Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Jakuk2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-02-16, 18:39

Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: Jakuk2 »

Witam.
Czereśnia została posadzone pod koniec 2014roku i teraz wygląda tak jak na zdjęciu. Proszę o poradę jak ja przyciąć jeśli to jest konieczne. Kiedy?
Załączniki
_20160201_055419.JPG
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: Agnieszka Lach »

Witam,

drzewa pestkowe, w tym czereśnie, przycinamy po zbiorze owoców lub na przedwiośniu, zanim jeszcze ruszą soki. Takie terminy są bardzo istotne, aby nie dopuścić do tzw. płaczu drzew - czyli wycieku soków.

Wycinany gałęzie położone najniżej - poniżej 50 cm nad ziemią. Skracamy pęd główny - czyli przewodnik - tuż nad najwyższym rozgałęzieniem. Pędy boczne skracamy o 1/3 długości.

Polecam artykuł na naszej stronie: http://poradnikogrodniczy.pl/ciecie-czeresni.php
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: tadek »

.
Ja czereśnie (ale owocującą już) tnę corocznie po owocowaniu, latem.
Zresztą o tym terminie cięcia jest też napisane w artykule poleconym przez Agnieszkę.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: Agnieszka Lach »

Zdecydowanie bezpieczniejszym terminem jest cięcie po zbiorze owoców - lipiec-sierpień.
mgr inż. Agnieszka Lach
TuberozaBlues
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-18, 16:10

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: TuberozaBlues »

U rozgałęzionych skraca się przewodnik do 70 cm nad rozgałęzieniem i przycina pędy boczne osadzone nisko. Po cięciu wiosennym prowadzi się cięcie formujące koronę, przeważnie w maju i czerwcu. Wycina się silnie rosnące przyrosty przy przewodniku, aby usunąć konkurencję. Można również zakładać specjalne spinacze nad słabszymi przyrostami, aby je odginać. Przyginane przyrosty będą później dalej próbować rosnąć w górę, wtedy też odgina się je, podpinając sznurkiem do szpilek wbitych w ziemię obok pnia. Przyrosty intensywnie wyrastające w górę uszczykuje się.
Jakuk2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-02-16, 18:39

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: Jakuk2 »

Z tego co zrozumiałem zostawić ją teraz bez przycinania do lata/jesieni i w tym terminie ją "ogarnąć" ?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: Elzbieta M »

Jakuk 2, mam wątpliwości po przeczytaniu wszystkiego. Ekspertem nie jestem , ale wydaje mi się , że to owocujące czereśnie tnie sie latem , po zbiorze owoców. Ty masz młode drzewko , któremu należy dopiero uformować koronę. Ja bym wiosną skróciła przewodnik ok 40- 50 cm nad najwyższym rozgałęzieniem, całkowicie wycięłabym słabe gałązki, pozostawiłabym mocne w niewielkich odległościach od siebie ( nie za blisko) , skróciłabym je o 1/3 i formowała tak , aby tworzyły kąt prosty z przewodnikiem.
Ale wolałabym , aby jeszcze zaglądnął tu ekspert i ...potwierdził , co napisałam lub zganił mnie :wstyd:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: Petrus »

Ja się zgadzam z Elą :-) drzewko zapewne jest jeszcze zbyt młode, by miało owoce, więc trzeba je uformować i wyprowadzić odpowiednio. Po formowaniu i dobrym prowadzeniu czekamy potem na owocowanie ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Jak prawidłowo przyciąć czereśnie

Post autor: Sadowniczy.pl »

Zgadzam się również z Elą i Petrusem . Przewodnik skracamy 40-60 cm nad ostatnim rozgałęzieniem, a poszczególne gałęzie boczne o 30%. Wycinamy całkowicie pędy chore i krzyżujące się.
Pora cięcia tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Najlepiej ciąć wtedy kiedy sadzonka jest w miarę uśpiona.
Koniecznie pamiętajcie o zabezpieczeniu ran.
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
ODPOWIEDZ