Kwaśna ziemia i mech

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grey_wolf2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 10:37

Kwaśna ziemia i mech

Post autor: grey_wolf2 »

Działka, którą od niedawna posiadam ma chyba kwaśną ziemię bo w bardzo dużej części jest porośnieta cienką warstwą mchu. Co można zrobić, żeby się tego pozbyć?

Może moje pytanie jest naiwne ale jestem początkującą działkowiczką :oops:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Żeby sprawdzić kwasowość gleby najlepiej ją zbadać kwasomierzam. A obecność glonów może być wynikiem wysokiej wilgotności i zacienienia gleby. Można zlikwidować je specjalnymi nawozami.

Więcej o badaniu gleby: właściwości gleby - jak zbadać glebę w ogrodzie
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

Domowym sposobem na sprawdzenie czy gleba nie jest zbyt kwaśna jest polanie małej grudki ziemi octem. Jeśli zaczną pojawiać się na powierzchni pęcherzyki powietrza, oznaczać to będzie, że ziemia zawiera wapń i nie ma zbyt kwaśnego odczynu. Pozostaje też inna metoda, obserwowanie, co natura nam zasiała ;-) Bo z tego też można "odczytać" rodzaj gleby. Na glebach kwaśnych rosnną: skrzyp polny, wrzos zwyczajny, koniczyna polna, fiołek trójbarwny, szczaw i rumian polny. Na glebach zasadowych lub obojętnych: mak polny, babka zwyczajna, pokrzywa żegawka, nostrzyk, podbiał pospolity. Ot takie mądrości kiedyś wyczytałam.. U mnie na gliniastej ziemi nic specjalnie nie chce rosnąć :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Monia68

Post autor: Monia68 »

Na mech i wątrobowce polecam oprysk środkiem MOGETON, skuteczne :-)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

he ja tez mam gliniastą a u mnie rośnie wszystko i skrzyp i rumianek i koniczyna i mak ;) i dużo dużo innych ale ostatnio zamiast trawy mam istną łąkę w rumianku-stokrotkach :evil:
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP »

Taaa czyli tak jak u mnie rośnie wszystko i nic :mrgreen: Chwastom glina nie przeszkadza, innym roślinom trzeba "podkład" robić :-)
Monisia, tylko poduszek nie pryskaj!! :mrgreen:
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

AgnieszkaP pisze: Monisia, tylko poduszek nie pryskaj!! :mrgreen:
No właśnie, bo na czym będziemy z Agą polegiwały? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Z doświadczenia wiem, że walka z kwaśną glebą jest bardzo trudna. Łatwiej zdecydować się na rośliny kwaśnolubne, a takich jest wiele, wtedy ogród będzie piękny :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Monia68

Post autor: Monia68 »

Aguś, nie martw się, nie opryskam :lol: :lol: W końcu P je specjalnie hoduje :lol: :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

piwonia pisze:Z doświadczenia wiem, że walka z kwaśną glebą jest bardzo trudna. Łatwiej zdecydować się na rośliny kwaśnolubne, a takich jest wiele, wtedy ogród będzie piękny :-D
No proszę inni walczą z kwaśną glebą, a ja dla moich ukochanych rododendronów, azalii, wrzosów i innych roślin wrzosowatych muszę nieźle się nastarać by glebę zakwasić ;-) :lol:
Awatar użytkownika
grey_wolf2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 10:37

Post autor: grey_wolf2 »

Przeszłam się dzisiaj po działce i widzę że prawie wszędzie gleba jest zielona i porośnięta mchem. W niektórych miejscach mniej ale jednak. Chyba muszę się sie nastawić na szukanie roślin które lubują takie warunki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Hej,hej! Mam podobną sytuację. Mech na zaniedbanych działkach pojawia się pod wciąż przybywającymi "złożami"nieściętego zielstwa, które utrzymuje wilgoć i daje cień. Przekopanie ziemi na względnie nasłonecznionym miejscu daje efekty - mech na nowo nie wyrośnie, jeżeli to miejsce będzie doglądane. W przypadku mojej działeczki to się sprawdza. Mam odwrotny dylemat. Jak pozbyć się chwastów wyrastających spod mchu, aby go nie zniszczyć. Przekopanie nie wchodzi w grę, bo właśnie zniszczyłabym mech.
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Szary wilku- z kwaśnolubnych ja na pierwszym miejscu stawiam rododendrony i azalie, a następnie hortensje, laurowiśnię, mahonię pospolitą i oczywiście wrzosy i wrzośce :-D
Oranio- a więc pozostaje Ci plewienie ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Oj, Piwonio!W tym przypadku czeka mnie mistrzowskie machanie pędzlem po nieznośnych chwastach, dbając, by kropla nie kapnęła na mój drogocenny mech!
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
grey_wolf2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2008-07-03, 10:37

Post autor: grey_wolf2 »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. ;-) Zdecydowałam się na kwaśnolubne rośliny. Niestety będę potrzebowała ich baaardzo dużo więc trochę to potrwa zanim zapełnie całą rabatę( a jest ona bardzo długa) :lol:
ODPOWIEDZ