MIEJSCE NA SKALNIAK JUŻ JEST ale od czego zacząć ...

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
MsKateArtist
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-25, 11:25

MIEJSCE NA SKALNIAK JUŻ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: MsKateArtist »

Witam, proszę o pomoc, dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie z małym ogródkiem, było w tragicznym stanie, teraz jeszcze nie wygląda najlepiej ale jest już nie najgorzej

widok z naszego okna na ogródek:
Obrazek

Obrazek
jedyne co zrobiliśmy to zaczęliśmy ratować trawnik w niektórych miejscach go dosialiśmy i staramy sie w dalszym ciągu walczyć z chwastami i z mchem.

I na końcu przy ogrodzeniu przekopałam kawałek ziemi i wsadziłam kwiatki.

W tym roku czeka nas jeszcze malowanie siatki i altanki,a w przyszłym jak fundusze pozwolą wymiana tego drewnianego płotu, bo jest w fatalnym stanie.

ale nie o tym tu chciałam :)

po trawniku i wkoło altanki było pełno porozrzucanych kamieni z którymi nie miałam co zrobić (mieszkam w mieście i ciężko je gdzieś wyrzucić) dlatego wpadłam na pomysł żeby je wykorzystać i zrobić skalniak.

Tak wygląda ściana na której chciałabym go umieścić z racji tego że nie mam za dużo miejsca.

Obrazek

z bliska:
Obrazek
po prawej stronie jest mini ogródek ziołowy

i teraz tak zanim zabierzemy się za robienie skalniaka musimy tą ścianę ładnie pomalować, niebieska beczka w której zbiera się nam deszczówka do podlewania była by przestawiona po lewej stronie przy samym płocie, z racji tego że trzeba ją zabierać na zimę do altanki żeby nie pękła nie może być niczym zastawiona, ale żeby brzydko nie wyglądała myślałam żeby ustawić przed nią doniczki z jakimiś wysokimi roślinami albo może wy mi coś doradzicie żeby była jak najmniej widoczna a skalniak chciałabym zacząć zaraz od beczki do końca ściany i może on nawet kończyć się jakoś na bocznej ścianie żeby tak opływowo wyglądał. I oczywiście chcę go tak pochyło tzn zrobić taką skarpę.
Ściana ma 240 cm, a beczka 60 cm. Czyli miejsce pod skalniak 180 cm + ewentualnie kawałek bocznej ściany.
Może i nie jest to dużo ale miałabym dodatkowe miejsce na roślinki i nie zajmowało by mi to pół ogródka.

I teraz mam problem jak to zacząć. I czy to w ogóle dobry pomysł na skalniak w tym miejscu.

Czy trzeba jakąś folie wykładać na ścianę żeby się wilgoć nie robiła? I na spód żeby nie było chwastów i jak ziemia między kamienie. No i oczywiście co na nim zasadzić żeby to pięknie się komponowało i długo kwitło i najlepiej żeby wszystkie roślinki zimowały i były wieloletnie .

Wiem rozpisałam się i mam pewnie dużo wymagań, ale serdecznie proszę o każda poradę.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: Merghen »

A czy mogłabyś napisać lub zaznaczyć na zdjęciu kierunki świata, łatwiej byłoby nam stwierdzić jak długo operuje tutaj słońce. I zastanawiam się czy wykorzystać całą ścianę czy nie lepiej byłoby wykorzystać róg między płotem a ogrodzeniem zaś beczkę pozostawić tam gdzie jest a zrobić tylko ciekawą, wysoką lub niższą pergolę/płotek po którym pięły by się powojniki albo jakaś inna (nawet konsumpcyjna, np. winogrono) roślinka? :looka:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
MsKateArtist
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-25, 11:25

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: MsKateArtist »

kierunki są mniej więcej tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: Elzbieta M »

Dokładnie o tym pomyslałam , co Małgosia - czyli prośba o określenie , jaką wystawę miałby skalniak , powinno być tam sporo słońca i również wolałabym go usytuować w rogu , chociaż taki łuk przy rogu , zachodzący na obie ściany również nieżle by wyglądał. Tylko - ważne tu strony świata! :lol:
Na spód skalniaka absolutnie nie możesz dać folii , wprost przeciwnie , trzeba zrobic drenaż , najlepiej z gruzu lub drobnych kamyczków ( grubość kilka - kilkanaście cm) , dopiero później sypiesz ziemię , powinna być przepuszczalna. jeśli jest gliniasta , można dodać piasku. Zależy jakie roślinki będziesz sadzić , bo są takie skalne , które wolą ziemię kwaśną( wtedy mieszasz z kwaśnym torfem) a są też takie ,które wolą odczyn zasadowy bądź obojętny. Zeby dobrze rosły , trzeba im stworzyc takie warunki , jakie lubią.Kamienie układasz w ziemi , najlepiej lekko zagłębiając , aby były stabilne. To tak w skrócie.
Nie krępuj się , pytaj o wszystko , na pewno wiele osób ci podpowie :-D
Widzę na podglądzie , ze zaznaczyłaś już kierunki , to chyba korzystniej będzie zahaczyć choć odrobinę o tą południową ścianę.
W moim wątku o oczku i skalniaku pisałam o roślinkach ( i nie tylko) , możesz w wolnym czasie kliknąć w link w moim podpisie i poczytać
użytkownik usunięty

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: użytkownik usunięty »

Skalniak tak jak już koleżanka wspomniała nie może trzymać wody tylko szybko jej się pozbywać, więc jego struktura musi być przepuszczalna. Dwa lata temu budowałem skalniak i relacja z jego budowy jest na forum tutaj. Co do beczki to nie musisz jej koniecznie na zimę targać do altanki, wystarczy, że wybierzesz z niej wodę, deszczówkę puścisz poza beczkę i zasłonisz ją pokrywą, by nie napadał deszcz. Wtedy możesz ją ładnie obsadzić czy obudować, np. pionowymi deskami i będzie wyglądać jak drewniana.


