Fiołek alpejski - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Stach Japycz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-11-09, 10:18

Fiołek alpejski - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Post autor: Stach Japycz »

Mam fiołka alpejskiego, który kwitnie. Chciałbym się dowiedzieć jak go rozmnożyć i co zrobić z cebulką po przekwitnięciu? Nie miałem do czynienia z tym kwiatkiem więc piszę tutaj.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witaj. Fiołek alpejski - cyklamen jest rosliną trudną w uprawie, ale kwitnie bardzo pięknie.
Po przekwitnięciu liście cyklamenu zaczynają żółknąć, rozpocznij wtedy stopniowe ograniczenie podlewania, dzięki czemu roślina wejdzie stopniowo w stan spoczynku.
Gdy roślina przejdzie w stan spoczynku przenieś ją w chłodniejsze i bardziej zacienione miejsce gdzie trzymaj cyklamena średnio do polowy maja.
:-D W maju przesadź roślinę do nowej gleby najlepiej, aby była kwaśna oraz próchnicza. Podczas przesadzania pamiętaj, aby pozostawić część bulwy ponad poziomem gleby.
Po przesadzeniu rośliny zacznij stopniowo podlewać coraz obficiej, zacznij nawozić oraz przenieś w miejsce cieplejsze o większej ilości światła.
Dziadek opowiadał mi kiedyś, że można fiołki alpejskie rozmnażac poprzez wysiew nasion w temperaturze okolo 16 st. ale moim zdaniem jest to pracochłonne i strata czasu, lepiej wiec zakupic nową roslinę. Myśle, że pomogłem
:lol:
pozdrówko
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Ja dwa straciłam , :cry: ale nie mówię ..stop .
Moja mama dostała w prezencie , trzymała wiele lat na parapecie , rósł i kwitł , prawie non stop...tylko wlewała wodeę na podstawek , wcale nie dawała wypoczynku, on sam jakoś sobie stymulował to :lol: :lol: :lol:
Jak przeprowadzała się do miasta , niestety , padł , zmiana warunków :-/
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Widzisz Basiu jaki pech :-( Widocznie nie można miec wszystkiego :-P
Też zdażały mi się takie sytuacje, np: miałem u siebie w domu kilka lat zygokaktusa tzn. grudnika i ani razu nie zakwitł mi (oprócz momentu kiedy go kupiłem), więc oddałem go wujkowi rok temu. Ku mojemu zdziwieniu wujkowi przez 2 lata zakwitł już ponad 5 krotnie, chociaż u mnie miał takie same a nawet lepsze warunki bytu :mrgreen: :mrgreen: Widocznie nie było mi pisane doczekac sie kwiatów...hehe taka mała dygresja :mrgreen:

pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Stach Japycz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-11-09, 10:18

Post autor: Stach Japycz »

Heh bardzo pomogliscie !!! a i chyba wiem jak się rozmnaża.
ODPOWIEDZ