Mango i Baobab - problemy

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
Ruda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-24, 10:50

Mango i Baobab - problemy

Post autor: Ruda »

Witam!
Mam problem z bambusem i mango. Są to świeże roślinki, baobab wykiełkował jakiś miesiąc temu, mango z pestki już trochę ma. Na mango pojawiły się pomarańczowe, mało widoczne plamki, niby nic się z rośliną nie dzieje, bo one są od dawna, ale trochę oszpecają liście i nie wiem co to jest. A jeśli chodzi o baobaba to pojawiły się jasne plamki na brzegach młodych liści, które na dodatek są pomarszczone... Wrzucam zdjęcie najbardziej chorego baobaba, reszta wygląda całkiem nieźle i dopiero zaczynają się pojawiać takie plamki.
Zapomniałabym dodać, że myślałam, ze są to jakieś szkodniki i spryskałam rośliny domowym roztworem nafty z mydłem szarym (nie krzyczcie, znajoma mówiła, że to działa na wszystkie szkodniki i nie zabija roślin :P). Po 5 min od spryskania pod mango zauważyłam 3 robaczki. Nie wiem co to i nie wiem czy to one przyczyniają się do obecnych problemów roślin. Wyglądają jakby były pokryte puchem, czarny łepek i czarne poziome paseczki na ciele. Dorzucam zdjęcie.
Bardzo proszę o pomoc, w sprawach szkodników i chorób jestem zielona... I z góry bardzo dziękuję :)
Załączniki
szkodniki.JPG
mango.JPG
mango.JPG (37.54 KiB) Przejrzano 2899 razy
baobab.JPG
baobab.JPG (15.87 KiB) Przejrzano 2899 razy
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

To pewnie sprawka tych robaczków, chociaż może to być też drobna plamistość liści drzew pestkowych (mango).
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