Floksy - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, nasiona

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Floksy - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, nasiona

Post autor: yen22 »

Mam na rabacie trzy kępy floksów, w tym roku bardzo ładnie zakwitły. Ale teraz część kwiatów już przekwitło. Kiedy należy je ściąć? I na jakiej wysokości, przy samej ziemi ?
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeżeli już przekwitły, można je ściąć tuż nad ziemią. A pełny opis wymagań dla floksów, czyli płomyków wiechowatych znajdziesz tutaj: Floks wiechowaty - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Ja zawsze ścinam pędy przekwitłe o ½ długości :-D Potem na jesieni, gdy żółkną już pędy ścinam tak jak mówi Piotrek tuż przy ziemi. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
axam
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-01-08, 13:16

Płomyk szydlasty

Post autor: axam »

W sierpniu dostałem sadzonki plomyka szydlastego . Przyjął się ale w miare upływu czasu usychał. Czy na wiosnę przeprowadzić z nim jakis zabieg?. Słyszałem, że powinno sie je sadzić wiosną.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Musisz sprawdzić do którego miejsca pędy są suche i te wyciąć, jeżeli korzenie są zdrowe to będzie się pięknie rozrastał.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Floksy wiosną pięknie się rozrastają i kwitną a później trochę tracą uroku, przysychają i zanikają. Ale wiosną odbijają bardzo ładnie i jak pisze Danusia, wtedy wycina się widoczne uschnięte pędy.
axam
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-01-08, 13:16

Post autor: axam »

dzięki!
amaryll
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-09, 22:51

Post autor: amaryll »

Witam serdecznie, pytałam już na innym forum, ale nie otrzymałam odpowiedzi, może tu się uda :)
Zwracam się z pytaniem odnośnie moich starych floksów szydlastych (na działce zakupionej rok temu, więc nie wiem jak zachowywały się wcześniej).
Rósł w nich podagrycznik, na który nakładałam małym pędzelkiem roudap uważając, żeby nic nie skapnęło, w ciepły i nie deszczowy dzień. Usechł podagrycznik, ale też uschły floksy :(
Nie wiem czy to ma związek ze stosowaniem roudapa? Czy może się zdarzyć, że po kwitnieniu może uschnać? Czy jest szansa je uratować? Będę wdzięczna za pomoc.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem jak bardzo są ze sobą przerośnięte rośliny ale wg mnie istnieje możliwość, że pędzelkując czystym roundapem nie został on wchłonięty w całości przez podgarycznik i został na jego powierzchni a później spłukany do ziemi i uszkodzić floksy. Ale to takie moje gdybanie po tym jak widzę, jak zachowują się inne środki ochrony roślin, które pozostawiają plamy na liściach po oprysku. Później po deszczu czy podlewaniu na pewno są spłukiwane do gleby.
amaryll
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-09, 22:51

Post autor: amaryll »

Właśnie tego się bałam, choć nie padało przez ponad 12 godzin po tym pędzelkowaniu. Ale inaczej nie miałam jak oczyścić floksów. A co teraz począc, gdy sa uschnięte? czy da się je uratować? bo jestem nieco załamana, były śliczne... :(
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Po kwitnieniu floksy nie zasychają. Nie wiem jak je ratować ale jedyne co mi przychodzi do głowy to wykopać, przeglądnąć kłącza i to co jeszcze nie uschło, posadzić w innym miejscu.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Podzielam zdanie Piotra. Może jeszcze coś się da uratować.
amaryll
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-09, 22:51

Post autor: amaryll »

Dziękuję! W takim razie wykopię i zobaczę co się tam dzieje.
sylwia75
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2011-06-17, 16:16

Post autor: sylwia75 »

Witam zainteresowały mnie nasiona floksów. Mam floksy ale nigdy nie zbierałam z nich nasion. Kiedy powinno się zbierać nasiona i kiedy je wysiać.? Ja mam floksa białego i ciemno różowego-fioletowego. Teraz ślicznie kwitną i bardzo ładnie pachną.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
Sylwio - Poprzez nasiona rozmnaża się jedynie floksy przeznaczone do celów hodowlanych. Amatorsko, najlepiej rozmnażać floksy poprzez sadzonki pędowe i korzeniowe oraz podział.
Pozdrawiam, Wojtek
ODPOWIEDZ