Jaka pogoda?

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.

Re: Jaka pogoda?

Postautor: saba » 2013-06-01, 12:47

U mnie deszczu jest tyle że guguły wiśni i śliwek zaczynają pękać.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Staszek72202 » 2013-06-02, 19:59

Za nami mokry maj. W mojej miejscowości tj. 30-40-km. na zachód od Wroclawia( Dolny Śląsk)
za cały miesiąc maj 2013 napadało 158 mm. deszczu a za maj w roku 2012 - 45 mm.!

Polska jest ciągle pod wpływem niżów nadchodzących do nas od Słowacji, Ukrainy,Rumunii
a sytuacja jest nietypowa bo niże te kierują się z Pd. wschodu przez Polskę na zachód, nad Niemcy.
Od dobrych kilku dni mamy w różnych miejscach kraju opady deszczu, to ciągłe, to przelotne
i przechodzą burze z ulewami i gradem.

Dla Wszystkich pragnących słońca i dłuższej przerwy do opadów niestety niemam nic dobrego do napisania.
Wtej 1 dekadzie czerwca aura będzie " w kratkę" i deszczu nie zabraknie :(

Poniedziałek 3-06

sucho cały dzień chyba tylko w Zachodniopomorskim. W cześci Pnc. zachodniej Polski najmniejsza szansa na opad.
OPADY DESZCZU : poza tym wszędzie możliwe a największa intensywność deszczu w woj; Wielkopolskie-Dolnośląskie-oraz Małopolskie- Podkarpackie. - w tych wojewodzwach może LAĆ !

4-06 wtorek

Opady deszczu mogą występować wszędzie, najwięcej w woj. zachodnich, centralnych.

5-06 środa

Deszczowo szczególnie: Wschód- Pnc. wschód- centrum. Może popadac również w innych miejscach.

BURZE

PONIEDZIAŁEK; BURZOWY NA PÓŁNOCY- PNC. WSCHODZIE-CENTRUM.
SILNE BURZE- OLSZTYN- SUWAŁKI- BIAŁYSTOK :!: :!:

WTOREK: W większości kraju są możliwe
ŚRODA: WSCHÓD- CENTRUM- POŁNOC.

TEMPERATURA:
3-06: Najcieplej: Warmia-Mazury- kujawsko-pomorskie-23-25*
ogólnie w kraju powyżej 20*
-najchłodniej- kraańce południowe-ok. 15*

4-06: Większośc kraju: powyżej 20* chłodniej na Pomorzu- 15-18* i na krańcach południowych 15-19*

5-06:Na przeważającym obszarze powyżej 20*C
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam ;)
Staszek72202
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: saba » 2013-06-03, 19:14

U mnie (czyli zachodnie krańce Małopolski jakieś 40km od Krakowa) cały dzień leje. U rozmajcenie w postaci intensywności deszczu.

Staszku to nie ciekawa żeby nie powiedzieć straszna prognoza pogody.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Staszek72202 » 2013-06-09, 18:22

Wczoraj nad moją miejscowością przeszła burza gradowa, wiem ze tych burz, ulew igradu
w rożnych miejscach Polski było i jest ostatnio bardzo wiele no ale " takiego GRADOBICIA"
ja u siebie jeszcze od kilkunastu lat nie widziałem.
W ciągu godziny spadło 18 mm. wody ale to i tak niewiele w porównaniu z godzinnym opadem w Siedlcach
gdzie spadło 42 mm. deszczu za godzinkę.

