Ficus ginseng - brązowe plamki na młodych liściach

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI

Ficus ginseng - brązowe plamki na młodych liściach

Postautor: Magda_253 » 2014-05-31, 16:08

Witam! Jak w temacie - mój ficus ginseng od pewnego czasu ma na liściach brązowo - żółte plamki. Są one tylko na młodych, nowych liściach. Dodam, że zraszam liście jakieś 3x w tygodniu (wodą wcześniej przegotowaną), podlewam raz w tygodniu. Drzewko mam od września ubiegłego roku.
Co to może być? Czy to wina wody, czy może jakiegoś "pasożyta"? Co można na to poradzić?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
Załączniki
CAM00825.jpg
CAM00827.jpg
Magda_253
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Re: Ficus ginseng - brązowe plamki na młodych liściach

Postautor: Doxepine » 2014-06-12, 08:41

Wydaje mi się, że to albo antraknoza (czy plamy się powiększają wraz ze wzrostem liścia?), niedobór magnezu lub problemy z gospodarką wodną (zbyt rzadkie lub za częste podlewanie). Wyjmij roślinę z doniczki i sprawdź, czy ziemia na dole nie jest mokra (albo sucha). Jeśli wszystko jest w porządku, musisz albo zacząć nawozić albo opryskać środkiem grzybobójczym.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Magda_253 » 2014-06-12, 11:06

Dzięki za odpowiedź. Plamy raczej się nie powiększają wraz ze wzrostem liścia. Małe listki ponadto usychają i opadają. Sprawdzałam ziemię na dole doniczki - nie jest mokra. Może zbyt rzadko go podlewam? Jest jakiś konkretny środek na pozbycie się tych plam?
Magda_253
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Doxepine » 2014-06-12, 14:23

Magda_253 pisze:Dzięki za odpowiedź. Plamy raczej się nie powiększają wraz ze wzrostem liścia. Małe listki ponadto usychają i opadają. Sprawdzałam ziemię na dole doniczki - nie jest mokra. Może zbyt rzadko go podlewam? Jest jakiś konkretny środek na pozbycie się tych plam?

Napisz jeszcze, czym i jak często nawozisz, gdzie stoi (w sensie ile ma słońca), jaka jest temp. i wilgotność, słowem - wszystko o tym, jak go uprawiasz. Fikusy to kapryśne rośliny i przy byle okazji potrafią odwinąć takiego focha, że głowa mała. Każda informacja jest więc cenna, może dzięki temu uda się ustalić, co dolega roślinie.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Magda_253 » 2014-06-12, 15:18

Szczerze mówiąc, nie nawoziłam go jeszcze wcale. Stoi w jasnym pomieszczeniu, od południowo-wschodniej strony, ma dużo światła. Jeszcze kilka miesięcy temu stał w mało oświetlonym pokoju i liście dosłownie się z niego sypały, ale widziałam co się dzieje i przeniosłam go do światła. Od razu było widać, że ożył - wypuścił mnóstwo młodych listków. Temperatura w jakiej teraz przebywa to ok. 20 stopni. Cała moja pielęgnacja polega na podlewaniu go raz lub dwa razy w tygodniu, a tak co drugi albo trzeci dzień - zraszam go przegotowaną wcześniej wodą (bo zostawał biały osad po zwykłej wodzie z kranu). Zraszam go butelką, w której był wcześniej płyn do szyb - ale dokładnie ją wygotowałam i wypłukałam (tak mi się przynajmniej wydaje). Może m.in. z tym jest coś nie tak?
Magda_253
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Doxepine » 2014-06-17, 08:47

Magda_253 pisze:Szczerze mówiąc, nie nawoziłam go jeszcze wcale. Stoi w jasnym pomieszczeniu, od południowo-wschodniej strony, ma dużo światła. Jeszcze kilka miesięcy temu stał w mało oświetlonym pokoju i liście dosłownie się z niego sypały, ale widziałam co się dzieje i przeniosłam go do światła. Od razu było widać, że ożył - wypuścił mnóstwo młodych listków. Temperatura w jakiej teraz przebywa to ok. 20 stopni. Cała moja pielęgnacja polega na podlewaniu go raz lub dwa razy w tygodniu, a tak co drugi albo trzeci dzień - zraszam go przegotowaną wcześniej wodą (bo zostawał biały osad po zwykłej wodzie z kranu). Zraszam go butelką, w której był wcześniej płyn do szyb - ale dokładnie ją wygotowałam i wypłukałam (tak mi się przynajmniej wydaje). Może m.in. z tym jest coś nie tak?

Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to:
a) niedobór składników mineralnych,
b) złe podlewanie,
c) plamy oparzeniowe po zraszaniu.

Jeśli chodzi o "a)", bo 1,5 miesiąca od przesadzenia/posadzenia, w ziemi nie ma już składników odżywczych i trzeba nawozić. Stosuj nawóz pełnoskładnikowy do roślin zielonych, podawany w 1/2 dawce co tydzień.
Jeśli chodzi o "b)" to mam nadzieję, że to nie jest podlewanie mechaniczne. Przed każdym podlaniem trzeba wpierw sprawdzić, jak wygląda sytuacja w doniczce. Zasadą jest, że fikusy podlewa się dopiero wtedy, gdy przeschnie 2-3 cm wierzchniej warstwy podłoża.
Jeśli chodzi o "c)" radzę wyposażyć się w dobry zraszacz z funkcją zamgławiania (czyli rozbijania wody na bardzo drobne krople). Butelka po płynie do szyb może rozpylać za duże krople, które - jeśli roślina ma kontakt z pełnym słońcem - działają jak soczewki skupiające światło, co doprowadza do powstania punktowych zmian oparzeniowych. I do tej właśnie teorii się skłaniam.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: Magda_253 » 2014-06-17, 19:40

Dziękuję za odpowiedzi. Postaram się zastosować do Twoich rad i mam nadzieję, że będzie ok.
Pozdrawiam
Magda_253
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Wróć do BONSAI