jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
makr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-11-09, 13:19

jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: makr »

Witam , zostałam właścicielką pięknego - lecz dość zaniedbanego ogrodu -nie za bardzo znam się na ogrodnictwie, w pierwszej kolejności podcięłam dolne gałęzie z choin(świerki, sosny) ,pozbierałam ogromną ilość igieł i planuję na wiosnę posadzić pod drzewami posadzić kwiaty(zostały puste okręgi).Potrzebuję dobrych rad w jaki sposób to wykonać ,czy mogę w tej ziemi ,czy mam nawieźć nowej ziemi ?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: tadek »

.
Jak masz to wrzuć jakieś zdjęcia ogródka. :zawstydzony:

Co do zagospodarowania miejsca pod świerkami, to będzie to dość trudne przedsięwzięcie; ponieważ ziemia tam jest przez te drzewa kompletnie ,,wycyckana'' z wody jak i składników odżywczych.

Może udało by się Tobie postawić jakieś pojemniki czy donice w których będziesz sądziła rabatowe kwiaty?
W rondach łatwiej było by o nie dbać.

A co do wsadzenia roślin bezpośrednio do ziemi, to może rojniki?

Wątek o rojnikach KLIK :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: Elzbieta M »

Witaj koleżanko. Szkoda , że nie podałaś swojego imienia , łatwiej i przyjemniej by się nam rozmawiało.
Spróbuję Ci cos doradzić "tak z własnego podwórka". Mam w swoim ogrodzie kącik , który nazwałam laskiem. Rośnie w nim kilka karłowych iglaków, a z dużych drzew - kilkunastoletnia jodła koreańska. Ogólnie w ogrodzie mam glebę ciężką , gliniastą, ale sadząc rośliny - zawsze ją wzbogacam ( wystarczy w dołkach) i dostosowuję do wymagań roślin. I pod tą jodłą gleba jest podobna, a na dodatek poprzecinana licznymi korzeniami drzewa.
Co nie znaczy , że nie można tam nic uprawiać.
Warto byłoby wiedzieć , jaka jest ziemia u Ciebie - ciężka czy piaszczysta - bo to też ułatwiłoby planowanie nasadzeń. Czy i kiedy w miejscu o które pytasz operuje słońce? Takie informacje pomagają w doborze roślin.Doradzę więcej , gdy będę miała choć takie wiadomości.
Ale wracam do swojego zakątka , może ta moja opowieść coś Ci zasugeruje.
To właśnie wejście do mojego lasku - w maju
017.JPG
Kolorowy floks szydlasty ma się dobrze i szybko się rozrasta , tworząc kobierzec.Widać ,że odpowiada mu to stanowisko.
A tu roślinność z drugiej strony dróżki , tam właśnie rośnie jodła koreańska ( widać dolne gałęzie)
005.JPG
Jak widać , w towarzystwie jodły rosną nie tylko karłowe iglaczki , ale i cieniolubne żurawki , hosty , nawet paprocie rozrastają się w zbyt szybkim tempie. I oczywiście wszystkie rośliny rosną w glebie , w żadnym razie nie w pojemnikach!!
016.JPG
022.JPG
065.JPG
Na razie muszę kończyć , ale odezwę się jeszcze , a Ty spróbuj , proszę , odpowiedziec na moje pytania. A czy ogólnie wiesz , jakie rosliny chciałabyś posadzić? Czy byliny , czy może kwitnące krzewy? Czy rośliny ozdobne z liści? Odpowiem na pytania i coś zasugeruję ,może będę w jakimś stopniu pomocna , ale teraz muszę już kończyć
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: Krysia »

Witaj makr :)
U nas na forum Tadziu, mimo iż jest mistrzem dyskusji, to nie jest mistrzem ogrodowych aranżacji. Ale wprowadza nas często w dobry humor i to jest jego wspaniała cecha.
Ela ma cudowny ogród, który uprawia od dwudziestu lat, ma ogromną wiedzę, doświadczenie i niesamowity talent.
Tutaj link do ogrodu Eli:
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/jest ... -1410.html
Jest dużo dziewczyn, które również mają się czym pochwalić i niejednej porady mogą udzielić. I jest ekspert Petrus, który wie wszystko :-D . Panowie : Jędrek, ANDU to też chłopaki na zielono zakręcone.
Pytaj, o to czego nie wiesz. Każdy z nas zaczynał podobnie. Serdecznie Cię pozdrawiam :).
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1430
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: ANDU »