Wszędzie na polach, ogródkach strasznie mokro , w okolicy są plantacje tróskawkowe, niektórzy mają po kilka
hektarów tróskawek i teraz bardzo gniją.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Od 3 ciej dekady maja dominują nad naszą częscią Europy mokre niże, te niże tworzyły się
nad Bałkanami, Morzem Czarnym i nadciągały jeden po drugim nad nasz kraj, a następnie kierowały się nad Wschodnie Niemcy.W tym czasie Polska była dosć długo nietypowo podzielona na : bardzo ciepłą -wschodnią, Polnocno- wschodnią
i znacznie chłodniejszą zachodnią i południową a 5-06 to już u mnie naprawdę przypominał pażdziernik :( :->

Obecnie to większe ciepło napłynelo już nad Polskę ale jesteśmy w strefie frontu chłodnego
ktory przynosi nam te liczne burze z gradem. W tej chwili nad Dolnym Śląskiem znowu leje !

Stabilizacja wyżowej, słonecznej i wreszcie suchej pogody nastąpi w środę 12-06

Jutrzejszy dzień 10-06 będzie narazie ostatnim tak deszcowo-burzowym dniem w Polsce.
Od 12-06 królować bedą Wyże i spodziewana przerwa od opadów.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PONIEDZIAŁEK 10-06 Deszcz; RANO; Opolskie- Śląskie- Lódzkie-PD. Dolnego Sląska
-DZIEŃ: Najwięcej deszczu pochodzenia burzowego : Wschód+ Centrum, oraz Dolny i Górny Śląsk i Opolskie.
Miejscami w czesci Południowej - silne burze :!: :!: :!:

PONIEDZIALEK CALY SUCHY: Pomorskie- Zachod.pomorskie-Lubuskie.
WTOREK 11-06

Deszcz możliwy: Polska Południowa i Pd. wschodnia, podkarpackie- Malopolskie-burze :!:

WTOREK CAŁY SUCHY: Wszędzie poza południem i wschodem.

12- SRODA: Stabilizacja słonecznej pogody, raczej bez opadów. ;)

TEMPERATURA:
PONIEDZIAŁEK; Najcieplej: Lubuskie- Wielkopolskie- Podkarpackie-23-25 *
Najchłodniej: Mazury- Podlaskie-oraz Południe Dolnego Slaska-ok. 16, 18 st.

WTOREK: Najcieplej: Zachodnipomorskie- Lubuskie-22-24 *
Najchłodniej: Malopolska- poniżej 20* a na Podhalu 12-15 *c

ŚRODA; wszędzie powyżej 20* ZACHÓD- 23-26 stopni.
Staszek72202
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Merghen » 2013-06-14, 13:25

Ale wraz z upałami z nad M. Czarnego zwiększy się też aktywność pogodowa i burze z ulewnymi opadami deszczu i gradu nie będą nam obce.Nie wiem czy się z tego powodu cieszyć :zdegustowany:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Staszek72202 » 2013-06-16, 15:48

Przed nami gorący a nawet upalny tydzień.
Czeka nas napływ masy gorącej zwrotnikowej powietrza z poludnia, południowego zachodu
i grożne zjawiska burzowe.

W następnych dniach znajdziemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia rozciągającego się
od Morza Pólnocnego do Czarnego. Nad zachodnią Europą będzie zatoka związana z niżem
z nad Pln. Atlantyku. Na największe gorąco i grożne burze powinni się przygotować mieszkańcy Polski Południowej
( szczególnie).

TEMPERATURA:
17-PONIEDZIAŁEK: Gorąco, 26-29 *C - woj. południowe- połud. zachodnie oraz Lodzkie, lubelskie- Świętokrzyskie.
Krańce pólnocne- ok. 20, 21 stopni.

18-WTOREK: Gorąco- cała południowa Polska + lubuskie : 25-28 * miejscami możliwe ok. 30*
Północ- ok. 18, 21 st. a najchłodniej 16-18 st. na podlasiu,

19-ŚRODA: POLSKA ZACHODNIA; GORĄCA 26-29 st.
Południe Malopolski- chlodniejsze 22,23 *

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OPADY;
17-06: sucho wszędzie, po południu możliwe burze na Podhalu, krańcach południowych.

