Miód z kwiatów mleczu

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni

Postautor: Roza » 2008-05-06, 22:45

Mam pytanie czy ktoś robi miód z kwiatów mleczu, bo ja robię, co roku od 30 lat wychowałam dzieci a teraz wnuki poniżaj podaje przepis.
Składniki:
225 kwiatów mniszka lekarskiego (mleczu), 1 dużą cytrynę, 1 litra wody, 1 kg cukru

Jak przyrządzić?
Kwiaty wyłożyć na balkon na 2-3 godziny. Wrzucić je do wody, dodać obraną i pokrojoną na ćwiartki cytrynę. Wszystko razem gotować 15 minut od zagotowania. Wystudzić i wstawić do lodówki na około 24 godzin. Potem odcedzić wywar, a resztę odcisnąć przez lnianą ściereczkę. Wywar wlać do garnka, dodać cukier i gotować na małym ogniu przez 2 godziny bez przykrycia. Gotowy "miód" wlać do słoików i pasteryzować 10-15 minut.
Załączniki
137.jpg
137.jpg (45.49 KiB) Przeglądany 29464 razy
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: sosober » 2008-05-07, 00:10

Różo - czytasz w moich myślach!
Wczoraj rozmawiałam z mamą o tym że musimy w końcu zrobić taki miód samodzielnie!
Miałam szukać przepisu w internecie, a tu masz - -podane jak na tacy!
Dziękuje! ( w imieniu swoim i mamy mojej)
Awatar użytkownika
sosober
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: harwi » 2008-05-07, 08:57

Miód z mleczu :shock: Ależ ja mało wiem. :oops: I jakie ma właściwości? Ja chwilowo nie mam mleczów na działce ale jak sie pojawi wystarczająca ilość do się może skuszę z robotą ;)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Roza » 2008-05-08, 08:24

Kod: Zaznacz cały
Kwiatków może być więcej jak w załączonym przepisie tylko trzeba zwrócić uwagę przy odparowywaniu żeby konsystencja syropu nie była za rzadka (bo wtedy fermentuje) i nie może być za gęsta (bo wtedy krystalizuje). Życzę smacznego!!!!
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: Roza » 2008-05-08, 08:27

herwi Pyszny syrop(miód) nie ustępujący smakowo przy najlepszym miodzie. Jest tanim syropem na kaszel i wspaniałym lekiem wzmacniającym, można nim smarować chleb z masłem. Pyszny! Nadaje się także do wypieku pierników (zamiast miodu) i do sporządzania napojów orzeźwiających posiada bowiem kwaskowy smak i cieszy oko pięknym bursztynowym kolorem. Jest to stara receptura Braci Bonifratrów
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: harwi » 2008-05-08, 12:53

Mniaaaaaaaaam jeszcze raz dzięki za przepis już wydrukowany ;) i poczeka na mlecze hihi Własny miodzik i to bez pszczółek hihi :mrgreen: Nie na darmo nazywa się mniszek lekarski :mrgreen:
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: duende » 2008-05-09, 15:09

Robiliście już miodek?
Ja się przymierzam, moje prywatne mlecze wpadły pod męża kosiarkę zanim zdołałam je wyzbierać...
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: użytkownik usunięty » 2008-05-13, 10:58

Miodek zrobiony i bardzo dobry - zaraz będę robić kolejny. Zawsze miałam ten sam problem na wiosnę - skąd wziąć płynny miód do pokrzywy ? A tu proszę i odpowiedź ;-)
Róża - bardzo dziękuję za przepis :-)
użytkownik usunięty

Postautor: jadwiga » 2008-05-15, 21:44

A z tą pokrzywą to co robisz? Ja wiem, że pokrzywa jest bardzo zdrowa, ale moja mama katowała mnie sokiem ze świeżych, a to jest paskudne w smaku :mrgreen:
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: użytkownik usunięty » 2008-05-15, 22:28

No wiec właśnie ten sok mieszasz z miodem - sporo miodu, wtedy nie czujesz tak tego smaku pokrzywy i nawet zjadliwe ;-)

Dla tych co nie wiedzą, a chcą zrobić sok z pokrzywy: zmielić pokrzywę (majową zanim zakwitnie, z miejsc "czystych") potem wycisnąć z niej sok - przez ściereczkę bądź przy pomocy sokowirówki. Ten sok zmieszać z płynnym miodem w stosunku 1:5 (pokrzywy do miodu). Trzymać w lodówce albo w piwnicy w chłodnym miejscu i jeść po łyżce rano i wieczorem (można mniej czy więcej - jak ktoś uważa). Ma to być między inymi na oczyszczenie układu krwionośnego, wątroby itp. oraz wzmocnienie organizmu "jest obfitym źródłem witamin i łatwo przyswajalnych soli mineralnych". Bardzo dobre gdy ktoś ma problemy z brakiem żelaza. Super na wzmocnienie i oczyszczenie po zimie.
U Górnickiej w "Aptece natury" z kolei wyczytałam, że bierze się 1 część pokrzywy na 4 części miodu i że podaje się dzieciom po łyżeczce od herbaty 2 razy dziennie przez całą zimę.

Ja tam biorę to dopóki się nie skończy albo dopóki się nie znudzi ;-) Nie zostawiam na zimę bo zwykły miód zawsze krystalizował i wtedy nie było to już dobre i zjadliwe jak dla mnie. Nie wiem jak ten z mniszka będzie się zachowywał z pokrzywą.
użytkownik usunięty

Postautor: sosober » 2008-05-15, 22:58

Ja też miodek już zrobiłam w zeszły weekend :) jest pyszny, polecam wszystkim!!!
Awatar użytkownika
sosober
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: Roza » 2008-05-15, 23:22

Mam jeszcze jeden przepis na miód. Jeszce go nie robiłam, ale w najbliższym czasie jak mniszek zakwitnie to zrobię. 4 garście kwiatów mniszka wypłukać włożyć do słoika przesypać 1.kg cukru udusić łyżką drewnianą pozostawić na 4-5 tygodni, syrop zlać zagotować wlać do słoików zakręcić, odciśnięte kwiatki zjadać po łyżewce dziennie jest to bardzo dobry wspomagający lek wieku starczego do pań przy problemach nietrzymania moczu dla panów kłopotach z prostatą.
Awatar użytkownika
Roza
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: użytkownik usunięty » 2008-05-19, 19:08

Róża, miód z mniszka rewelacyjnie się łączy z pokrzywą w 1:1 - nawet dobre :-)
Cieszę się, że udało mi się poznać ten przepis - jeszcze raz dzięki :-)
użytkownik usunięty

Postautor: mlecz » 2009-04-26, 10:12

Dziękuję, ja też zrobię ten miód.
mlecz
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: sabinka.t1 » 2009-04-26, 12:40

Rany, nie miałam pojęcia, że można taki miód zrobić :(
chyba spróbuję ....
A czy dzieciom można podawać na kaszel?????
Zamiast tych wszystkich leków z apteki????
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Następna

Wróć do Kącik smakosza

Sekrety Pięknego Ogrodu

Dołącz do 57.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymują na e-mail
porcję aktualnych porad ogrodniczych:

• Co Robić Aby Twój Ogród Był Piękny i Zdrowy
  • Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
  • Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja tez chce z tego korzystac!

Uwaga: na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie przystąpienia do biuletynu. Aby zakończyć rejestrację naciśnij link w otrzymanej wiadomości.

Twój adres e-mail jest bezpieczny - nikomu go nie udostepnimy i w kazdej chwili mozesz sie wypisac :-)