Jeżówka i inne rośliny lubiane przez motyle

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
kaśka123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-07-10, 22:11

Jeżówka i inne rośliny lubiane przez motyle

Post autor: kaśka123 »

Czy ktoś może mi pomoć w kwestii gatunków roślin które "przyciągają" motyle??Byłabym bardzo wdzięczna z pomoc. Z góry dziekuje.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Rośliny miododajne, które są szczególnie chętnie odwiedzane przez owady (także motyle) to: oregano, melisa, serdecznik, ogórecznik lekarski, trojeść, budleja, cynie, mięty,dziurawce, astry jesienne(krzaczasty, nowoangielki, nowobelgijski) oraz wiele wiele innych...
Waro pokusić się także o pozostawienie kilku- kilkunastu metrów kwadratowych działki/ogrodu "samych sobie" Dlaczego ? Ponieważ gąsienice motyli żerują w większości na młodych częściach chwastów i tak np. stadium młodociane rusałki znajdziemy na pokrzywach, pazia królowej na dzikiej marchwi, koprze ogrodowym lub tarninie.
I tu jeszcze ciekawostka - niektóre motyle skadają jaja do mrowisk, gdzie później bezpiecznie rozwijają się ich gasienice - czego to Matka Natura nie wymyśli ;-)
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Mądre te motylki :->
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A u mnie najwięcej motyli odwiedza jeżówkę :-D
Załączniki
motyle.jpg
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
kaśka123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-07-10, 22:11

Post autor: kaśka123 »

Przepięknie dziekuje za odpowiedz!! Niestety jestem zielona w tym temacie a mam jeszcze jedno pytanie. Czy są rośliny na których żerują takie zwięrzęta które mi te motyle zjedzą?? W ramach wyjaśnenia chodzi tu o projekt ogrodów zmysłów w których głównym założeniem są właśnie motyle. Dodam że projekt będzie realizowany w towrzystwie istniejących rododendronów. Zależy mi na tym żeby motyli było po prostu bardzo dużo i chciałabym stworzyć optymalne warunki do ich życia. Jeszcze raz bardzo dziekuje za rady!!!
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

W naturze ponad połowa gąsienic ginie, czy to za sprawą ptaków, drapieżnych owadów, pajęczaków, czy też przez pasożyty i choroby (wirusowe, bakteryje, grzybowe).
Jednak ich strategia reprodukcyjna sprawia, że te straty są nadrabiane przez wysoką rozrodczość i populacje utrzymują się na stałym poziomie.
Najważniejszy dla motyli w ogordzie to ogrom nektaru, który gwarantują wymienione wcześniej rośliny w możliwie jak najdłuższym czasie w ciągu zezonu. Jeśli to założenie ma być realizowane w pobliżu różaneczników to proponuje pomyśleć o wrzosach, wrzośćach, zawilcach japońskich, pluskwicach oraz tawułkach - czyli roślinach,które zachecają motyle do odwiedzania naszego ogrodu od marca (wrzośće) aż do późnej jesieni (zawilce, pluskwice,astry)
Obfitość pokarmu to 80% sukcesu jeśli chodzi o zwabienie motyli do ogrodu, pozostałe 20% przypada na miejsce gdzie te owady mędą mogły się spokojnie rozmnażać.
Pozdrawiam serdecznie !!!
kaśka123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-07-10, 22:11

Post autor: kaśka123 »

Przesyłam wyrazy podziwu i podziekowania!!
Pozdrawiam Kaska
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

do roślin które lubią motyle dorzuciłabym rozchodniki oraz clematisy z grupy bylinowych
Załączniki
048a.jpg
029.jpg
ODPOWIEDZ