Gruszka

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Marzycielka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-03-22, 00:04

Gruszka

Post autor: Marzycielka »

Witam, jestem w posiadaniu gruszki ktora nie była wcześniej podcinana. Opisy jak tego dokonać nie są dla mnie jasne. Gubię sie w tych wszystkich okresleniach. :zawstydzony:
:help: Przesyłam zdjęcia prosiłabym o konkretne instrukcję które gałęzie odciąć a ktore tylko przyciąć i oczywiście w którym miejscu. Jestem za opisem rysunkowym ;)
gruszka.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Gruszka

Post autor: tadek »

.
Na forum są lepsi sadownicy ode mnie ;) , ale sam też drzewka przycinam, tak że pozwolę sobie podpowiedzieć i przedstawić, jak Ja bym widział przycięcie Twojej gruszy.

Przede wszystkim przyciął bym przewodniki - chociaż nie wiem jakiej jest ona wysokości, abyś w przyszłości po drabinie, nie musiała po owoce wchodzić na wysokość drugiego piętra. Potem skrócił bym boczne gałęzie, i trochę uporządkował gęściochę u podstawy pnia.

Dobrze by było, jak by odezwał się i skorygował moją wypowiedź spec od cięcia drzew owocowych.

A jak moja Marzycielko z rdzą gruszy?
Występuje u Ciebie ta choroba?

Mam nadzieję że jesteś jedną z nielicznych szczęśliwych osób, u których ta choroba jeszcze nie występuje.
U mnie nie w ogrodzie ma już możliwości bez tej choroby hodowanie gruszy. :/
1-Pp.jpg
Z Poradnika ogrodniczego:

Cięcie gruszy owocującej

W kolejnych latach, gdy drzewo już obficie owocuje, zadaniem cięcia jest utrzymanie korony drzewa w dobrym stanie, zapobieganie jej nadmiernemu zagęszczeniu oraz podtrzymanie obfitego owocowania. W tym okresie grusze bardzo często wytwarzają dużo nowych pąków kwiatowych przy jednocześnie słabych przyrostach. Dlatego cięcie gruszy przeprowadza się w taki sposób aby zmniejszyć nadmiar pąków kwiatowych i pobudzić pędy do wzrostu. Efekt ten uzyskuje się poprzez umiarkowane cięcie krótkopędów. Przy zbyt silnym cięciu dojdzie do wytworzenia wielu długopędów, które nadmiernie zagęszczą koronę.

U drzew kilkunastoletnich można wykonać silniejsze przycięcie jednorocznych i starszych przyrostów, gdyż ryzyko wytworzenia nadmiernej liczby długopędów znacznie maleje.

Niektóre długopędy mogą wyrastać pionowo, nadmiernie zagęszczając koronę. Takie długopędy nazywamy wilkami. Należy je wyciąć w terminie letnim - w sierpniu.


Więcej :arrow:
Poradnik ogrodniczy:
Rdza gruszy - zwalczanie, opryski, zapobieganie
:arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