Mieczyki - uprawa, sadzenie. Co posadzić na rabacie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
peperoni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-03-11, 21:52

Mieczyki - uprawa, sadzenie. Co posadzić na rabacie

Post autor: peperoni »

Witam
Proszę was o pomoc.
Nigdy specjalnie nie interesowałam się ogrodem, roślinami.
Zawsze babcia pielęgnowała ogród, sadziła kwiaty, ale babcia jak to babcia lubuje się w śmierdziuszkach (nie znam prawidłowej nazwy:/), bratkach i maciejce więc te kwiaty przeważają w naszym przydomowym ogródku.
Jednak chciała bym się włączyć w prace ogrodowe, w lipcu wychodzę za mąż i chce na ta okazje przygotować nasze rośliny. Jednak niestety nie wiem kiedy mam posadzić roślinki aby na początku lipca cieszyć się wspaniałymi kwiatami, akie posadzić aby były dekoracyjne i dość łatwe w pielęgnacji?? Bardzo, bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Pomoc przy wyborze roślin.

Post autor: sąsiad »

Z roślin cebulowych a zarazem bardzo pięknych w m-cu lipcu zakwitną mieczyki /gladiole/.
Cebulki można zakupić m.innymi w sklepie ogrodniczym, cena około 40 gr. szt.
Posadzić od połowy kwietnia do początku maja, na głębokość około 10 cm. Przed sadzeniem glebę należy zasilić nawozem wieloskładnikowym, może być azofoska.
Życzę powodzenia i dużo radości.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Masz duży wybór roślin kwitnących w lipcu, np.: lobelie, nagietki, rozchodniki, firletki, chabry, słoneczniki, malwy, dzwonki, liliowce, przymiotno, lawenda, ostróżki, róże, hortensje, pięciorniki.
Śmierdziuszki to aksamitki.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Myślę, że dobrze by było, żebyś najpierw zdecydowała jakie kolory mają dominować w Twoim ogrodzie, a dopiero potem dobrać rośliny, że by wyglądało to elegancko a nie chaotycznie ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja do w/w roślin dodałabym jeszcze: ślazówkę ogrodową, szałwie błyszczącą, pysznogłówkę, gaurę, rozwar wielkokwiatowy, wszelkie dalie ogrodowe, z cebulowych: krokosmie, klejnotka, homerię, liatrię. Poza tradycyjnymi aksamitkami można spotkać ciekawe odmiany o kremowych pełnych kwiatach, które są niezwykle piękne. Wszystkiego najlepszego
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja bym poradził ci wsadzic
- begonie stale kwitnąca(czerwona,biała,różowa)
- kosmos
- groszek pachnący
Są to jednoroczne roślinki, długo kwitną! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Witaj Peperonio! :lol: Na początek Twojej przygody z kwiatami proponuję Ci posadzić kwiaty wyrastające z cebulek lub kłączy-jest to prawie murowany efekt. Podam Ci kilka z nich, które kupiłam w tym roku:
1.Irysy
2.Dalie
3.Oxalis-śliczne!
4.Allium
5.Gladiolusy o których wspomniał Sąsiad
Którekolwiek z nich kupisz,powinny w lipcu zakwitnąć.Powodzenia :lol:
Pozdrawiam - Orania
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

co posadzić

Post autor: sąsiad »

Peperomi - proponuję Ci jeszcze z okazji zbliżającego się ślubu posadzić lipę. Jak urośnie będzie można posiedzieć w cieniu pod lipą. A kwitnie ona co roku w lipcu. Podobno z lipy są najlepsze kołyski, a dzieci pod nią kołysane są bardzo spokojne.

Życzę wszystkiego najlepszego
Radości szczęścia moc ........ :-)

Staszek
magnolia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-27, 18:27

Post autor: magnolia »

Gratuluję :mrgreen:
Ja polecam kallę.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Wszystkie porady są jak najbardziej ok. Jedno ale - nie pozbywaj się kwiatów babci. Z reguły są pożyteczne bo nie pozwalają rozgości się na dobre robaczkom. Aksamitki, maciejka, nasturcje, tojad to powinno byc w każdym ogródku. I dlaczego tylko masz miec kwiaty tylko w lipcu? Ogród to piękne i kolorowe miejsce prawie przez cały rok. Powodzenia
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Joanno - masz oczywiście rację - te wszystkie kwiaty wracają teraz do łask - wystarczy popatrzeć na klomby w miastach. Zwłaszcza aksamitka: nie dość, że jest urokliwa, bardzo długo kwitnie, to jeszcze walczy z mszycą! A jeśli rośnie nie tam, gdzie by się chciało, to można ją przepikowac w wybrane miejsce - świetnie to znosi i przyjmuje się w nowym miejscu.
Pozdrawiam słonecznie 8-)
Amatorka...z sercem do roślin!!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A u mnie na czas kwitnięcia aksamitek wyniosły się krety ;-)
Przydatne roślinki i ładne :-)
ODPOWIEDZ