Drzewa kwitnace do ogrodu. Co posadzić?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Drzewa kwitnace do ogrodu. Co posadzić?

Post autor: pinia01 »

Chciałabym na trawniku w centralnym punkcie ogrodu posadzić ładnie kwitnące drzewo (tylko nie o kwiatach białych), rosnące najwyżej do 6 m, których koronę można uformować. Dlatego wolałabym aby było jednopienne - duże krzaczaste formy mnie nie interesują. Stanowisko słoneczne, teren suchy, gleba o odczynie obojętnym
Zastanawiałam sie nad judaszowcem i głogiem dwuszyjkowym. Są to drzewa o niewielkich wymaganiach no i na pewno kwitną w Polsce.
Podobno judaszowiec ma skłonność do wybijania korzeni na wierzch a z kolei głog jest podatny na zaraze ogniową.
Jesli macie takie gatunki w swoich ogrodach to proszę o porady, A może macie inne pomysłY
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Migdałki trójklapowe to piękne krzewy kwitnące na różowo. Dereń kousa niewielkie pięknie drzewo 5-7 m kwitnie też na różowo .
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Migdałek już u mnie rośnie w formie krzaczka. Dereń kousa jest rzeczywiście przepiękny, jednak moja książka "Drzewa od A do Z" (Helmut Pirc) oraz przebogaty Internet wskazuje, że ma głównie kwiaty białe i występuje jako duży krzew. Gatunek HANCE ma faktycznie kwiaty różowe ale jest to też krzew lub małe drzewo o krótkim pniu. Co prawda rośnie do ok. 5m ale bardzo powoli. Dlatego jeśli już, to wybiorę dereń kousa do innego miejsca w ogrodzie.
dzięki.
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Wiśnia japońska KANZAN. Kwitnie na różowo. Mam ją od kilku lat i nie zauważyłam na niej dotąd żadnych chorób ani szkodników.
Jednak pamiętaj, że okres kwitnienia każdej rośliny jest ograniczony , z reguły najwyżej 2 tygodnie. A sezon trwa dużo dłużej. Zwróć więc uwagę, czy roślina/drzewo ma inne walory dekoracyjne. Bo na to będziesz patrzeć przez większość sezonu.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Tak, wiśnie japońskie to urocze drzewa.

Zaproponuję ciekawe drzewo kwitnące w maju-czerwcu Złotokap Waterera (Laburnum x watererii) 'Vossi') dorasta do 6m. A wygląda tak:

Zdjęcie zrobiłem w ogrodzie pokazowym.

Uwaga wcześniej mylnie podałem jego nazwę jako Złotokap pospolity (Laburnum Ten powyższy gatunek jest uważany za naładniejszy spośród złotokapów.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Zapomniałam o złotokapie, faktycznie godny polecenia. Ale ma jedną wadę, przynajmniej u mnie przez kilka lat z rzędu nie kwitł, bo wiosenne przymrozki zniszczyły kwiaty przed rozwinięciem. W poprzednim roku się udało, zakwitł. Jak znajdę zdjęcie to wkleję.

tak wyglądał mój złotokap w maju ub. roku
https://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/65 ... 007d6.html
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Wisnia Kanzan to ciekawy pomysł.
Monikam, masz rację - wazne są walory dekoracyjne przez dłuższy czas niż tylko kwitnienie. Dlatego pomyśłałam o judaszowcu i głogu.
Judaszowiec ma brązowe strąki utrzymujące sie przez całą zimę (nie wiem czy to wygląda dobrze) kwiaty rosną na pędach starszych lub nawet na pniu (kwiecień) przed rozwojem liści i delikatnie pachną. Tak wiec najpierw kwiaty, potem liście a na koniec strąki (owoce)
Natomiast głóg dwuszyjkowy kwitnie w maju, jesienią liście przebarwiają sie na żółto, owoce to małe czerwone koraliki. Mam na myśli odmianę kwitnącą na czerwono. Jednak im starsze drzewko, tym więcej ma cierni.
Zastanawiałam się nad złotokapem bo jest żólty i ten kolor ładnie by się prezentował. Jednak teżsłyszałam, że nie od razu kwitnie, jest trujący i ma liczne rozgałęzienia (wielopniowy).
Sama nie wiem co wybrać.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Dodam jeszcze Tulipanowca piękne okazałe drzewo z przepięknym kwiatostanem , ma jedną wadę - kwitnie po około 8- 10 latach .
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

