Gleba gliniasta

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
nsuprinz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-04-24, 21:39

Gleba gliniasta

Post autor: nsuprinz »

Witam serdecznie
Na początku wspomnę że jestem amatorem i mam słabe pojęcie o ogrodnictwie.
Moim problemem jest gleba gliniasta a co za tym idzie problem z jego utrzymaniem.
Trawa rośnie nawet dobrze ale po obfitych opadach podłoże jest tak mokre że przejście po tym powoduje zwiększenie wagi obuwia.
Czytałem ten artykuł i mam kilka pytań:
http://poradnikogrodniczy.pl/gleba_gliniasta.php

Cytat:
Po przekopaniu gleba będzie już nieco rozluźniona ale to dopiero początek naszej pracy. Teraz trzeba zwiększyć przepuszczalność gliny. Najłatwiej osiągnąć to dodając piasek.

Do czego mam dodać ten piasek?

Czy mieszać to w betoniarce razem z tą gliną czy mieszać piasek (z nawozami) ze zwykłą ziemią i taką mieszankę wysypać na podłoże.

Jaki jest najlepszy (najtańszy ) sposób na odprowadzenie wody z ogrodu w miarę szybko aby można bezpiecznie po tym spacerować.

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Gleba gliniasta

Post autor: Iga51 »

Witaj. Trochę mało danych, żeby coś sensownie doradzić. Jaką dużą masz działkę? Czy już zagospodarowana? Piszesz o trawniku, to znaczy, że już go masz. Ja też mam zupełnie gliniasta ziemię, ale sobie poradziłam .
Jeżeli chodzi o piasek to rozsypujesz piasek i po prostu przekopujesz go razem z podłożem, które masz. Jeżeli chcesz ziemię nawozić (jakim nawozem?), to przekopujesz wszystko razem.
Przeczytaj wątek Mincka "Wykonanie nowego trawnika". Może to też Ci pomoże.
Jeżeli to jest nowa nie zagospodarowana działka, to masz pole do popisu. Odprowadzanie wody poprzez drenaż. Jeżeli działka jest zagospodarowana, to musisz szukać innych rozwiązań. Jeżeli trawnik już masz, to nie pozostaje Ci nic innego jak wysypać przynajmniej 5 cm warstwę piasku na trawnik. Nie ma obawy, że trawnik zginie. Przejdzie przez piasek i będzie darń jeszcze mocniej ukorzeniona.
Napisz coś więcej o swojej działce. Jak masz jakieś zdjęcia,, to je wklej, łatwiej będzie doradzać.
nsuprinz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-04-24, 21:39

Re: Gleba gliniasta

Post autor: nsuprinz »

Istniejąca trawa nie jest problemem ponieważ ilość chwastów jest za duża aby wyrywać jeden po drugim , zastosuję chemię.
Jaki kupić nawóz?
Mieszkam w Anglii więc prosiłbym o nazwę czegoś co kupię w tym kraju.
Nie chciałbym wysypywać dodatkowej warstwy piasku , sąsiad tak zrobił dwa lata temu i znowu ma bagno.
Załączam fotkę jak wygląda mój ogród.
Rozmiar to około 50 m2
Czy masz jakieś gotowe pomysły na drenaż?
Pozdrawiam
Załączniki
DSC_0140.JPG
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Gleba gliniasta

Post autor: Iga51 »

Fachowcem od drenażu nie jestem, ale w wątku, o którym Ci pisałam, Mincek pokazuje jak samemu zrobić drenaż. Warunkiem jest możliwość odprowadzenia wody albo do kanału burzowego albo do zbiornika. Jeżeli masz drenaż wokół domu, to możesz się podpiąć do tej instalacji. Ogródek masz nieduży, nie powinienieś mieć większego problemu ze zrobieniem drenażu.
Jeżeli chodzi o nawozy, to zależy od tego co planujesz w swoim ogrodzie. Inny nawóz pod trawę, inny pod kwiaty i warzywa. Pod trawę powinien być nawóz z większą zawartością azotu, natomiast pod warzywa i kwiaty najlepszy byłby obornik np. garnulowany.
elzbieta494
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-05-01, 07:39

Re: Gleba gliniasta

Post autor: elzbieta494 »

Witam posiadaczy gilniastej ziemi na działce,podpowiem co zrobić ,aby nie zbierała się woda po deszczu.Od dwóch lat mieszkam w nowym domu na gliniastej ziemi.Na początek należy zaobserwować w których miejscach są największe kałuże po deszczu,czyli najniższe punkty,w tych miejscach wraz z mężem wykopaliśmy dość głębokie "studnie"(trzeba przekopać się przez warstwę gliny,aż do warstwy piachu) o średnicy około 1m-1,5m,potem zasypać kawałkami cegieł,kamieniami,na wierzchu ,ja wysypałam drobnym zwirkiem,zapewniam że działa fantastycznie,NIE MAM ZALEGAJĄCYCH KAŁUŻ WODY PO DESZCZU,a poza tym woda zostaje na mojej działce,tylko głębiej.
ODPOWIEDZ