Warto też skorzystać z rad w poradniku naszego forum. Jest tam artykuł budowa skalniaka - krok po kroku oraz drugi, wg mnie bardziej szczegółowy - skalniak w ogrodzie - jak zrobić, rośliny na skalniak
MsKateArtist
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-07-25, 11:25

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: MsKateArtist »

na początku dzięuję za zainteresownie moim przyszłym skalniakiem :)

Piotrek czytałam pobieżnie w pracy twój wątek i kładłeś tam coś czarnego ( teraz doczytałam że to agrowłóknina) czy coś takiego potrzebuję na spód?

a co do folii to chodziło mi raczej czy ją położyć na ścianie żeby nie robiła się wilgoć w altance.

Merghen w przyszłym roku mam nadzieje że czeka mnie wymiana drewnianego płotu i pewnie musiałabym przy tym rozburzać pól skalniaka, dlatego myślałam żeby na razie dać tam beczkę a kiedyś tak jak mówisz zrobić też tam dalszą część skalniaka

co do kierunków to nie wiem kompletnie czy to dobre miejsce, napiszcie mi proszę czy jakieś rośliny się tam utrzymają i będą pięknie rosły
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: Elzbieta M »

Nie wiem jak inni , ale ja bym dała folię przy ścianie. Jeśli chodzi o agrowłókninę , to ja nie dawałam . Z chwastami nie mam problemów , zwracałam uwagę aby ziemia na usypywany skalniak była bez chwastów( to ziemia ogrodowa zmieszana z torfem , piaskiem czy kupną ziemią - dla rozpulchnienia - bo u mnie gleba ciężka).Teraz od czasu do czasu jak się chwast pokaże , to go wyrywam - ale tak na prawdę to skalniak jest jednym z najmniej zachwaszczonych miejsc w moim ogródku.
Zaobserwuj Kasiu , w jakich godzinach masz słońce w tej części ogródka
użytkownik usunięty

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: użytkownik usunięty »

A ja już z własnego doświadczenia wiem, że folia na ścianie nie jest dobrym pomysłem. Ja miałem tak właśnie skalniak zrobiony przy ścianie, gdzie była folia i wewnątrz altany pojawił się grzyb. Prawdopodobnie przy deszczach woda po ścianie ściekała za folię i później wsiąkała w ścianę i stąd wilgoć i grzyb. Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłaby izolacja w płynie taka jaką zabezpiecza się fundamenty przed wilgocią lub ewentualnie folia w płynie ale to dość droga rzecz.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: Elzbieta M »

Dobrze wiedzieć , Piotrek - bo mnie świta myśl ( jeszcze nie wiem czy będzie realizacja :hyhy: )takiej rabaty skalnej przy południowej ścianie. Jest tam sucho , bo dodatkowo osłania ziemię kawałek dachu. Nie chciałabym mieć wilgoci w saloniku , bo to akurat ta ściana - czyli radzisz tylko zaimpregnować
użytkownik usunięty

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUZ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: użytkownik usunięty »

Elzbieta M pisze:Dobrze wiedzieć , Piotrek - bo mnie świta myśl ( jeszcze nie wiem czy będzie realizacja :hyhy: )takiej rabaty skalnej przy południowej ścianie. Jest tam sucho , bo dodatkowo osłania ziemię kawałek dachu. Nie chciałabym mieć wilgoci w saloniku , bo to akurat ta ściana - czyli radzisz tylko zaimpregnować
Prawdę mówiąc to nie wiem czy sama izolacja w płynie wystarczy. Nie testowałem jeszcze tego rodzaju zabezpieczenia. Jedna rzecz jaka jeszcze przychodzi mi do głowy to folia kubełkowa jako izolacja skalniaka od ściany.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUŻ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: JaDorka »

Obawiam się, że skalniak tam umieszczony sytuację jednak może pogorszyć.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: MIEJSCE NA SKALNIAK JUŻ JEST ale od czego zacząć ...

Post autor: halszka31 »

Ja też mam taką ścianę w ogrodzie. Pierwsza myśl, która mi przyszla do głowy w moim przypadku to zrobić z niej zieloną ścianę jako tło dla innych nasadzeń. Posadziłam winobluszcz pięcioklapowy , rozpiełam na niej czerwone winogrona (rośliny szybko rosnące) i bluszcz. Inne propozycje to prowadzona pionowo trzmielina lub powojniki (nogi w cieniu ,głowa w słońcu) byłby więc odstęp od ściany z biegiem czasu maskowany listowiem.
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
ODPOWIEDZ