Laurowiśnia - uprawa, choroby, wymagania

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Laurowiśnia - uprawa, choroby, wymagania

Post autor: Danka »

Od ubiegłego roku zauważyłam na laurowiśni zmiany na liściach. Ale nie przywiązywałam do tego większej wagi, bo myślałam, że to jakieś chwilowe i na kilku listkach. Tymczasem okazało się, że owe plamy rozprzestrzeniły się nawet podczas tej zimy. A w niektórych powstały dziurki. Może ktoś podsunie pomysł co jest tego przyczyną.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
----------------------------------------------------------
Chyba już znalazłam przyczynę. Wydaje się, że jest to grzyba o nazwie Clasterosporium carpophillum. I okazało się, że
z chorobą należy walczyć poprzez zastosowanie środka grzybobójczego czyli fungicydy miedziowe. Oprysk trzeba powtorzyć 2- 3 krotnie co dwa tygodnie. Potem zastosować oprysk preparatem np. Topsin M 500 SC. Tylko muszę poczekać na plusowe temperatury.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: LAUROWIŚNIA

Post autor: Doxepine »

Danusiu, w mojej mądrej książce znalazłem kilka przyczyn - jedną z nich sama znalazłaś. Drugą może być nadmiar boru w podłożu. A, i w tej książce napisano, że oprysk miedziowy może spotęgować te objawy i spowodować powiększanie się dziur w liściach. Nie wiem, ile w tym prawdy, bo nie jestem żadnym specjalistą, ale wolałem napisać tak na wszelki wypadek... Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i uda Ci się opanować chorobę :)

Ładnie opisane choroby laurowiśni są też na końcu tego artykułu: Laurowiśnia wschodnia - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: LAUROWIŚNIA

Post autor: Danka »

Pomyślę o tym ale mam wątpliwości co do boru. Bo rosną tam także inne rośliny, a u nich nie zauważyłam podobnych objawów. Chociaż może mieć wpływ zwiększone pH gleby, bo rosną tam ciemierniki.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3358
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Laurowiśnia - uprawa, choroby, wymagania

Post autor: bez »

Laurowiśnia w grudniu:

Obrazek
Miłego dnia !
B.E.Z.
ODPOWIEDZ