Kompost

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Kompost

Post autor: Elzbieta M »

Moja ziemia kompostowa ma piękną czarną barwę, ale nie przesypuje się przez palce, przeciwnie - bardziej przypomina plastelinę. Czy robię coś nie tak?
Mam zamiar zrobić z tej ziemi kopczyki dla róż- oczywiście w odpowiednim czasie
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kompost

Post autor: tadek »

A jak długo był kompostowane odpady w kompostowniku? Czy je regularnie mieszałaś?

Podejrzewam że twoja ziemia kompostowa jest że jeszcze jest nie dojrzała, za świeża. :|

Kompost
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kompost

Post autor: Elzbieta M »

Zbieram materiał roślinny od wiosny do jesieni i kolejnej jesieni wykorzystuję.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kompost

Post autor: tadek »

Okres od wiosny do jesieni jest w zasadzie wystarczający. :|
A czy kompost z głębszej warstwy też ma taką konsystencje?
Jak dokładałaś odpadki przez cały sezon, mógł on nie równomiernie się rozłożyć. W górnej warstwie mógł być nawet nie przerobiony i to może być przyczyną. Mieszałaś go co jakiś czas?

Ja jak wywożę roczny kompost kompost na ogródek, zawsze odkładam na bok wierzchnią nie nieprzerobioną albo częściowo przerobioną warstwę, którą następnie wsadzam z powrotem do kompostownika, mając w ten sposób "bazę" wyjściową do kolejnego przerobu dokładanych odpadków.

:zalamany: Szkoda że inni użytkownicy forum kompostujący odpadki nabrali wody w usta... mogli by też napisać swoje zdanie na ten temat.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kompost

Post autor: Danka »

tadek pisze: :zalamany: Szkoda że inni użytkownicy forum kompostujący odpadki nabrali wody w usta... mogli by też napisać swoje zdanie na ten temat.
Mój kompost zanim go użyję leży kilka lat ale ja mam duży betonowy silos. I gdy wybierzemy kompost to uzupełniam go nową zieleniną. Więc znowu czekam jakiś czas na przerobienie. ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kompost

Post autor: Elzbieta M »

Mój kompostownik to dwie komory o podstawie ok 1m na 2m .Teraz właśnie z jednej komory wyciągam ubiegłoroczny kompost ( jednolita konsystencja , Tadku), a ten , który składowałam od wiosny - przekładam do pustej komory. W ten sposób wierzchnia najświeższa warstwa znajdzie sie na spodzie , a ten lekko już rozłożony ze spodu - znajdzie sie na powierzchni.I znów jesienią będę go - chciałabym napisać - rozsypywać , ale on nie jest sypki- na grządki.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kompost

Post autor: tadek »

Elżbieto, siedzę przed komputerem i zastanawiam się nad przyczyną twojego problemu z kompostem, i wyszło mi że w Twojej pryzmie kompostowej zaszły niekorzystne zmiany gnilne, spowodowane nadmierną wilgotnością z opadów atmosferycznych, przez co zakłócony został proces kompostowania, a rozpoczął się proces gnilny.
Poniżej zacytowałem fragment artykułu, według którego mogła byś przeanalizować procesy zachodzące w okół oraz w twoim kompoście.
Napisz czy wyciągnęłaś jakieś wnioski.
:| Mogła byś też napisać pytanie na pocztę wewnętrzną do Administratora Rafała, który może zna rozwiązanie i powód powstania twojego problemu.
Cytuję:
Największy problem przy ‘produkcji’ kompostu sprawia zbyt duża ilość opadów deszczu - za dużo wilgoci oznacza za mało powietrza, za mało powietrza i niska temperatura powoduje rozwój bakterii gnilnych. Srednia roczna opadów 600-700 mm jest prawidłową ilością dla kompostu. W przypadku większych ilości opadów powinno się kompost przykryć, dobra jest folia z bezchlorowego polietylenu z blaszanymi pierścieniami na końcach, w które można wbić ‘śledzie’. W suchym kompoście azot utlenia się do nitratu; przy braku powietrza i w wilgoci proces ten odwraca się, zamiast rozkładu następuje gnicie.
:idea: Czytaj więcej o kompoście w artykule - KOMPOST, opublikowanym na stronie republika.pl LINK
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kompost

Post autor: Elzbieta M »

Tadziu , poczytałam to co mi posłałeś, również linki , ale nie wydaje mi się , że przyczyną jest zbyt duża ilość opadów. Lato było raczej upalne i suche , a ja polewałam zieloną masę na kompoście może raz czy dwa.
ODPOWIEDZ