Jak formować czereśnie nie przycięte po sadzeniu?

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.

Jak formować czereśnie nie przycięte po sadzeniu?

Postautor: atutka » 2010-03-24, 23:02

Jak formować drzewka czereśni w drugim roku, jeśli nie były cięte w pierwszym roku po posadzeniu i wypuściły pędy konkurujące z przewodnikiem. Jeśli ciąć, to kiedy (teraz, tuż przed kwitnieniem, czy czekać do lata) i jak?
Bardzo proszę o dokładne wskazówki.
Dziękuję i pozdrawiam.

Summit
Obrazek

Burlat
Obrazek

A może ktoś udzieli mi wskazówek jak postępować z innymi moimi pestkowcami :->

Brzoskwinia Red Heaven
Obrazek

Śliwa Węgierka Valjevka
Obrazek

Śliwa Renkloda Ulena
Obrazek
Załączniki
Summit.jpg
atutka
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: użytkownik usunięty » 2010-03-25, 00:08

Dość duże są te czereśnie, jak wysoki jest pień? Normalnie to wszystkie gałązki na pniu powinny być usunięte pozostawiając te trzy główne pędy, które należałoby skrócić o ¼ długości. A następnie lekko przygiąć by uzyskać rozłożystą koronę. Ale nie wiem czy teraz te drzewka są za wysokie, chyba że takie mają być. Drzewa pestkowe tnie się latem po owocowaniu. Młode nie owocujące drzewa można ciąć wiosną ale jak zrobi się ciepło gdyż drzewa są wrażliwe na choroby.

Śliwa węgierka jak na razie nie wymaga ciecia, można jej tylko przyciąć przewodnik by się bardziej rozkrzewiała a nie rosła w górę. A pionowe gałązki przyginać by tworzyły rozłożysta koronę, a jak będą silnie rosły przyciąć nad boczną gałązką.

U renklody jest podobny problem jak u czereśni, wysoki pień. (takie mam wrażenie patrząc na zdjęcia).

Przy brzoskwini usunąłbym pędy cienkie boczne i pozostawił tylko grubsze gałązki ze 4-5 ale tak by się nie krzyżowały i skrócił je tak by wyżej położone miały ze 3 oczka a dolne 5-6 oczek.
użytkownik usunięty

Postautor: atutka » 2010-03-25, 21:41

Dzięki wielkie!
No właśnie, te górne grubsze rozwidlenia są trochę wysoko: u jednej czereśni ok. 1,8m nad ziemią, u drugiej 1,5m. Bardzo dużo urosły te czereśnie w zeszłym roku po posadzeniu - przewodnik i te towarzyszące mu gałęzie mają co najmniej 1,2m długości (roczny przyrost). Teraz wiem, że przewodnik powinien być skrócony po posadzeniu do pożądanej wysokości, ale nie był...
Odgięłam te gałęzie konkurujące z przewodnikiem i co dalej? Skrócić je o 1/4 (czyli 30cm a zostawić 90cm), tak? A co z przewodnikiem - tak samo? Szkoda mi trochę obcinać te gałązki na pniu (bo będę mieć 180cm gołego pnia), będzie coś z nich jeśli je zostawię i odegnę?
atutka
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: użytkownik usunięty » 2010-03-25, 22:32

Jeśli przyrosty są tak długie możesz przyciąć je o 1/2 -1/3 ich długości. Przewodnik też możesz przyciąć na takiej wysokości jak wysokie chcesz by było drzewo, z przewodnika na pewno wyrosną nowe konary. Nie wiem czy na tych bocznych gałązkach coś będzie owocowało ale jeśli nie chcesz ich wszystkich wycinać to zostaw tylko te najsilniejsze od wysokości ok. 80 cm w górę, wszystkie poniżej wytnij.
użytkownik usunięty

Wróć do Sadownictwo