Jakie drzewka do sadu - Suwalszczyzna

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
flaber14
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 52
Rejestracja: 2008-07-16, 14:16

Jakie drzewka do sadu - Suwalszczyzna

Post autor: flaber14 »

witam wszystkich bardzo serdecznie :mrgreen:

chciałbym Państwa prosić o pomoc w wyborze odmian jakie mógłbym posadzić w planowanym mini sadzie. Tak jak wspomniałem mieszkam na Suwalszczyźnie więć delikatnie rzecz ujmując jest u mnie zimno.

drzewka będą sadzone na stoku nachylonym do południa, z żadnej strony nie będą miały osłony przed mrozem, gdyż posadzone świrki mają dopiero pół metra wysokości. Chciałbym wszystko posadzić w dwóch rzędach, z góry na dół.

Z drzewek to oczywiście jabłonie, grusze, czereśnie śliwy i może jak się znajdzie jeszcze miejsce, albo coś mi poradzicie to dosadzę.

Tylko chciałbym prosić żebyście mi napisali w jakim rozstawie mam je posadzić oraz konkretnie jakie odmiany mam zakupić? do nasadzeń planuję zakupić między 10 a 15 drzewek. Czy zmieszczę to w dwóch rzędach długich po około 30 metrów każdy??

będę wdzięczny pozdrawiam
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Temat rzeka ale może coś pomogę. W tym rejonie musisz się postarac o odmiany późno kwitnące. Nazw niestety nie znam ale najbliższy ogrodnik Ci doradzi. Co do mrozu i ochrony przed nim: albo okryc jakąs matą ogrodniczą ( to raczej młode drzewka )albo cały czas je zraszac wodą. Tylko, że to trzeba wtedy robic bez przerwy bo nawet 30 sek. zatrzymania zraszania powoduje zamarzanie. Jeśli chodzi o odległości to zależy też od typu koron. Wrzecionowa- 1,5 m odległości, prawie naturalna - przynajmniej 9 m, pucharkowa- ok. 5 m ale to też zależy jak daleko pozwolisz się rozrastac gałęziom. To tak w przybliżeniu. Napewno więcej informacji uzyskasz przy kupnie danego drzewka. Wszystko zależy od gleby i od plonów jakie zamierzasz zbierac. Serdecznie pozdrawiam :-)
ODPOWIEDZ