Jak przyciąć rododendrona?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Rózana aleja »

Mam na działeczce rododendrona,wykonałam zdjecia aktualnie,czytałam w Poradniku Ogrodniczym, że jesli ma ogołocone łodyzki a u dołu ma swieze przyrosty(?) mozna smiało sciąć mu wszystkie łodyzki.Pisano tez o oberwaniu jakiegos paka na wzrost i kwitnienie :przestraszony: ,który to pąk?
Mój bidulek w całej okazałości
Mój bidulek w całej okazałości
tak własnie wyglada od dołu
tak własnie wyglada od dołu
no i jeszcze jedna fotka,ma ok. 60 cm.
no i jeszcze jedna fotka,ma ok. 60 cm.
Prosze o rade jak zadbac o niego? :)


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: tadek »

.
Czy Twój rododendron rośnie w cieniu? Pełne słonce jemu nie sprzyja.

Zakwaszaj ziemię w okół rododendronu, i regularnie podlewaj.
Mój sąsiad zasilał też swoje krzewy rozrzedzona maślanką. Nie pamiętam już w jakim stosunku i jak często. Twierdził że to najlepszy zakwaszasz.

A w Poradniku Ogrodniczym chodziło o pąki szczytowe... ;)
Wiosną wycinamy zaschnięte i przemarznięte pędy. W tym czasie można też pobudzić młode azalie do rozkrzewienia, lekko je przycinając (różanecznikom "właściwym" wystarczy wyłamać pąk szczytowy). Starsze krzewy, które straciły wiele dolnych liści i brzydko wyglądają, warto odmłodzić, przycinając wszystkie pędy, nawet te grube. Po skróceniu gałęzi w ciągu kilku tygodni z pąków śpiących wyrasta dużo młodych gałązek. Jeżeli nie mamy pewności czy krzew jest wystarczająco silny by wytrzymać tak radykalne cięcie, możemy odmłodzić wiosną połowę krzewu, a pozostałą część w następnym roku. Więcej... :arrow:
1-Prz.jpg
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Elzbieta M »

Wioletko , to młody rododendron - ja bym nie przycinała, dałabym mu trochę czasu , podkarmiła odpowiednim nawozem. Widać , że ma pąki kwiatowe - bo chyba nie liściowe? ( kwiatowe są bardziej okrągłe , liściowe - wysmukłe)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: tadek »

.
Jestem tego samego zdania co Ela.
Daj jemu na razie spokój, podkarmiaj, i pamiętaj o podlewaniu.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Rózana aleja »

tadek pisze:.
Czy Twój rododendron rośnie w cieniu? Pełne słonce jemu nie sprzyja.

Zakwaszaj ziemię w okół rododendronu, i regularnie podlewaj.
Mój sąsiad zasilał też swoje krzewy rozrzedzona maślanką. Nie pamiętam już w jakim stosunku i jak często. Twierdził że to najlepszy zakwaszasz.

A w Poradniku Ogrodniczym chodziło o pąki szczytowe... ;)
Wiosną wycinamy zaschnięte i przemarznięte pędy. W tym czasie można też pobudzić młode azalie do rozkrzewienia, lekko je przycinając (różanecznikom "właściwym" wystarczy wyłamać pąk szczytowy). Starsze krzewy, które straciły wiele dolnych liści i brzydko wyglądają, warto odmłodzić, przycinając wszystkie pędy, nawet te grube. Po skróceniu gałęzi w ciągu kilku tygodni z pąków śpiących wyrasta dużo młodych gałązek. Jeżeli nie mamy pewności czy krzew jest wystarczająco silny by wytrzymać tak radykalne cięcie, możemy odmłodzić wiosną połowę krzewu, a pozostałą część w następnym roku. Więcej... :arrow:
1-Prz.jpg

ale super !!!juz wiem, świetnie to pookazales Tadku :) chyba teraz jest juz odpowiednia pora by to zrobic?
Rododendron rosnie w słoncu-kupiłam działeczke niestety ale czesciowo zagospodarowana :zawstydzony:


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Rózana aleja »

Elzbieta M pisze:Wioletko , to młody rododendron - ja bym nie przycinała, dałabym mu trochę czasu , podkarmiła odpowiednim nawozem. Widać , że ma pąki kwiatowe - bo chyba nie liściowe? ( kwiatowe są bardziej okrągłe , liściowe - wysmukłe)

Elu, czy odpowiedni nawóz, to np. wieloskładnikowy OSMOCATE?Taki zamierzam kupić bo nadaje sie do wielu roslin w moim ogrodzie.


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Elzbieta M »

Sugerowałabym specjalny nawóz do rododendronów , azalii i roślin kwasolubnych. Możesz też podlewać rozpuszczonym w wodzie siarczanem amonu - 1-2 łyzki na wiadro wody, najlepiej podlewać deszczówką, przynajmniej te rośliny kwasolubne
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Petrus »

Tak jak Ela i Tadek piszą nie trzeba go przycinać, bo jest jeszcze młodziutki. Tam ze 3 pąki ma kwiatowe, więc jak rozwiną się kwiaty i przekwitnie cały kwiatostan odrywa się go a tuż pod kwiatostanem wyrastają nowe pędy. Z reguły tak 4-5 nowych pędów wokół starego kwiatostanu się pojawia więc rodki same się rozkrzewiają i nie trzeba ich ciąć.
Wystarczy jak zakupisz nawóz dla różaneczników i azalii i sprawa będzie załatwiona. Wszystko potem pisze na opakowaniu jak go stosować. Lepsze są te osmocote bo przez kilka miesięcy (np. 3 lub 6) uwalniają składniki odżywcze i dokarmiają rododendrony. Jest też znikome przenawożenie i popalenie roślin, gdy uzyje się np. za dużo siarczanu amonu czy saletry itd. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Rózana aleja »

Petrus pisze:Tak jak Ela i Tadek piszą nie trzeba go przycinać, bo jest jeszcze młodziutki. Tam ze 3 pąki ma kwiatowe, więc jak rozwiną się kwiaty i przekwitnie cały kwiatostan odrywa się go a tuż pod kwiatostanem wyrastają nowe pędy. Z reguły tak 4-5 nowych pędów wokół starego kwiatostanu się pojawia więc rodki same się rozkrzewiają i nie trzeba ich ciąć.
Wystarczy jak zakupisz nawóz dla różaneczników i azalii i sprawa będzie załatwiona. Wszystko potem pisze na opakowaniu jak go stosować. Lepsze są te osmocote bo przez kilka miesięcy (np. 3 lub 6) uwalniają składniki odżywcze i dokarmiają rododendrony. Jest też znikome przenawożenie i popalenie roślin, gdy uzyje się np. za dużo siarczanu amonu czy saletry itd. ;)


Doznałam chwilowej dezorientacji :roll: w notce Tadka jest napisane ze paki szczytowe obrywa sie wiosna i zaznaczył je na moim zdjeciu, a z Twojej informacji wynika,ze to sa paki kwiatowe i mam je uszczknąc po przekwitnieciu,tak?


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Rózana aleja »

tadek pisze:.
Czy Twój rododendron rośnie w cieniu? Pełne słonce jemu nie sprzyja.

Zakwaszaj ziemię w okół rododendronu, i regularnie podlewaj.
Mój sąsiad zasilał też swoje krzewy rozrzedzona maślanką. Nie pamiętam już w jakim stosunku i jak często. Twierdził że to najlepszy zakwaszasz.