pinia, a może katalpa?
Ups.. Katalpa ma kwiaty takie żółtawo-białe, to chyba nie bardzo, co? :roll:
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Katalpa też już u mnie rośnie - ma 3 latka i jest wyhodowana z nasionka :-D
Tulipanowiec jest zabójczo piękny - ale wolałabym kwiatki widzieć wcześniej niz po 10 latach. w dodatku drzewo to rosnie wysoko: tulipanowiec amerykański od 25 do 35 m. a chiński - 15 m.
A nie wiecie przypadkiem czy kwitnie w Polsce Roztrzeplin?
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

Przepięknie wygląda glicynia - wisteria wyprowadzona na drzewko. Pracochłonne to ale efekt bombowy :lol:
Awatar użytkownika
Ewaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 335
Rejestracja: 2008-06-28, 00:04

Post autor: Ewaa »

A ja dodam.. Akacja różowa ( Robinia hisbida) o różowych kwiatach , Kielichowiec ;-)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Kielichowiec ma formę krzewu dorastającego najwyżej do 3m wiec raczej nie.
Ale grochodrzew (akacja) o rózowych kwiatach czemu nie. Ibis66 też wspominał o akacji. kwitnie w maju/czerwcu nawet jako młoda roślina, rośnie do 6-8m. Co prawda akacje tworzą odrośla korzeniowe ale usuwanie ich w przypadku tego gatunku powinno pomóc, bo można wyróżnić w nich łatwo jeden pień. Przy niektórych drzewach o pokroju krzaczastym nie można tak zrobić bo gałęzie wszystkie są tak samo grube.
Mam już drzewka cesarskie, które nie kwitną więc dla odmiany wolałabym kwitnące
Czy ktoś ma Roztrzeplin, judaszowiec lub głóg dwuszyjkowy? Czy raczej nie polecacie?
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

pinia01 pisze: Zastanawiałam się nad złotokapem bo jest żólty i ten kolor ładnie by się prezentował. Jednak teżsłyszałam, że nie od razu kwitnie, jest trujący i ma liczne rozgałęzienia (wielopniowy).
Sama nie wiem co wybrać.
Że jest trujący to prawda. Prowadzony jak drzewo nie zagraża jednak bardzo małym dzieciom (podkrzesanie)

Co zaś do rozgałęzień to nie jest prawda, bowiem prowadząc od małego roslinę z jednym pniem, unikniemy tego. Jak przypatrzysz się na zdjęciu które wstawiłem to tam wyraźnie widać 1 pień :-)
Jednak teżsłyszałam, że nie od razu kwitnie,
To też błędne informacje :-) Złotokapy maja to do siebie że kwitną już w pierwszym roku po posadzeniu. Są w necie opisy i zdjęcia małych, kwitnących roślin w doniczkach.


Znalazłem potrzebne dane na temat tego drzewa i wstawiłem już do naszej E.R. :-)

Tutaj też sprostowanie. Podałem nazwę zlotokap zwyczajny bo najczęściej jest sadzony w naszych ogrodach. Nie jest on jednak tak ładny jak gatunek który kilka lat temu wszedł przebojem na rynki To Złotokap Waterera (Laburnum x watererii) 'Vossi' i za chwilę poprawię mylnie podaną na zdjęciu nazwę.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Ewaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 335
Rejestracja: 2008-06-28, 00:04

Post autor: Ewaa »

pinia01 pisze: Czy ktoś ma Roztrzeplin, judaszowiec lub głóg dwuszyjkowy? Czy raczej nie polecacie?
Ja Roztrzeplinu nie znam :-|
Judaszowiec po dwóch latach zmarzł mi :-/
A o głogu dwuszyjkowym ...marzę :-D duże drzewko dość drogie :-/
ODPOWIEDZ