Mikoryza do wrzosowatych - czy można użyć do hortensji

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Mikoryza do wrzosowatych - czy można użyć do hortensji

Post autor: edyta_mi »

Witam,
dzisiaj otrzymałam wygrane mikoryzy. Zastanawiam się do jakich roślin mogę jeszcze użyć mikoryzy do wrzosowatych. Planuję zaszczepić rododendrony, azalie i magnolie. Zostanie mi jeszcze sporo preparatu i zastanawiałam się, czy mogę zastosować mikoryzę dla wrzosowatych do hortensji.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Witam, szczepionka dla wrzosowatych nie jest właściwa dla hortensji, przynajmniej nie wiemy o jej działaniu. Ponieważ w przyrodzie nie wiadomo wszystkiego, można spróbować a będziemy wiedzieli. Jeżeli wystarczy można dać więcej dawek pod wrzosowate, szybciej zadziała. Jednym słowem czekamy na wyniki doświadczenia. Pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Miałam podobny problem. Zastosowałam mikoryzę do wrzosowatych i na próbę pod świeżo zakupioną hortensję bukietową. Zobaczymy co z tego będzie.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Post autor: Bettiw »

Witam serdecznie, ja postanowiłam oprócz do borówki i wrzosowatych, użyć mikoryzy do jeżyny bezkolcowej. Z wygranych mikoryz wybrałam jeszcze do drzew owocowych i też zastanawim się czy do krzewów agrestu, pożeczki czarnej i malin użyć mikoryzy do drzew owocowych? Do maliny chyba wrzosowatej mikoryzy? Ale tego nie jestem pewna tylko na zasadzie że maliny w lesie rosną to może lepszą będzie wrzosowata. A może z jednej strony dodać jedną mikoryzę a z drugiej strony w dołek wlać drugą mikoryzę, tylko wtedy nie będę miała pewności które zadziałała. Bardzo chciałabym w jak najlepszy- najbardziej efektywny sposób wykorzystać otrzymane mikoryzy.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Bettiw wydaje mi się, że mikoryza dla wrzosowatych nie będzie najlepsza dla malin. Maliny lubią podłoże lekko kwaśne (ph 5,5 do 6,5), natomiast wrzosowate potrzebują wyraźnie kwaśnego (ph 4,0 - 5,5). Mikoryza ma poprawiać odczyn kwasowy gleby, więc chyba dla malin nie będzie zbyt dobra :zalamany: .
Jako drugą ja też wybrałam dla drzew owocowych ;-) .
Pozdrawiam Edyta
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Post autor: Bettiw »

Edyta_mi powiem Tobie że zastanawiam się, ale mikoryza do drzew owocowych jeszcze słabiej mi pasuje. Kierowałam się przy swoim wyborze naturą bo w lesie wrzosy, maliny i jeżyny rosną. Mikoryza to przede wszystkim grzyby, które żyją w symbiozie z daną grupą roślin "Najważniejszą funkcją grzybów mikoryzowych jest ich zdolność do tworzenia „pomostu” pomiędzy glebą i rośliną: strzępki tych grzybów z jednej strony penetrują i kolonizują korzenie rośliny, z drugiej nawiązują bezpośredni kontakt z glebą." Dlatego pomyślałam że mogę użyć mikoryzy do wrzosowatych i do innych roślin rosnących w tym samym eko systemie.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Tak naprawdę to nie mam zielonego pojęcia :( . Ja szłam po kluczu wymagań siedliskowych (tj. glebowych). Nie w każdej części lasu rosną wrzosy i z różnymi gatunkami drzew współpracują różne grzybnie. Myślę, że las lasowi nierówny. Ale tak naprawdę to nie wiem :zalamany: . Możemy popróbować różnych wariantów a potem wymienimy się doświadczeniami ;) .
Pozdrawiam Edyta
spiderdog
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-09, 22:11

Post autor: spiderdog »

A która mikoryza pasuje do hortensji?
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Problem dobrania odpowiedniej grzybni można rozwiązać nie po kluczu siedliskowym, tylko po rodzajowym. Żadna firma nie jest w stanie posiadać specyficznych mikoryz do wszystkich rodzajów występujących w ogrodach. W ofercie MYKOFLOR'u znajdują się szczepionki dla iglastych, wrzosowatych itp. Oznacza to, że jeżeli dla wrzosowatych to wrzos, rododendron, wrzosiec itd. Hortensje i inne wymienione gatunki należą do zupełnie innej grupy. Jeżeli dla jakichś krzewów nie mamy specyficznej szczepionki to znaczy, że należy zastosować preparat endomikoryzowy czyli dla "Traw", "Roślin balkonowych" ponieważ znajdujące się tam endomikoryzy mikoryzuję wiele gatunków zielnych i krzewiastych. Dobieranie takie jak Państwo proponujecie nie ma sensu i szczepionkę dla wrzosowatych lepiej dać w kilku miejscach niż dać na próżno. Myślę, że wyjaśniłem jasno. Pozdrawiam :shock:
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Dziękuję za odpowiedź, mi wiele wyjaśnia, bo jak widać pogubiłam się w tych kombinacjach :rotfl: .
Już wcześniej pomyślałam sobie, że trochę rozbuduję swoją rabatę wrzosową i szczepionkę dodam do rosnących (ew. dosadzonych) tam roślin a do reszty dokupię bardziej specjalistyczne preparaty.
Pozdrawiam Edyta
spiderdog
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-09, 22:11

Post autor: spiderdog »

Ja również dziękuję za wyjaśnienia. W takim razie do moich hortensji użyję mikoryzy do traw. I bardzo będę wdzięczna gdyby MYKOFLOR zajrzał na mój temat i zechciał mi pomóc :) Oto link http://forum.poradnikogrodniczy.pl/miko ... vt5637.htm
ODPOWIEDZ