A w Poradniku Ogrodniczym chodziło o pąki szczytowe... ;)
Wiosną wycinamy zaschnięte i przemarznięte pędy. W tym czasie można też pobudzić młode azalie do rozkrzewienia, lekko je przycinając (różanecznikom "właściwym" wystarczy wyłamać pąk szczytowy). Starsze krzewy, które straciły wiele dolnych liści i brzydko wyglądają, warto odmłodzić, przycinając wszystkie pędy, nawet te grube. Po skróceniu gałęzi w ciągu kilku tygodni z pąków śpiących wyrasta dużo młodych gałązek. Jeżeli nie mamy pewności czy krzew jest wystarczająco silny by wytrzymać tak radykalne cięcie, możemy odmłodzić wiosną połowę krzewu, a pozostałą część w następnym roku. Więcej... :arrow:
1-Prz.jpg
:/ Tadku, to ja mam teraz cos uszczknąć czy dopiero po przekwitnieciu jak pisze ponizej Petrus,bo juz doznałam chwilowej dekonsternacji :zalamany:


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Elzbieta M »

Wioletko , nic teraz nie uszczykuj, zrób jak radzi Petrus. Daj temu młodemu rodkowi zakwitnąć , a po przekwitnięciu oberwij delikatnie zasychające kwiatostany. Zobaczysz , że po oberwaniu pokażą się najpewniej 2 młodziutkie pędy, ( przy każdym kwiatostanie) - co zagęści krzew , a o to Ci właśnie chodzi
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Petrus »

Po prostu w notce od Tadka nie jest szczegółowo opisane kiedy uszczyknąć pak. Powinno tam być napisane że dotyczy to tylko pąków z których nie wyrośnie kwiat.
Tak jak pisałem wyżej i Tak jak napisała Ela, na razie zostaw go w spokoju. Z tych paków z których ma zakwitnąć to zakwitnie. Jak przekwitnie chociaż jeden kwiatostan to z reszty paków wyrosną nowe pędy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Shani
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2023-03-28, 21:03

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Shani »

Cześć wszystkim 👋🏻

Odświeżam kolejny temat.
Na działce ROD którą kupiliśmy był dorodny wizualnie różanecznik. Niestety kondycyjnie zaniedbany. Sprawiał wrażenie okazałego, ale był chory i w środku był pusty - pełno suchych gałęzi, reszta to długie gałęzie, a na nich kilka liści. Postanowiłam go w tym roku trochę przyciąć. Nie odważyłam się jednak na radykalne cięcie, bo nie wiem od jak dawna nie był nawożony i zakwaszany torfem :( Usunęłam to co było suche i przycięłam te najbardziej zdziczałe gałęzie.

Wrzucam zdjęcia po moim cięciu. Zastanawiam się czy jeszcze coś przyciąć czy wstrzymać się do przyszłego roku i dać mu trochę czasu?

Czy pąki uśpione widać gołym okiem na gałęziach? Czy one dopiero pojawiają się po radykalnym cięciu? Czy ktoś ciął różanecznika takiej wielkości i może dodać odwagi i pochwalić się efektami? :)
Załączniki
IMG_20230423_163159.jpg
IMG_20230423_163324.jpg
IMG_20230423_163126.jpg
IMG_20230423_163121.jpg
IMG_20230423_162957.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Petrus »

Cześć. Twój różanecznik wygląda bardzo dobrze. Nie musisz nic już przycinać. Jak na taki okaz to jest ładny. Jedynie możesz wokół niego rozsypać nawóz długodziałający i dodac np. warstewkę 5 cm świeżego kwaśnego torfu wokół niego. Ewentualnie żeby zasłonić dolne łyse gałęzie z tej jednej strony możesz posadzić coś pod nim np. kiścień czy pierisa :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Shani
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2023-03-28, 21:03

Re: Jak przyciąć rododendrona?

Post autor: Shani »

Dzięki za poradę 👍🏻
No niestety te łyse boki to efekt ścisku, był upchnięty między dwie inne, ale martwe już rośliny. Mam cichą nadzieję, że się kiedyś w tych miejscach zagęści. 🤞🏻
ODPOWIEDZ