18-06: PRZED POŁUDNIEM: krance południowe- burze i deszcz możliwe, deszcz może padać na pólnocy kraju.
PO POŁUDNIE: możliwe silne burze, nawałnice, ulewy: Śląskie-Lódzkie- Malopolskie-Podkarpackie-Świętokrzyskie-Opolskie- Dolnoslaskie :!: :!: :!:

- deszcz i burze rownież miejscami na wschodzie.

19-06: Sucho, nie powinno padać ani grzmieć. :->

Rownież druga połowa tygodnia może być upalna i burzliwa.

Pozdrawiam :-)
Staszek72202
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: Staszek72202 » 2013-06-23, 19:25

Po gorącym i upalnym tygodniu: 17-23-czerwca , od jutra ochłodzenie.
W poniedziałek 24-06 ochłodzenie na Dolnym Śląsku a w kolejnych dniach temperatury się obniżą
wszędzie i odpoczniemy od wysokich temperatur.

W tym roku również czekają nas tzw. deszcze świętojańskie, tam gdzie zrobiło się już sucho
to jest szansa na opady.

PONIEDZIAŁEK 24:06 1 POŁOWA DNIA: opady deszczu- Polska wschodnia.
- może też popadać w części pd. Dolnego Śl.

PO POŁUDNIE: Deszcze o rożnym natężeniu oraz burze w woj. wschodnich :!: :!:
- deszcz również w cześci połud. zachodniej.

WIECZOREM: Najwięcej deszczu w ; Dolnośląskim,Lubuskim, Śląskim,Malopolskim,Malopolskim,Podkarpackim
możliwe również w Opolskim.

WTOREK 25:06 NOC I RANO; BARDZO DESZCZOWO; Warmia-Mazury-Mazowsze-Podlaskie-Lubelskie

1 połowa dnia: najwięcej opadów deszczu: Polska Północna-Płn. wschodnia- Południowa.
2 połowa dnia; mokre południe kraju.

ŚRODA 26-06 Sucha cały dzień- Polska pólnocna
- Południe- deszczowo.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEMPERATURA:
24-06 ochłodzenie; Dolnośląskie; ok. 15,17 * a w Jeleniej Górze,Wałbrzychu mniej niż 15
na pozostałym obszarze ciepło i bardzo ciepło: powyzej 20 a nawet ok. 25 *

25-06 chłodniej! większosć Polski mniej niż 20 *C

S ŚRODA 26-06 Najchłodniej w woj. Południowych: 15, 17 st. a nawet mniej
Wschód ciepły- powyżej 22 *C
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miejscami dobowe sumy opadów mogą być wielkie!!!
Staszek72202
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: pogodynka » 2013-06-24, 07:36

No i dobrze ,że się ochłodziło.Pod warunkiem,że na chwilę!I deszcz też wskazany,mam ziemię piach ,więc sucho.
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: Staszek72202 » 2013-06-24, 18:13

UWAGA; NADCIĄGAJĄ SILNE DESZCZE !!
W CZASIE NAJBLIŻSZYCH KILKUDZIESIĘCIU GODZIN PRZEZ NASZ KRAJ PRZEMIESZCZAĆ SIĘ BĘDZIE
AKTYWNY NIŻ.SPROWADZI ON WIELKIE SUMY OPADÓW.

W CIĄGU DOBY 25-26-CZERWCA NAJWIĘCEJ DESZCZU SPADNIE W POLSCE POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ ; NAWET OD 70 DO 100 MM. WODY I PODTOPIENIA MOŻLIWE W ; CZĘŚCI POŁUDNIOWEJ DOLNEGO ŚLĄSKA, OPOLSZCZYZNY, ŚLĄSKA.