WITAJ MAKRO

Tam gdzie są drzewa iglaste to i jest kwaśna gleba, jeśli jest próchnicza, dość wilgotna i nie wypalona słońcem to może jakieś rododendrony np Rh grandiflora. Daj fotki tych miejsc .

pozd
ANDU
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: tadek »

Ale mnie podsumowałaś Krysiu. :znudzony:

Droga Krysiu, pozwolę sobie zacytować fragment artykułu z naszego Poradnika Ogrodniczego.

Wcześniej nie widziałem tego wpisu, inaczej podał bym w moim powyższym poście odnośnik.

Artykół ten nosi tytuł: ,,Co posadzić pod starymi świerkami?'', z którego zaczerpnąłem poniższy cytat.
Co posadzić, doradza ekspertka mgr inż. Agnieszka Lach.

Nasadzenia pod starymi świerkami mogą stanowić wyzwanie dla ogrodnika. Stworzenie w takim miejscu atrakcyjnego zakątka jest sporą trudnością. Czasem jednak jest to konieczne, bo stare świerki ogałacają się z najniższych gałęzi i miejsca pod nimi świecą pustkami. Na szczęście istnieje sporo pięknych roślin, które dobrze będą rosły w cieniu świerków...

[...] Rozwiązaniem tego problemu może być wymiana ziemi w miejscu sadzenia roślin pod świerkami. W tym celu wykopujemy około 30 cm dołek, który wypełniamy świeżą ziemią ogrodniczą o neutralnym pH i kompostem. Podczas kopania dołków musimy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni świerku, które znajdują się płytko pod ziemią. Innym rozwiązaniem jest nawiezienie i rozłożenie świeżej warstwy próchniczej ziemi na obszarze przeznaczonym pod rabatę. Próchnica dobrze zatrzymuje wodę, a dodatkowo wzbogaca w składniki pokarmowe wyjałowioną pod świerkami glebę. Z powierzchni przeznaczonej na rabatę wybieramy ziemię na głębokość szpadla i puste miejsce uzupełniamy ziemią próchniczą.

Świerk, dzięki płytkiemu systemowi korzeniowemu, osusza glebę. Ponadto gęste gałęzie zatrzymują wodę opadową. Większość gatunków cieniolubnych potrzebuje dużej ilości wody. Dlatego w upalne lata trzeba będzie liczyć się z koniecznością nawadniania roślin pod świerkami.

Pamiętać należy również o opadającym igliwiu świerku, które będzie zasypywało rosnące pod drzewem rośliny. Niektóre gatunki mogą być na to bardzo wrażliwe.



Cały artykuł - ,,Co posadzić pod starymi świerkami?''
Dodam że nasza tajemnicza ,,mark'' nie podała jak duże i stare ma świerki.
Ja widziałem już wielokrotnie jak wygląda ziemia pod takimi drzewami, które miały rozłożyste gałęzie, i mierzyły ponad dziesięć/piętnaście metrów.

Elu, bardzo podobają mi się Twoje nasadzenia pod iglakami. :padam:

Polecam też zapoznaniem się z wątkiem Eli, do którego Krysia - powyżej, podała już odnośnik. W poradniku forum jest jeszcze też artykuł co posadzić pod sosną
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: Krysia »

[quote="tadek"].
Ale mnie podsumowałaś Krysiu. :znudzony:

Droga Krysiu, pozwolę sobie zacytować fragment artykułu z naszego Poradnika Ogrodniczego.

Wcześniej nie widziałem tego wpisu, inaczej podał bym w moim powyższym poście odnośnik.

