Maliny

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
laser1949
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-16, 14:01

Maliny

Post autor: laser1949 »

Witam
Nie wiem jaka to choroba malin i czym ją zwalczać. Objawy widoczne są na dołączonych zdjęciach. Jest to odmiana Sugana i wszystko było do końca sierpnia dobrze. Krzewy obficie owocowały. W tej chwili owoce zasychają. Na lisciach widoczne są zmiany. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam i dziękuję za informacje.
Załączniki
LISC.JPG
OWOCE.JPG
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Maliny

Post autor: tadek »

.
A pod liśćmi nie masz jakiś jakiś żyjątek?

Napisz jak masz na imię. :zawstydzony:

Poczytaj sobie też o ,,błędach w nawożeniu roślin: niedobory makro- i mikroelementów'' ;)
Liście Twoich malin, wyglądają jak by miały chlorozę liści.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
laser1949
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-16, 14:01

Re: Maliny

Post autor: laser1949 »

Witaj
Oglądałem liście od spodu pod lupą. Żadnego robactwa. Praktycznie zbiór malin mam zakończony, pomimo bardzo dużej ilości zawiązanych malin. Wszystko zasycha, tak jak widać to na zdjęciach. Liści są lekko podwinięte. Na pędach które nie owocują, choroba nie występuje.
Czym to zwalczać i czy jeszcze w tym roku, czy dopiero na wiosnę.
Pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Maliny

Post autor: Elzbieta M »

A jakie są pędy? Też mają objawy choroby - np brunatne plamy? Mam nadzieję ,że Piotrek - ekspert znajdzie dzis czas i tu zaglądnie...
laser1949
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-16, 14:01

Re: Maliny

Post autor: laser1949 »

Poczytałem o tej chlorozie. Zdjęcia liści jakie znalazłem w internecie odpowiadają moim, oraz poczytałem o przyczynie występowania chlorozy. Pędy nie są zaatakowane przez chorobę. Ponadto chorują tylko pędy które owocują. Pędy które będą owocować wiosną przyszłego roku są zdrowe.
Przypuszczam, że przyczyną jest ph gleby. Maliny (2 szt) mam posadzone w skrzynkach 80 litrowych na balkonie. Posadziłem je w dobrej ziemi Kronen z nawilżaczem i raz na miesiąc podlewam nawozem Biohumus EkoDarpol - 200 ml nawozu rozpuszczonego w wodzie. Woda oczywiście z kranu, czyli prawdopodobnie bogata w wapń. Maliny lubią kwaśne gleby. Zakupię kwasomierz i dokonam pomiaru pH ziemi. Czytałem, że jednym z domowych sposobów na szybkie zakwaszenie gleby, jest podlanie roślin wodą z kwaskiem cytrynowym, ale nie mam pojęcia ile kwasku użyć na 80 litrów ziemi.
Dziękuję za zainteresowanie się moim problemem.
Pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Maliny

Post autor: Petrus »

Witaj, troche spóźnioniona odpowiedź ale może się przyda. To na pewno jest objaw niedoboru składników pokarmowych (potasu lub magnezu). Bardziej może to być magnez bo chloroza dotyczy starszych liści. Musisz regularnie nawozić swoje maliny, bo wytwarzanie owoców a potem ich dojrzewanie mocno osłabia maliny i musza miec ciaglę pod dostatkiem pierwiastków. Teraz użyj nawozu potasowo-fosforowego bo już innych nie można stosować. Odżywi to maliny i lepiej bedą zimować.
Kwasek można dodawać do wody ale nie wono tego robić zbyt często. Wystarczy płaska mała łyżeczka na 10 l konewkę. :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
laser1949
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-16, 14:01

Re: Maliny

Post autor: laser1949 »

Dziękuję. Zastosuję się do wskazówek.
Pozdrawiam
Witek
ODPOWIEDZ