiewkę można juz w marcu do gruntu wysiać , pietruszkę też. Pietruszkę czy koper ogrodowy nieraz wysiewałam jesienią , wtedy jest wcześniejszy zbiór
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: lawender »

Kobietki a ja powiem Wam jaką ja mam szklarnię. Nasiona wysiane do skrzyneczki a skrzyneczka wstawiona do ......pokrowca takiego jak się kupuje kołdry ,koce ,poduszki, zapinane na suwak. Od czasu do czasu odsuwam suwaczek by przewietrzyć. W zależności od posiadanego miejsca można zrobić większą lub mniejszą:)W tym roku dostałam klatkę po papudze więc mam dodatkowy stelaż na pokrowiec... :rotfl: Już dzisiaj pisałam w wątku Igi,,,jak tylko córka pokaże mi jak przerzucić zdjęcie z fona do kompika do razu Wam pokażę :rotfl:
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: Iga51 »

elza pisze:guś a jaki gatunek pomidora sadziłaś?
Przede wszystkim malinówki i krakowskie, a także samokończącą Rumbę ożarowską. Co prawda rumba miała być karłowa, ale gdzie tam rosła jak na drożdżach i też musiała być palikowana.
Wysiałam w sumie trzy paczuszki i jeszcze podzieliłam się z córką sadzonkami.
W tym roku też się przymierzam do Barona F1, ale jeszcze poszukam jakichś najwcześniejszych, bo one są najmniej narażone na zarazę ziemniaczana i alternariozę.
elza pisze:W ubiegłym roku sadziłam w szklarni,w tym roku mam dylemat, bo Baron to bardzo wysoki krzaczek i nie mogłam sobie poradzić z ogarnięciem wysokości.
Ja miałam ten sam problem w tunelu, mimo, że jest wysoki, więc puściłam na dwa pędy i od góry skróciłam. Ale ubiegły rok był dobry dla pomidorów w gruncie, więc te z gruntu miałam lepsze.
Elzbieta M pisze: jak chroniłyście pomidory przed chorobami? U mnie pomidory zawsze cos zaatakuje , raz wcześniej , raz później. Miałam juz nie sadzic , ale kusi mnie jeszcze kilka nasionek wysiać.
Elu, podstawa, to albo kupić nasiona zaprawione, albo je samemu zaprawić. Wiem, że rozsadę powinno się opryskać Magnicur Energy 840 SL -( ja tego nie zrobiłam). Ja natomiast zaraz po posadzeniu do gruntu opryskałam Dithane NeoTec 75 WG. Po dwóch tygodniach poprawiłam.
Potem co tydzień opryskiwałam roztworem mleka w stosunku 1:5 (litr mleka na 5 litrów wody). Mleko oczywiście świeże, nie UHT. I nawoziłam tylko gnojówką z pokrzyw. Słoik półlitrowy gnojówki na 10 litrową konewkę wody.
Tak robiłam w zeszłym roku.
W tym roku może pokuszę się profilaktycznie opryskać najpierw którymś z fungicydów (np.Infinito lub Tatto, a potem Mildexem 711,9WG lub Signum33WG.
Nie wiem jednak, czy nie zrobię tak jak w zeszłym roku, bo mnie się sprawdziło. Zaznaczam jednak, że ub.rok był dobry dla pomidorów. Gorzej jak pogoda jest zbyt wilgotna. Wtedy warto zastosować jakiś oprysk profilaktyczny.

Elizo, Lawender - wynalazczość - pierwsza klasa. Świetne pomysły.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: elza »

Przyznaję,Oli pomysł pierwsza klasa.Chylę czoła za pomysłowość.
Co do chorób niestety pod koniec lata moje pomidorki dopadła choroba i właśnie już teraz o nich myślę-jak by tu im w tym roku pomóc.Z racji małego doświadczenia nie wypowiadam się na ten temat a raczej słucham koleżanek z forum.
Jestem dużą przeciwniczką opryskiwania owoców i warzyw chemią......
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: Iga51 »

Ja Elizo też jestem przeciwna chemii w ogrodzie. Tylko zaraza ziemniaczana i alternarioza są takimi choróbskami, że trudno z nimi walczyć. Nawet, gdy odrobinę tej chemii zastosujemy, to czytałam, że to będzie 5% tego co w pomidorach kupowanych w sklepie. Ja oprócz Dithane w ub. roku nic innego nie stosowałam.

Są jeszcze inne naturalne sposoby na profilaktykę. 75 g posiekanej cebuli zalać 10 litrami wody. Odstawić na 12 godzin. Następnie gotować na małym ogniu 30 minut. Po wystudzeniu preparat jest gotowy do użycia. Opryskiwać co 5 - 7 dni. Najlepiej na zmianę z: 200g czosnku zalać 10 litrami wody. Odstawić na 12 godzin. Następnie gotować 20 min. I gotowe.
To całkowicie zastąpi preparaty chemiczne. Trzeba jednak przestrzegać oprysków co 7 dni. W czasie wilgotnej pogody co 5 dni. Sposób sprawdzony przez moją bratową i jej koleżanki na działkach pracowniczych.

Zapomniałam dodać, że jak opryskuję mlekiem, to również podlewam nim ziemię wokół krzaczków. W ciągu 6 lat uprawy pomidorów, dwa razy miałam piękne, zdrowe okazy. I to wówczas, kiedy stosowałam mleko i gnojówkę z pokrzyw.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: Elzbieta M »

Mleko u mnie na wsi nieosiągalne. Ale gnojówkę z pokrzyw i skrzypu robię. Czosnku nasadziłam dużo , spróbuję konsekwentnie przestrzegać terminu cotygodniowego kropienia. Zobaczymy , co z tego wyniknie
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: elza »

No i stało się......są!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rotfl:
Załączniki
DSC00049.JPG
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Mój pomysł na domową szklarnię do pomidorów

Post autor: lawender »

Brawo, Jesteś wielka :lol: Cieszymy się razem z Tobą:)oj znam tą radość gdy coś zaczyna wyłaniać się z ziemi .Ja po przebudzeniu zamiast wstać i jeść śniadanie to szybko siadam na łóżku i zerkam do moich wysiewów;)To w pierwszej kolejności , a parapet mam przy moim łóżku więc obserwację przeprowadzam non stop:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
ODPOWIEDZ