Juka paskowana - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Juka paskowana - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Post autor: Lara »

Trzy lata temu kupiłam na Allegro jukę paskowaną. Z uwagi na prace budowlane posadziłam ją pod płotem żeby nikt jej nie podeptał, miała chyba za mało słońca. Tej wiosny przesadziłam ją w bardziej słoneczne miejsce. Podlewam ją gnojówką z pokrzyw ale nadal nie chce rosnąć - jest prawie taka sama jak na początku.

Obrazek

Zdjęcie zrobione wczoraj ... a miała być taka ładna.... Proszę o radę - co z nią zrobić, a może oczekuję zbyt wiele i ten gatunek tak ma... Może za bardzo porównuję ją do juki karolińskiej i stąd moje rozczarowanie. :roll:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Faktycznie mała jak na swój wiek, ale to pewnie efekt braku słońca i przesadzania. Podlewanie gnojówką tak małej sadzonki też powinno być skromne bo przenawożenie może osłabić roślinkę przed zimą. A po przesadzeniu w nowe miejsce, może przez rok się aklimatyzować i nie rosnąć i odbić dopiero na drugi rok. Nie napisałaś też w jakiej ziemi jest posadzona juka. Najlepsza jest ziemia lekka i przepuszczalna.

Więcej: Juka ogrodowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie, choroby
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

W miejscu gdzie obecnie jest działka kiedyś płynęła rzeka. Teren jest piaszczysto - gliniasty (glina głęboko jakieś 2 m ) pokryty ok 50-70 cm ziemi. Babcia 30 lat temu uprawiała tam warzywa i z tego co pamiętam nie narzekała na jakość ziemi.

Faktycznie chyba masz rację, że jukka musi się zaaklimatyzować - dam jej szansę. :lol:
ODPOWIEDZ