Gliniasta gleba, rodzaj mieszanki i rozluznianie struktury.

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
snky1987
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-08-05, 14:58

Gliniasta gleba, rodzaj mieszanki i rozluznianie struktury.

Post autor: snky1987 »

Przede wszystki witam wszystkich forumowiczow :)

Ostatnio czytalem duzo o trawach i glebach. Poradniki jak posiac trawe i jak doprowadzic ziemie gliniasta do stanu uzytkowania (pod trawnik oczywicie).
Jednak jest w tym wszystkim wiele sprzecznosci i dlatego postanowilem napisac tan post na forum.

Mieszkam w UK na terenie West Yorkshire gdzie przede wszystkim hoduje sie owce. Opady deszczu i temperatury sa bardzo zblizone do Warmi i Mazur w Polsce (gdzie sie wychowalem). Gdy porownujemy pogode z WM i w UK zazwyczaj jest podobnie (pomijajac zime).

Za domkiem planuje posiac trawe na terenie okolo 30-35 m2 na ziemi gliniastej (ale nie jestem w stanie "rolowac kiebasek" z ziemi nawet jak jest mokra) ziemia dlugo trzyma wode i jak przesycha to zaczyna pekac (ostatnio ziemie podlewalem przedwczoraj a dzisiaj dalej jest wilgotna) jednak kaluze po obwfitym podlewaniu utrzymuja sie max 1-2h.
Trawa bedzie uzytkowana dosc rzadko, rekreacyjnie ale nie sportowo. Nie mamy dzieci ani psa. Nikt nie bedzie na niej gral w pilke czy Badmingtona. Lecz planujemy postawic tam laweczke ze stolikiem zeby czasem sie zrelaksowac po pracy.

Dotychczas zastosowalem nastepujace kroki:

1) Przekopalem sie do okolo 15-25cm i usunelem stary gruz budowlany (wieksze cegly, plastik, puszki i krawezniki) oraz usunelem kamyczki wieksze niz 2cm.
2) Peralgonie zmienily mi kolor na rozowy wiec zastosowalem Garden Lime by uregulowac PH (robia sie coraz jasniejsze)
3) Rozsypalem 120l nawozu organicznego (tzw. Soil Conditioner) i wymieszalem go z ziemia na okolo 5cm
4) Zdobylem troche ziemi doniczkowej (suchej), nastepnie podziurawilem caly teren widlami na glebokosc od 10cm do 20cm i w dziury wsypalem ziemi doniczkowej.

Wszystko powysze mialo na celu rozluznienie struktury gleby. Poskutkowalo to tym ze, fakt moge bez problemu wbic widly na 10-15cm ale na wierzchu dalej pozostaje twarda skurupa ktorej nie moge wzruszyc twardymi grabiami.

W zwiazku z powyzszym mam kilka pytan i pozwolcie ze wymienie je w punktach:

1) Czy powinieniem dokupic nawozu organicznego (dodatkowe 180l) i wymieszac go ze stara trawa oraz dokladnie wmieszac w ziemie na glebokosc 15cm ?

2) Czy powinienem przywrocic do ziemi kamyczki okolo 1-3cm by rozluznic strukture ? (wiele poradnikow opisuje zeby kamyki usuwac, lecz pozniej ten sam poradnik opisuje ze gliniasta ziemie 'rozluznia' sie drobnym zwirem do 3cm)

3) Jaka mieszanka traw najlepeij nada sie na taki gliniasty rodzaj podloza w kimacie zblizonym do Polskiego ? (niemal calkowity brak opadow deszczu od polowy czerwca do polowy sierpnia. Temperatury okolo 20-30c i lagodna zima. Wystepuja przymrozki na jesieni i wiosne z obfitymi opadami deszczu, oraz w zime temp. okolo -2 do -6c).


Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Gliniasta gleba, rodzaj mieszanki i rozluznianie struktu

Post autor: Iga51 »

Witaj.
Sporo już zrobiłeś dla Twojej gleby, żeby ją rozluźnić. 35 m2, to niezbyt duży trawnik, więc możesz się pobawić. Skoro już dałeś 120 litrów nawozu, to powinno wystarczyć. Mnie się nawet wydaje, że na tak niewielki teren to zbyt dużo.
Jeżeli w dalszym ciągu masz na wierzchu skorupę, to najlepszym sposobem jest narzucić piasek i lekko wymieszać go z ziemią.
Z Twoich pytań, nie bardzo rozumiem " 1) Czy powinieniem dokupic nawozu organicznego (dodatkowe 180l) i wymieszac go ze stara trawa oraz dokladnie wmieszac w ziemie na glebokosc 15cm ?"
Z jaką starą trawą? Zrozumiałam, że chcesz posiać tam trawnik od początku. Czy na tym kawałku masz stary trawnik? Piszesz, że przekopałeś ten teren, więc o jakiej starej trawie piszesz?
Bo jeżeli masz tam stary trawnik, to postępuje się z nim zupełnie inaczej.

Wracając do Twoich pytań. Nie wiem jakie mieszanki traw są u Was dostępne, ale z pewnością w sklepie ogrodniczym Ci doradzą. Najlepsza jest mieszanka sportowa. Bo ona z założenia ma być mocna i trwała. Jeżeli opadów od czerwca do sierpnia nie ma u Was wcale, czy niewiele, to też chyba nie jest wielki problem, bo tak mały trawniczek możesz co kilka dni podlać.
Kamyków 1-3cm już bym nie dawała, tylko nasypałabym piasku i lekko wymieszała z gruntem. Ja też mam trawniki na gliniastej ziemi (ponad 1000 m2) i jestem z nich bardzo zadowolona. Mają się świetnie.

Powodzenia i pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