Mikoryza iglaste vs. grzyby leśne ?

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
gaza
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-09-05, 09:32

Mikoryza iglaste vs. grzyby leśne ?

Post autor: gaza »

Witam.
Mam pytanie dotyczące dwóch szczepionek.
Mikoryza Iglaste, oraz Mikoryza grzyby leśne.

Zamierzam tej jesieni ( koniec września ) posadzić kilkadziesiąt świerków zakupionych w szkółce nadleśnictwa ( dobra cena )
Będą to pewnie dwuletnie sadzonki.
Chciałbym ich korzonki wymoczyć w rozrobionej mikoryzie i takie posadzić. Z tego co TU wyczytałem, to będzie to chyba najlepsza metoda zaszczepienia. Sadzonki będą rosły obok starego lasu sosnowego w zagajniku samosiejek sosnowych, brzóz, małych dębów i kilku klonów. Ziemia jest typowym kaszubskim piaskiem klasy 6z. Struktura ziemi to 20 cm czarnoziemu a pod spodem sypki drobny żwirek. Teren nie zasobny w wodę ( wzgórze ( 220npm). W przyszłości chciałbym aby mi tam rosły ładne jadalne grzyby.
Waham się jaką szczepionkę użyć ?
Czy "grzyby leśne", czy "iglaste" ? Wydaje się, że "grzyby leśne", ale w takim razie po co szczepionka "iglaste" która też zawiera kilka grzybów lesnych jadalnych.
Jaki wpływ na wzrost i zasilanie w wodę ( nie tylko ) maja te dwie szczepionki ?
Czym się różnią ( oprócz występowania owocników ) te dwie szczepionki i czy można je stosować zamiennie ?
Być może to trochę naiwne pytania ,ale nigdzie nie znalazłem porównania wprost tych szczepionek.
Liczę na szybka odpowiedź, bo za dwa tygodnie zaczynam urlop, a trzeba jeszcze zakupić szczepionki :)

PS jedno z miejsc gdzie będę sadził, to wycięty fragment samosiejek brzozy i sosny. W ziemi zostały korzenie

Pozdrawiam
GL
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Witam i już odpowiadam. Zastosowanie szczepionki dla iglastych jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w "Grzybach Jadalnych" jest ich więcej ale dla drzew liściastych. Dla iglastych jest to samo plus inne których nie ma w tamtej, ale specyficzne dla iglastych jak np. muchomory. Proponuję więc zastosować iglaste. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
gaza
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-09-05, 09:32

Post autor: gaza »

Dziekuję za szybka odpowiedz.
Mam jeszcze pytanie dotyczace ilosci.
Ile buteleczek szczepionki do rozrobienia potrzebuje aby zaszczepić ( wymoczyć korzenie ) 200 małych świerków ?
I na ile litrów wody ?
Czy woda mozę być z sieci ( chlorowana ) czy lepiej z jeziora ?
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Powinny wystarczyć trzy, proszę rozrobić w dwoch litrach wody z jeziora. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
ODPOWIEDZ