Artykół ten nosi tytuł: ,,Co posadzić pod starymi świerkami?'', z którego zaczerpnąłem poniższy cytat.
Co posadzić, doradza ekspertka mgr inż. Agnieszka Lach



[...] Rozwiązaniem tego problemu może być wymiana ziemi w miejscu sadzenia roślin pod świerkami. W tym celu wykopujemy około 30 m dołek, który wypełniamy świeżą ziemią ogrodniczą o neutralnym pH i kompostem.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: Krysia »

Tadziu, po tych Twoich poradach , zadzwoniłam do Eli, bo ona lasek posiada, by podzieliła się swoją praktyczną wiedzą. Myślę, że jest osobą kompetentną :-D . ANDU też zaproponował nowej ogrodniczce rododendrony.
U Eli rośliny pod drzewami iglastymi rosną w gruncie, nie w doniczkach i nie w 30 metrowym dołku.
Pozdrawiam ogrodników tych nowych i tych starszych także. :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: Danka »

Wszystko zależy od wielkości drzew i ziemi w której rosną drzewa. U mnie pod ponad 20letnim świerkiem srebrnym słabo rosły azalie i rododendrony :kwasny: W tej chwili większości z nich już nie ma. Jest tam bardzo sucho i cieniscie. I niestety moje kwasolubne nie chciały tam rosnąć. Ale ku mojemu zaskoczeniu zaczął rozrastac się bluszcz. Niedawno brzeg rabaty obsadzilam trawą sesleria skalna. I zauważyłam, że się przyjęła. Między drzewami ( jeszcze stary cis) posadziłam rozplenice. Sam zasiał się dzwonek poszarskiego.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: Elzbieta M »

Kilka lat temu posadziłam pod jodłą koreańską małą sadzoneczkę ułudki wiosennej. W ciągu kilku lat utworzył sie kobierzec - może to dziwić , bo ułudka preferuje gleby bogate w wapń, a pod jodła raczej igliwie - ale ona jednak sie rozrasta. Mogę więc polecić , opierając sie na własnej obserwacji - niebieski akcent w kwietniu
ułudka wiosenna.jpg
Tak było 3 lata temu.
W 2014 i 2015 roku pod jodłą uprawiałam poziomki. Zbiory były dobre , ale miejsce nie wyglądało atrakcyjnie późnym latem. Postanowiłam zmienić wystrój , sadząc w miejsce poziomek kwasoluby - wrzosy, karłowe rododendrony i trzmielinę japońską. Oczywiście przygotowałam stanowisko - w wykopane dołki ( a propos cytowanego przez Tadzia fragmentu z Poradnika- jak można pisać o 30 metrowych dołach do sadzenia roślin? Nawet 3- metrowego nie wykopie sie pod dużym iglakiem ze względu na korzenie - a zresztą i po co taki olbrzymi?). Do dołków wsypałam ziemię kompostową wymieszaną z kwaśnym torfem i hydrożelem , który zatrzymuje wodę i posadziłam rośliny. Staram się podlewać deszczówką , a od czasu do czasu do wody dorzucam garść siarczanu amonu ( w celu zakwaszania). Oczywiście zostawiam wszystkie igiełki , które traci jodła. Całość wysypana jest korą. Mam nadzieję , że rośliny będą sobie radzić - oczywiście należy pamiętać o podlewaniu.W tym roku uzupełniłam rabatę hortensjami bukietowymi i nie obawiam się , że sobie nie poradzą w towarzystwie koreanki. Oczywiście podłoże im przygotowałam tak jak rododendronom.
I takie są moje dla Ciebie sugestie - oparte na moich skromnych doświadczeniach.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1430
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: ANDU »

WITAM

Tadek może miał na myśli 30 m długości.
ANDU
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: jak zagospodarować miejsce pod sosnami ,świerkami ?

Post autor: tadek »

.
Ręce opadają. :/

Krysiu, Andrzeju, jak byście przeczytali artykuł z naszego Poradnika Ogrodniczego - ,,Co posadzić pod starymi świerkami?'' - z którego zaczerpnąłem cytat, wiedzielibyście że w tym wpisie wystąpił błąd. Autor nie zauważył że brakuje przy tych nieszczęsnych 30 metrach literki C.
Autorowi chodziło o trzydzieści centymetrów. Tylko tyle zaleca - na głębokość łopaty, wymianę gleby pod świerkami.

Cytując ten fragment, chciałem dopisać brakującą literę. Potem pomyślałem że sami domyślnie się z skąd wziął się ten błąd. Dlaczego napisane jest trzydzieści metrów.

Życzę WAM WSZYSTKIM wszystkiego dobrego! :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