gąsienice na hakuro nishiki

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Rafał Pajestka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2013-04-28, 22:02

gąsienice na hakuro nishiki

Post autor: Rafał Pajestka »

Witam i o pomoc pytam. Na moich wierzbach hakuro nishiki pojawiły się ślady żeru gąsienic. Jedną znalazłem zniszczyłem, ale żery pojawiają się nadal. Proszę o pomoc w ich zwalczeniu .Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: gąsienice na hakuro nishiki

Post autor: rafaloku »

Następnym razem, zanim zniszczysz, to zrób proszę zdjęcie. Wówczas będzie szansa że rozpoznamy dokładnie co to jest.

Natomiast z gąsienic pojawiających się na wierzbach, powodujących wygryzienia w liściach, najczęściej pojawiają się larwy Brzęczaka wierzbowego (Pteronidea salicis) lub rynnicy olszowej (Linaeidea aenea), ewentualnie rynnicy wierzbowej lub rynnicy topolówki. Która to z nich akurat nie ma większego znaczenia, bo zwalcza się tak samo.Larwy brzęczaka masz poniżej, może to akurat te? Zdjęcie z Wikipedii, autor: Bj.schoenmakers
brzeczak-wierzbowy.jpg
W przypadku wszystkich w/w szkodników trzeba użyć insektycydu kontaktowego, np. Fastac 100 EC (w stężeniu 0,02%).

Jeżeli nie chcesz używać chemii, możesz spróbować naturalnego Agricolle ale producent zastrzega, że zwalcza tylko młode gąsienice i nie podaje czy te akurat gatunki szkodników. Więc to po prostu żeby spróbować, a nóż się uda. Fastac natomiast jest pewny ale to "chemia".
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Pajestka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2013-04-28, 22:02

Re: gąsienice na hakuro nishiki

Post autor: Rafał Pajestka »

Bardzo dziękuję Rafale. Jutro kupię i podzielę się z Tobą info o tym jak mi poszło. Szacunek za tak szybką odpowiedź. Dziękuję.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: gąsienice na hakuro nishiki

Post autor: rafaloku »

Aha, Rafale, zapraszam Cię jeszcze do współtworzonej przez nas encyklopedii chorób i szkodników, gdzie znajdziesz opis i fotografie wspomnianych rynnic, zarówno dorosłych chrząszczy jak i ich larw. Może tu rozpoznasz delikwentki podżerające Twoją wierzbę: rynnice - choroby i szkodniki roślin ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