Jak zrobić sadzonki ze starej gruszy?

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
wujeksam1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-03, 21:03

Jak zrobić sadzonki ze starej gruszy?

Post autor: wujeksam1 »

Jest to mój pierwszy post na forum,witam wszystkich użytkowników :)

Mam na działce starą odmianę gruszy, były trzy drzewa ale dwa uschły zostało tylko jedno w dodatku w kiepskiej kondycji. Niestety ma już sporo lat i długo raczej nie pożyje.
Chciałbym zrobić sadzonki ale nie wiem za bardzo jak sie do tego zabrać, czy wystarczy jak odetnę gałązkę, zamaczam w ukorzeniaczu i do ziemi?

Zależy mi by uratować tą odmianę bo raczej już jej nigdzie nie dostane :) owoce duże, nawet bardzo, miąższ kremowy słodki, owocowała obficie około połowy sierpnia, smak dziecinstwa :)
Awatar użytkownika
monis1415
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-01-01, 19:56

Post autor: monis1415 »

też mam takie pytanie tylko odnośnie jabłoni - drzewa nie da się już odratować, jest bardzo słabe i zależy mi żeby jakoś zrobić sadzonkę - tylko jak?
Awatar użytkownika
dexter7
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 39
Rejestracja: 2010-02-28, 19:49

Post autor: dexter7 »

Nie ma ekspertów na forum, którzy ukorzeniali w.w. drzewa? Minęły 2 dni i nic, zero odpowiedzi. Na forum powinien moim zdaniem wchodzić raz dziennie ktoś od sadowniczy.pl wtedy nie byłoby takich tematów pozostawionych bez odpowiedzi. Znalazłem w necie coś takiego http://poradnikogrodniczy.pl/sadzonki_niezdrewniale.php . Nie wiem czy dla was nie lepsza byłaby ta metoda http://poradnikogrodniczy.pl/sadzonki_zdrewniale.php .
Pozdrawiam DeX
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ekspertem nie jestem ale z tego co wiem to trzeba zastosować tylko szczepienie. Podane przez Ciebie linki traktują o rozmnażaniu drzew, krzewów ozdobnych i pnączy - owocowe to trochę inna sprawa.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zgadzam się z Pinią, Dexterze żadną z tych metod, do których podałeś linki nie rozmnożysz szlachetnych dmian drzew owocowych, jedyna matoda rozmnażania to szczepienie na podkładce. Linki do metod zamieściła już Pinia, więc powtarzać ich nie będę. ;-) :-D
ODPOWIEDZ