Ismena - cebule, pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Ismena - cebule, pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Post autor: Ilona2715 »

Kupiłam kiedyś cebulkę, wydaje mi się, że to kwiat ismena, ale nie mam pewności, gdyż w tym czasie kupowałam też inne. W zeszłym roku miałam ją w doniczce, wypuściła liście i nic, jak ją wyjęłam okazało się, że ma mnóstwo młodych cebul. W tym roku włożyłam je bezpośrednio do gruntu, znów wypuściły liście i nic. Dzisiaj je wyjęłam, cebule bardzo urosły ta pierwsza to poprostu gigant. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, gdyż obcięłam jej liście i szykuję do przechowania. To znaczy narazie położyłam na gazetach, aby opadła ziemia, a później zawinę je dość grubo w gazetę i w skrzynce wtawie do chłodniejszego miejsca, Tak robię co rok ze wszystkimi cebulami, które trzeba wykopać i są okey. To znaczy inne kwitną tylko nie to czymkolwiek jest, ale napewno kwiatem. Przeczytałam, że ismenie nie powinny zaschnąć korzenie, ale jak to zrobić? Czy macie może z nią doświadczenia, a może wiecie jak wyglądają jej cebule i czy to co wstawiłam to napewno ismena?
pozdrawiam
Ilona
Załączniki
2.JPG
1.JPG
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Wygląda na Ismenę ale czy nią jest będzie można ocenić dopiero jak zakwitnie. Jeśli chodzi o korzenie by nie wyschły całkowicie to słyszałam,że można cebule włożyć w trociny, w piach lub w gazety i postawić w pudle kartonowym w chłodnym ale przewiewnym miejscu. Ale tak się właśnie zastanawiam czy mi przypadkiem źle nie dzwoni?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Też mi pasują na cebule ismeny. Lecz korzenie niezbyt ciekawie wyglądają.
Moje wyjmowane z donicy maja takie korzenie jak na zdjęciu z zeszłego roku. Są białe, grube i łamliwe.

Opis jak pielęgnować cebulę zimą wstawiłem w Encyklopedii Roślin.
Takie szczegóły jak zachowanie korzeni, utrzymanie wilgoci przez cały czas przechowania ismeny czy okrycie jej torfem mają jednak znaczenie. Po przekwitnięciu nie podlewa się jej i czeka aż liście obumrą (nie należy ich wcześniej obcinać!)
Uprawiam ismenę od kilku lat i kwitnie corocznie, trzeba jednak pewnych niuansów dochować.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Post autor: Ilona2715 »

Muszę jeszcze raz obejrzeć te korzenie, zdjęcie robiłam w słońcu i chyba dlatego tak wyszły, wydaje mi się, że wyglądają lepiej, jak sprawdzę to napiszę. Ale moim błędem zapewne jest to, że obcinam im liście zaraz po wykopaniu i to może być powodem, że nie kwitną. No cóż będę musiała poczekać, bo jeśli to jest przyczyną to w przyszły roku znów będę miała same liście, których na pewno już tak szybko nie obetnę. W przyszłym roku włożę je chyba do dużej donicy, a nie do gruntu i dam im nawozu, może je to pobudzi.
pozdrawiam
Ilona
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Ilonko-możesz pogodzić jedno z drugim,Ja tak robię wsadzam cebule do doniczek i tak z doniczką wsadzam do ziemi .
a oto efekt:
ismena.jpg
powodzenia z ismeną....pozdrawiam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Ilona2715 pisze: W przyszłym roku włożę je chyba do dużej donicy, a nie do gruntu i dam im nawozu, może je to pobudzi.
pozdrawiam
Ilona
Pisałem o niuansach w uprawie takich roślin.
Nawożenie tak, konieczne ale dopiero gdy zauważymy wyrastający pęd kwiatowy.
W innym przypadku typowy nawóz dany na początku spowoduje, że wyrosną tylko liście. ;-)

Także podlewanie musi być umiarkowane a obfite gdy roślina zaczyna kwitnąć.
Znawcy uprawy niektórych roślin pokojowych wiedzą jak spowodować aby roślina dobrze kwitła.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ilona2715 pisze:Muszę jeszcze raz obejrzeć te korzenie, zdjęcie robiłam w słońcu i chyba dlatego tak wyszły, wydaje mi się, że wyglądają lepiej, jak sprawdzę to napiszę.
Ilona, jeśli możesz zrób jeszcze raz zdjęcia, najlepiej z jakimś odnośnikiem co do ich wielkości - np. pudełko do zapałek. Mam od samego początku dziwne wrażenie, że to inna roślina... jednak bez dodatkowych zdjęć nie da rady nic powiedzieć.
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Post autor: Ilona2715 »

Zrobię na pewno to zdjęcie, ale nie prędzej jak w sobotę lub niedzielę, jak wracam ostatnio z pracy jest już ciemno i jestem nieco zmęczona.
pozdrawiam
Ilona
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Post autor: Ilona2715 »

Zrobiłam kilka zdjęć przy pudełku zapałek i nadal mam wątpliwości
Załączniki
27.jpg
26.jpg
25.jpg
24.jpg
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Post autor: Frania »

Te drobne korzenie jakoś mi nie pasują do ismeny.Ismena ma takie grube jak pokazała Kaśka Siemonowa Nawet małe cebulki mają grube korzenie
Pewnie to jakaś inna drogocenna roślinka.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3336
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Ismena - cebule, pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Post autor: bez »

Czy to klarkia ?
e1cad7c008f2ea9egen.jpg
Miłego dnia !
B.E.Z.
bez
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3336
Rejestracja: 2012-02-19, 05:39

Re: Ismena - cebule, pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Post autor: bez »

Dzisiaj na innym forum dostałem odpowiedź, że to klarkia wytworna /Clarkia unguiculata/.
Miłego dnia !
B.E.Z.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ismena - cebule, pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piękna i wytworna !
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Ismena - cebule, pielęgnacja, wymagania, sadzenie

Post autor: OLAOSKA »

Ja niestety też zrobiłam ten sam błąd i obcięłam łodygi po wykopaniu z ziemi - mądry Polak po szkodzie ,ale na drugi rok zapamiętam :(>
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
ODPOWIEDZ