Tak więc poprawka do wczorajszego wpisu co do dnia 25-06
BARDZO MOKRY WTOREK; Dolny Śl. Wielkopolska, Śląsk,Opolskie. :(
Staszek72202
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

Postautor: rafaloku » 2013-06-24, 22:15

Bardzo wszystkim doskwierają ulewy w tym roku. Ale też to przecież nie jest nic dziwnego, takie ulewy o tej porze roku to... norma. Zjawisko to jest znane od kilkuset lat i nosi miano "świętojańskich deszczy". Jeszcze niedawno, bo dwa lata temu pisał o nich nieżyjący już, Andrzej Zalewski, prowadzący audycję „EkoRadio” w radiowej Jedynce. We wpisie Marna Pamięć Polaków, napisał tak:

Naszą obserwacją zdumiewającą, ciągle aktualną jest kalectwo naszych rodaków, które polega na braku pamięci o naszej przeszłości. Nie tylko historycznej i narodowej, ale także rodzinnej, środowiskowej, przyrodniczej i ekologicznej. Oto nasza obserwacja z ostatnich dni. Wśród licznych prezenterów pogody radia, telewizji oraz prasy chyba EkoRadio było jedynym źródłem zapowiedzi o nadciągających deszczach świętojańskich. Informujemy o tym obszernie, a sytuacja jest trudna w dalszym ciągu w Polsce południowo-wschodniej. Rzecz ciekawa, większość osób z współczesnych dwóch pokoleń nie zna zjawiska deszczy świętojańskich, ponieważ w ostatnich 50 latach nie wspominano w szkołach na lekcjach i w mediach o zjawisku znanym w historii od 400 lat. Propaganda komunistyczna dbała o to, aby religijne dni św. Jana szybko zapomnieć. Deszcze świętojańskie na przełomie kulminacji wiosenno-letniej zdarzały się wielokrotnie niosąc w Polsce oraz na dzisiejszej Ukrainie liczne zagrożenia wezbraniami i powodziami.

"Świętojańskie deszcze" są podobną regułą do "Zimnych Ogrodników", którzy nawiedzają nas około połowy maja. Niestety o deszczach mało kto wie, rzadziej się o nich wspomina. A warto by, chociażby po to aby na ten okres zabezpieczać wrażliwe na ulewy rośliny, podobnie jak w maju zabezpieczamy rośliny przed ostatnią spodziewaną falą przymrozków :oczami:
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: lilia0405 » 2013-06-25, 10:16

U mnie o 5 rano przeszła burza z ulewnym deszczem, studzienki nie nadfążały odbierać ;-)

Przyznam się , że o takich deszczach nie widziałam, oczywiście nazwy nie znałam. Ale wiem, że o tej porze czekało się na deszcz, bo jeszcze sieje się proso, ogórki, buraczki, fasole, marchew po wczesnych ziemniakach, i ten deszcz o tej porze jest bardzo potrzebny bo już część roślin jest na tyle duża, że zapotrzebowanie na wodę jest spore. Ale po takim maju i początku czerwca to akurat tej wody za dużo, ale pocieszające jest to , że poziom wód gruntowych sie sporo podniósł, po śnieżnej zimie i mokrej wiośnie, że przyszły sezon będzie lepszy.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Danka » 2013-06-25, 10:45

O świętojańskich deszczach także nie słyszałam :-o ale w tym roku się sprawdziło, bo u mnie leje.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: jolafol » 2013-06-25, 19:32

I u nas leje też :roll:
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator

Postautor: stasio13 » 2013-06-25, 21:29

Pamiętam takie przysłowie :)
Jak święty Jan się obwieści -takich dni będzie czterdzieści :(
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Staszek72202 » 2013-06-25, 22:14

W CIĄGU OSTATNIEJ DOBY OD 22:00 DO 22:00 SPADŁO W MOJEJ MIEJSCOWOŚCI AŻ 108 MM. WODY :!: :!: :!:
JEST TO NAJWIĘKSZA DOBOWA SUMA OPADÓW U MNIE OD KILKUNASTU LAT A MOŻE NAWET WIĘCEJ !!!

JEST NIESAMOWICIE MOKRO, NA POŁUDNIU DOLNEGO ŚLĄSKA PODTOPIENIA, ZALANIA.
Nadal pada ale deszcz już słabszy.
Staszek72202
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kawiarenka