Miód z kwiatów mniszka lekarskiego

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni

Miód z kwiatów mniszka lekarskiego

Postautor: Roza » 2008-05-06, 22:45

Mam pytanie czy ktoś robi miód z kwiatów mleczu, bo ja robię, co roku od 30 lat wychowałam dzieci a teraz wnuki poniżaj podaje przepis.
Składniki:
225 kwiatów mniszka lekarskiego (mleczu), 1 dużą cytrynę, 1 litra wody, 1 kg cukru

Jak przyrządzić?
Kwiaty wyłożyć na balkon na 2-3 godziny. Wrzucić je do wody, dodać obraną i pokrojoną na ćwiartki cytrynę. Wszystko razem gotować 15 minut od zagotowania. Wystudzić i wstawić do lodówki na około 24 godzin. Potem odcedzić wywar, a resztę odcisnąć przez lnianą ściereczkę. Wywar wlać do garnka, dodać cukier i gotować na małym ogniu przez 2 godziny bez przykrycia. Gotowy "miód" wlać do słoików i pasteryzować 10-15 minut.
Załączniki
137.jpg
137.jpg (45.49 KiB) Przeglądany 32709 razy
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: sosober » 2008-05-07, 00:10

Różo - czytasz w moich myślach!
Wczoraj rozmawiałam z mamą o tym że musimy w końcu zrobić taki miód samodzielnie!
Miałam szukać przepisu w internecie, a tu masz - -podane jak na tacy!
Dziękuje! ( w imieniu swoim i mamy mojej)
Awatar użytkownika
sosober
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: harwi » 2008-05-07, 08:57

Miód z mniszka :shock: Ależ ja mało wiem. :oops: I jakie ma właściwości? Ja chwilowo nie mam mleczów na działce ale jak sie pojawi wystarczająca ilość do się może skuszę z robotą ;)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Roza » 2008-05-08, 08:24

Kod: Zaznacz cały
Kwiatków może być więcej jak w załączonym przepisie tylko trzeba zwrócić uwagę przy odparowywaniu żeby konsystencja syropu nie była za rzadka (bo wtedy fermentuje) i nie może być za gęsta (bo wtedy krystalizuje). Życzę smacznego!!!!
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: Roza » 2008-05-08, 08:27

herwi Pyszny syrop(miód) nie ustępujący smakowo przy najlepszym miodzie. Jest tanim syropem na kaszel i wspaniałym lekiem wzmacniającym, można nim smarować chleb z masłem. Pyszny! Nadaje się także do wypieku pierników (zamiast miodu) i do sporządzania napojów orzeźwiających posiada bowiem kwaskowy smak i cieszy oko pięknym bursztynowym kolorem. Jest to stara receptura Braci Bonifratrów
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: harwi » 2008-05-08, 12:53

Mniaaaaaaaaam jeszcze raz dzięki za przepis już wydrukowany ;) i poczeka na mlecze hihi Własny miodzik i to bez pszczółek hihi :mrgreen: Nie na darmo nazywa się mniszek lekarski :mrgreen:
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: duende » 2008-05-09, 15:09

Robiliście już miodek?
Ja się przymierzam, moje prywatne mlecze wpadły pod męża kosiarkę zanim zdołałam je wyzbierać...
pozdrowienia,
duende
ogrodwarzywny. blogspot. com
thebestthing12. blogspot. com
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: użytkownik usunięty » 2008-05-13, 10:58

Miodek zrobiony i bardzo dobry - zaraz będę robić kolejny. Zawsze miałam ten sam problem na wiosnę - skąd wziąć płynny miód do pokrzywy ? A tu proszę i odpowiedź ;-)
Róża - bardzo dziękuję za przepis :-)
użytkownik usunięty

Postautor: jadwiga » 2008-05-15, 21:44

A z tą pokrzywą to co robisz? Ja wiem, że pokrzywa jest bardzo zdrowa, ale moja mama katowała mnie sokiem ze świeżych, a to jest paskudne w smaku :mrgreen:
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: użytkownik usunięty » 2008-05-15, 22:28

No wiec właśnie ten sok mieszasz z miodem - sporo miodu, wtedy nie czujesz tak tego smaku pokrzywy i nawet zjadliwe ;-)

Dla tych co nie wiedzą, a chcą zrobić sok z pokrzywy: zmielić pokrzywę (majową zanim zakwitnie, z miejsc "czystych") potem wycisnąć z niej sok - przez ściereczkę bądź przy pomocy sokowirówki. Ten sok zmieszać z płynnym miodem w stosunku 1:5 (pokrzywy do miodu). Trzymać w lodówce albo w piwnicy w chłodnym miejscu i jeść po łyżce rano i wieczorem (można mniej czy więcej - jak ktoś uważa). Ma to być między inymi na oczyszczenie układu krwionośnego, wątroby itp. oraz wzmocnienie organizmu "jest obfitym źródłem witamin i łatwo przyswajalnych soli mineralnych". Bardzo dobre gdy ktoś ma problemy z brakiem żelaza. Super na wzmocnienie i oczyszczenie po zimie.
U Górnickiej w "Aptece natury" z kolei wyczytałam, że bierze się 1 część pokrzywy na 4 części miodu i że podaje się dzieciom po łyżeczce od herbaty 2 razy dziennie przez całą zimę.

Ja tam biorę to dopóki się nie skończy albo dopóki się nie znudzi ;-) Nie zostawiam na zimę bo zwykły miód zawsze krystalizował i wtedy nie było to już dobre i zjadliwe jak dla mnie. Nie wiem jak ten z mniszka będzie się zachowywał z pokrzywą.
użytkownik usunięty

Postautor: sosober » 2008-05-15, 22:58

Ja też miodek już zrobiłam w zeszły weekend :) jest pyszny, polecam wszystkim!!!
Awatar użytkownika
sosober
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: Roza » 2008-05-15, 23:22

Mam jeszcze jeden przepis na miód. Jeszce go nie robiłam, ale w najbliższym czasie jak mniszek zakwitnie to zrobię. 4 garście kwiatów mniszka wypłukać włożyć do słoika przesypać 1.kg cukru udusić łyżką drewnianą pozostawić na 4-5 tygodni, syrop zlać zagotować wlać do słoików zakręcić, odciśnięte kwiatki zjadać po łyżewce dziennie jest to bardzo dobry wspomagający lek wieku starczego do pań przy problemach nietrzymania moczu dla panów kłopotach z prostatą.
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: użytkownik usunięty » 2008-05-19, 19:08

Róża, miód z mniszka rewelacyjnie się łączy z pokrzywą w 1:1 - nawet dobre :-)
Cieszę się, że udało mi się poznać ten przepis - jeszcze raz dzięki :-)
użytkownik usunięty

Postautor: mlecz » 2009-04-26, 10:12

Dziękuję, ja też zrobię ten miód.
mlecz
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: sabinka.t1 » 2009-04-26, 12:40

Rany, nie miałam pojęcia, że można taki miód zrobić :(
chyba spróbuję ....
A czy dzieciom można podawać na kaszel?????
Zamiast tych wszystkich leków z apteki????
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Następna

Wróć do Kącik smakosza