Metmorfoza-mile widziane rady:)

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Rózana aleja »

Jestem amatorka upraw-zaznaczam na poczatku,wiec prosze op porade badz przydatne linki.
Kupiłam działeczke,mała 3a na lubelszczyznie,czesciowa zagospodrowana ale przez trzy lata nie uprawiana.Rosna na niej rózne krzewy;cyprysy lawsona,hortensje,juki,rododendron-mały,wiciokrzew,róze, krzewy budleja,itp.Krzewy były zaniedbane a wiekszosc działki zachwaszczona,doprowadziłam ja zeszłej jesieni do ładu,nawoziłam obornikiem kurzym a potem fructusem ogrodnikiem,miałam jeden pąk u hortensji.Czesc działki (10x10m) poswieciłam na mały ogrodek warzywny,wyplewiłam,przeorałam gleboglyzarka i zasiałam peluszke (potem łubin bo była susza).Na jesieni wszystko znow przekopałam. Teraz sie zastanawiam czy popryskac to PLONAR ACTIVE-ekologiczym uniwer. nawozem do rozpuszczenia w wodzie.Nie chciałabym przedobrzyc z tymi nawozami,moze zasianie roslin juz wystarczy.Moje hortensje kiedys kwitły,widze to po uschłch pąkach,ale tez zauwazyłam zólte liście,juka nie kwitnie a rododendron jakis słabiutki.Prosze o rade.
Pierwotny wyglad
Pierwotny wyglad
Załączniki
teraz wygląd...
teraz wygląd...
juka dzialka.jpg
IMAG0053.jpg


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6073
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Krysia »

Wioletto, mogę się tylko wypowiedzieć w sprawie juki. Kupiłam córce do ogrodu i zakwitła po trzech latach, nie od razu. Fajną masz działeczkę.
Co do innych pytań, to na forum są dziewczyny, które ogrody mają od dawna i na pewno odpowiedzą na Twoje pytania. Pozdrawiam Cię serdecznie :)
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Rózana aleja »

Dziękuje Krysiu,będę cierpliwie czekac na zakwitnięcie:)))


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Rózana aleja »

Dziękuje Krysiu,będę cierpliwie czekac na zakwitnięcie:)))


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: elakrztuk »

Wato mieć więcej juk, Pięknie kwitną, ale tylko jeden raz. Ta juka co kwitnie pn.w tym roku nie zakwitnie już w przyszłym tylko puszcza małe sadzonki od korzenia. Przekwitłą odcinamy. Liście żółte obcinamy, by lepiej rosły pozostałe. Hortensje można samemu wyhodować. Co do rododendronów to nie za bardzo udawały mi się. Hortensje rododendrony azalie lubią kwaśną ziemię.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: kajaja2 »

Witam cie.
Jaka hortensję masz?wydaję mi się ze zdjęcia że masz ogrodową.U mnie ogrodowa za kwitła po 3latach od zasadzenia. trzeba nawozić nawozem do hortensji ,jeśli masz niebieską to nawóz do hortensji niebieskiej,jeśli inna to ogólny.Hortensje ogrodowe wypuszczają z ziemi młode pędy, mogła też przemarznąć. Nawieź ją teraz nawozem i zobaczymy.Jeśli masz bukietową to hortensje kwitną na pędach zeszło rocznych i przycina się tylko kwiatostany suche gdy się trochę ciepło zrobić.Nawóz ogólny do hortensji
Juka u mnie pierw kwitła,później przestała nie kwitła z 2-3 lata,a w zeszłym roku jak zakwitła to miała 6,7 kwiatów.Juki ja na zimę związuje do środka aby środek nie przemarzł.
Rododendrony azalie nawieźć nawozem,podlewać-może miały za sucho i tak kiepsko wygląda. Ja w azaliach gdy przekwitają obrywam kwiaty,wtedy się zdarza że kwitnie drugi raz. Ja do nich stosuję siarczan amonu.
Pozdrawiam i powodzenia
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: wasilewska101 »

