Kroton

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.

Kroton

Postautor: iwoncia1011 » 2010-10-21, 16:32

oto mój kroton:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4bd ... 6d2c4.html

na wierzchołku (nie widać tego na zdjęciu) wyrastają nowe listki, czy można z nich jak będą większe zrobić nową roślinkę?? czy można je rozmnażać tylko na wiosnę??
iwoncia1011
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Petrus » 2010-10-21, 18:01

Witam. Rozmnażanie krotonów jest dość kłopotliwe. Sadzonki ukorzeniają się jedynie w ciepłym podłożu o temperaturze 20-28°C. Przygotowujemy je z nie zdrewniałych części pędów długości około 15 cm pozbawionych młodych liści i zawiązków kwiatów. Po ścięciu pędów z rany obficie wycieka gęsty biały sok, który tężeje na powietrzu, sadzonki należy więc włożyć na kilka godzin do letniej wody. Aby przyśpieszyć ukorzenianie roślin, dobrze jest umieścić je w ukorzeniaczu A, po czym posadzić w podłożu z mieszaniny piasku i ziemi do kwiatów. Choć samodzielne rozmnażanie krotonów nie jest łatwe, rośliny otrzymane z sadzonek znacznie lepiej rosną w mieszkaniu i nie są tak wrażliwe na niekorzystne warunki, jak te kupowane w kwiaciarni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Fiołki Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl - Projektowanie/ fotografia roślin/ usługi ogrodnicze/ trawy ozdobne.
Awatar użytkownika
Petrus
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

hmm...

Postautor: iwoncia1011 » 2010-10-21, 21:17

Petrus jesteś boski... zastanawaim się czy te czynności będę w stanie bezbłędnie wykonać... może poczekam, aż mamuśka lub teściowa mnie odwiedzą (bo mieszkam za granicą) i poproszę którąś o pomoc, albo poproszę znajomą, bo chyba zna się lepiej na kwiatach niż ja :)

No i jeszcze jedno, KIEDY AJLEPIEJ ROZMNAŻAĆ KROTONA??
pozdrawiam
iwoncia1011
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Herbi » 2010-10-21, 22:58

Dodam tylko choć nie specjalizuję się w doniczkowych tak jak Petrus ;-) że zabieg wymaga wysokiej wilgotności powietrza i zalecają wykonywać go w mnożarkach.
Krotony rozmnażamy wiosną lub latem przez zdrewniałe sadzonki wierzchołkowe

W E.R. dodałem też ważną notkę o tym soku:
Uwaga: Roślina z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae), wyciekający mleczny sok jest trujący i może powodować podrażnienia.

A to mój 'Zanzibar'. Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Mowi » 2010-10-22, 21:28

Należę do osób leniwych i krotona takiego jak powyżej (wąskie liście) ukorzeniam w szklance z wodą. Sama nie wiem jak mi się to udaje :mrgreen: , ale jest skuteczne w ponad 50 %. Mój ponad 20-letni kroton wymaga po prostu czasem przycinania i szkoda mi wyrzucać obciętych gałązek. Raz udało mi się też ukorzenić jakimś cudem takiego jak ma iwoncia tą samą metodą (podejść było ze 4).
Pozdrawiam
Monika
Awatar użytkownika
Mowi
Witamy na forum!
Witamy na forum!

wow...

Postautor: iwoncia1011 » 2010-10-23, 01:29

Herbi muszę przyznać, że Twoja roślinka jest ciekawa :)

Rozumiem, że krotony rozmnaża się tylko przez zdrewniałe sadzonki, czy mogę też "żywą sadzonkę" ukorzenić??
iwoncia1011
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Petrus » 2010-10-23, 22:44

Hejka wszystkim :-D Mowi to super, że udaje Ci się rozmnożyć tą piękną roślinę. Szklanka z wodą może być tez dobrym sposobem. Woda w szklance paruje (dodać do tego wysoką temperaturę) i nawilża tym samym okolice sadzonki :-D
czy mogę też "żywą sadzonkę" ukorzenić??

masz na myśli młody, jeszcze nie zdrewniały pęd krotona? ;-) :lol:
Herbi ciekawa odmiana, nawet powiem Ci, że ostatnio rozglądałem się za kupnem tej odmiany :-D
Pozdrawiam, Piotr.
ogrodypetrusa.pl - Projektowanie/ fotografia roślin/ usługi ogrodnicze/ trawy ozdobne.
Awatar użytkownika
Petrus
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: iwoncia1011 » 2010-10-24, 00:10

dokładnie o to mi chodziło Petrus :) można tak zrobić z krotonem??
iwoncia1011
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: haliso » 2010-10-25, 15:36

Iwoncia,nie wiem czy uda Ci się ukorzenić Kroton ,ja parę razy próbowałam i poniosłam całkowitą klęskę i w końcu dałam spokój.
A oto mój kroton ,którego próbowałam rozmnożyć.,mam go od 12 lat:

Obrazek
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

wow ...

Postautor: iwoncia1011 » 2010-10-26, 11:45

Noo, muszę przyznać, że pokaźny ten Twój kroton :) mój jest jeszcze dzieciaczkiem w porównaniu do Twojego. Łodyga też mu jeszcze nie drewnieje, ale puszcza odrosty u góry :) mam nadzieję, że kiedyś będzie cieszył oczy jak Twój teraz. pozdrawiam
iwoncia1011
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Petrus » 2010-10-27, 15:30

Witam. Tak jak wcześniej pisałem ukorzenianie jest trudne :-D Haliso krotona masz w dobrej formie. Można z nich tworzy nawet drzewka :-D iwoncia1011 dzieciaczek, dzieciaczek ale zobaczysz urośnie w mgnieniu oka. Młode rośliny rosną dość szybko, później gdy już ją starsze rosną powoli :roll:
Pozdrawiam, Piotr.
Awatar użytkownika
Petrus
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Wróć do Uprawa roślin doniczkowych w mieszkaniach