Kilka pytań.

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
misiald
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-31, 23:45

Kilka pytań.

Post autor: misiald »

Witam;)
Zastanawiam się, czy można wysiewać w domu nasiona, które powinny być wysiane w innym terminie?
Kolejna sprawa, czy nasiona mogą nie kiełkować z powodu zbyt wysokiej temperatury ziemi (np. były ustawione na grzejniku)?
Zakupiłem nasiona lipy szerokolistnej i w instrukcji podano, iż należ "nasiona zadołować latem", wysiać w następnym roku . Czy to oznacza, że mam je zakopać w gruncie a później odkopywać?
Jeden z moich baobabów, które posiałem nie wykiełkował poprawnie. Tzn. pękła skorupka dosyć szeroko, widać było pęd, który jednak nie mógł się rozwinąć. Zdjąłem więc skorupkę, przy czym zauważyłem, że liścienie są już nadgnite. Od 2 tygodni siedzi w ziemi i nie widzę, aby rósł, ale też nie widzę, aby siewka upadała. Czy ten baobab ma szanse przetrwać?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wysiewanie w innym terminie jest czasem trudne, ze względu na warunki jakie siewka potrzebuje – naświetlenie, długość dnia, temperatura, wilgotność.
Nasiona mogą nie kiełkować w zbyt gorącej ziemi, zwłaszcza jak w warunkach naturalnych tego nie potrzebują. Przy zbyt gorącej glebie i wilgotnym podłożu po prostu mogą zgnić lub zostać trwale uszkodzone zalążki.
Instrukcję, którą przytaczasz nie bardzo rozumiem, zadołowanie latem i wysianie w następnym roku. Lipa prawdopodobnie potrzebuje stratyfikacji, czyli zadołowanie latem pokrywa się mniej więcej z naturalnym terminem opadania nasion i muszą w ziemi poleżeć przez zimę i na wiosnę wysiać (możliwe, że same wiosną już wykiełkują).
Co do baobabu nie wiem co mu jest, drzewo klimatu suchego i gorącego ale na pewno kiełkuje w chłodniejszej porze deszczowej, więc takich warunków pewnie potrzebuje.
ODPOWIEDZ