Tez na zakwaszenie ziemi stosuję siarczan amonu tak pod hortensje ,borówki i azalie . Mam kilka juk ale coś mi marnie kwitną ,może w tym roku pokażą swoje piękne kwiaty ..
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Rózana aleja »

kajaja2 pisze:Witam cie.
Jaka hortensję masz?wydaję mi się ze zdjęcia że masz ogrodową.U mnie ogrodowa za kwitła po 3latach od zasadzenia. trzeba nawozić nawozem do hortensji ,jeśli masz niebieską to nawóz do hortensji niebieskiej,jeśli inna to ogólny.Hortensje ogrodowe wypuszczają z ziemi młode pędy, mogła też przemarznąć. Nawieź ją teraz nawozem i zobaczymy.Jeśli masz bukietową to hortensje kwitną na pędach zeszło rocznych i przycina się tylko kwiatostany suche gdy się trochę ciepło zrobić.Nawóz ogólny do hortensji
Juka u mnie pierw kwitła,później przestała nie kwitła z 2-3 lata,a w zeszłym roku jak zakwitła to miała 6,7 kwiatów.Juki ja na zimę związuje do środka aby środek nie przemarzł.
Rododendrony azalie nawieźć nawozem,podlewać-może miały za sucho i tak kiepsko wygląda. Ja w azaliach gdy przekwitają obrywam kwiaty,wtedy się zdarza że kwitnie drugi raz. Ja do nich stosuję siarczan amonu.
Pozdrawiam i powodzenia
:?:
stosowałam sziarczan amonu na jeieni,nawozem tez wszystko zasilałam, lecz tak jak pisałam działka była zaniedbana, nie plewiona i nienawozona,stad pewnie ta słabość w roślinach,zobaczymy jak bedzie tego roku


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Elzbieta M »

kajaja2 pisze:... trzeba nawozić nawozem do hortensji ,jeśli masz niebieską to nawóz do hortensji niebieskiej,jeśli inna to ogólny.
Sprostowanie
Nie ma odmian hortensji ogrodowych niebieskich bądź różowych. Kolor zmienia sie w zależności od kwasowości gleby. Kupiona hortensja niebieska , posadzona w mało kwaśnej glebie , za rok będzie różową czy w odcieniach fioletu , nawet poszczególne kwiatostany mogą się różnic odcieniami. Jeśli chcemy mieć niebieskie - po prostu zakwaszamy glebę, stosując odpowiednie nawozy. Ta uwaga dotyczy tylko hortensji ogrodowych - a nie h. paniculata ( bukietowe) i arborescens ( krzewiaste)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: tadek »

.
Ja podrzucę link do artykułu z naszego Poradnika Ogrodniczego... :zawstydzony:

Hortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnie :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: kajaja2 »

Elzbieta M pisze:
kajaja2 pisze:... trzeba nawozić nawozem do hortensji ,jeśli masz niebieską to nawóz do hortensji niebieskiej,jeśli inna to ogólny.
Sprostowanie
Nie ma odmian hortensji ogrodowych niebieskich bądź różowych. Kolor zmienia sie w zależności od kwasowości gleby. Kupiona hortensja niebieska , posadzona w mało kwaśnej glebie , za rok będzie różową czy w odcieniach fioletu , nawet poszczególne kwiatostany mogą się różnic odcieniami. Jeśli chcemy mieć niebieskie - po prostu zakwaszamy glebę, stosując odpowiednie nawozy. Ta uwaga dotyczy tylko hortensji ogrodowych - a nie h. paniculata ( bukietowe) i arborescens ( krzewiaste)

Tak tak masz rację ja też tak myślałam,ale nie raz dostałam uwagę w ogrodniczym ,że jest kilka odmian hortensji ogrodowych.I BĄDŹ TU MĄDRY!!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Elzbieta M »

Odmian hortensji ogrodowych jest kilkanaście , jeśli nie kilkadziesiąt. I możemy sterować ich kolorami - zależy , czy chcemy miec więcej niebieskiego , czy różu.
Wiem , piszą nieraz sprzedawcy - hortensja niebieska - ale ona jest niebieska , bo rosłą w kwaśnej ziemi. Jeśli kupisz i posadziśz w zasadowej - to już niebieska nie bedzie.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Rózana aleja »

Krysia pisze:Wioletto, mogę się tylko wypowiedzieć w sprawie juki. Kupiłam córce do ogrodu i zakwitła po trzech latach, nie od razu. Fajną masz działeczkę.
Co do innych pytań, to na forum są dziewczyny, które ogrody mają od dawna i na pewno odpowiedzą na Twoje pytania. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

Krysiu to w tym watku powinnam zamieszczac swoje kwiatki, tak? :?: :-D


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)

Post autor: Danka »

Odpowiem za Krysie :mrgreen: tak Wioletko.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Metmorfoza-mile widziane rady:)l

Post autor: Rózana aleja »

:P mój jasminowiec zaczął kwitnąć-miły akcent
Załączniki
IMAG0704.jpg
IMAG0705.jpg


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
ODPOWIEDZ