Kanna - pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
olivka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-09-02, 07:07

Kanna - pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Post autor: olivka »

Witam wszystkich! Jestem początkującą ogrodniczką i mam pytanie: czy komuś udała się uprawa kanny - paciorecznika z nasion? Proszę o informacje...
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Mnie sie udało,dawno temu ,kiedy ich nie było w sprzedaży tak jak dziś.
Zwiedzałam powstającą dopiero kopalnię Bełchatów i przed jej biurowym budynkiem był piękny skwer ,mnóstwo krzewów iglastych i innych roślin na widok których dostałam oczopląsu...
To były dawne czasy ...
Ponieważ była to już późna jesień, kanny były upszczone ciemnymi ,prawie czarnymi kuleczkami .Oczywiście zerwałam ,ale jakże mało ,dużo za mało by mieć duże szanse na wyhodowanie z nich roślin.
Oczywiście posiałam w domu prawie natychmiast ,bo jeszcze tej jesieni i doczekałam sie roślin .
Dziś nie pamiętam jednak szczegółów tej uprawy ,jak długo kiełkowały ,ale wiem ,że miałam problem z ich przetrzymaniem w domu aż do czasu kiedy mogłam wystawić donice do ogrodu.
Jednak chce potwierdzić,że jest możliwe uzyskanie roślin z nasion.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

paciorecznik lub kanna

Post autor: elakrztuk »

Te ładne kwiaty bardzo ładnie wyglądają gdy posadzi się je w rzędzie na przykład w środku działki pomiędzy innymi kwiatami . Kanny są ładne ale i trochę trudne w uprawie. Trzeba je koniecznie po przekwitnięciu i po uprawie pod koniec października wykopywać je z gleby i przechowywać w piwnicy przez zimę. :-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pacioreczniki są faktycznie bardzo ładne ale sadzić je na środku między innymi kwiatami bym nie polecał. Rosną duże i mogą zasłaniać inne kwiaty jak i światło do nich. I właśnie do tego najlepiej się nadają, gdy chcemy innym roślinom stworzyć trochę cienia lub jak tło dla mniejszych kwiatów na rabacie. Są roślinami żarłocznymi, potrzebują żyznego i słonecznego miejsca i tak jak dalie czy mieczyki wymagają wykopywania na zimę.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

kanna

Post autor: elakrztuk »

Mnie udało się też wyhodować kanny z nasienia, po prostu kupiłam na targu nasiona kanny i wsiałam je według przepisu który był na odwrocie i udało mi się.
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

Ja dopiero mam zamiar wysiać nasiona cann,jak je zbiorę je ze swoich cann.
Wyczytałam,że aby nasiona canny wzeszły konieczny jest mały zabieg. Każde ziarenko trzeba zetrzeć papierem ściernym w jednym miejscu aż do białego środka. Są one bardzo twarde i ten zabieg jest konieczny inaczej kiełek nie przebije się.Tak przetarte ziarenko wsadzić do ziemi i postawić w ciepłym miejscu do chwili skiełkowania. Po skiełkowaniu potrzebne jest światło do dalszej wegetacji. Wysadzać w maju po ustąpieniu przymrozków. Niestety czytałam też,że bardzo rzadko udaje się uzyskać z nasion odmianowe canny,przeważnie są drobnokwiatowe.Zdarza się tylko i to rzadko ,że wyrośnie jakaś nowa ciekawa odmiana.Zakwitnie w drugim roku uprawy.
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Chaberku a nie łatwiej podzielić kłącze, skoro masz swoje canny. ;-)
Życzę powodzenia :-D
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

Lilu pewnie,że łatwiej,ale akurat trzy kłącza to nowe zdobycze,,kwitną u mnie pierwszy rok.
Ponieważ lubię eksperymenty i na dokladkę robię coś w rodzaju poradnika ze zbioru nasion i ich wysiewu postanowiłam jeden raz spróbować wysiać nasiona cann.
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Kanna - pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Post autor: DiAbLuSiA »

Witam, przy okazji urlopu w pewnym przydomowym ogrodzie zauważyłam przepiękne kwiaty! Żółte, pomarańczowe... z zielono-czerwonymi liśćmi. Kwiat do złudzenia przypominał storczyka... znalazłam na ślubnym zdjęciu mojej koleżanki podobne kwiaty - nie wiem czy nawet nie te same czy mógłby mi ktoś powiedzieć co to za kwiat i ewentualnie coś o jego uprawie? Czy jest to roślina cebulowa? Nie znam się na kwiatach ogrodowych ale ten mnie urzekł ze względu na moje zamiłowanie do storczyków. Pozdrawiam AniaObrazek
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Storczyki ogrodowe?

Post autor: Lol@ »

Storczyki?? Nie, to są Kanny. Rosną z kłącza. Nie zimują w gruncie. Przez sezon tworzą liście i kwiaty (jeśli zdąża). Na zimę się je przechowywuje w nieogrzewanym pomieszczeniu z temperaturą wyższą od 0*.
Jest kilko osób na forum, które uprawiają tą roślinę ;).
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Storczyki ogrodowe?

Post autor: DiAbLuSiA »

ooo właśnie tak to na pewno te kwiaty :))) dziękuję bardzo trochę o nich poczytam bo mnie zauroczyły! Dziękuję!!!!
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
użytkownik usunięty

Re: Storczyki ogrodowe?

Post autor: użytkownik usunięty »

Swoją drogą przy zachowaniu szczególnych warunków można w ogrodzie mieć storczyki, np. Bletillę. ;)
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Storczyki ogrodowe?

Post autor: Lol@ »

Bletilla, bardzo ładnym Storczykiem jest... :)
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Storczyki ogrodowe?

Post autor: DiAbLuSiA »

Danielo mogłabyś przybliżyć temat?
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
użytkownik usunięty

Re: Storczyki ogrodowe?

Post autor: użytkownik usunięty »

Poszukując nowych roślin w necie natrafiam co jakiś czas na storczyki ogrodowe. Ja sama nie próbowałam ich u siebie, bo mam zimy ciężkie i chyba raczej byłoby trudno je utrzymać więcej niż sezon. Są liczne odmiany storczyków, także nasze rodzime (jednak pod ochroną), które można sadzić w ogrodzie - pod warunkiem ich legalnego zakupienia. Sprzedający najczęśćiej dość dokładnie opisują warunki uprawy, warto się rozejrzeć. Ja doświadczenia nie mam.
ODPOWIEDZ