Eukaliptus Cytrynowy (Eucalyptus Citriodora)

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
shelby_lane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-09-24, 00:38

Eukaliptus Cytrynowy (Eucalyptus Citriodora)

Post autor: shelby_lane »

Witam,
jako że w temacie uprawiania nasionek i w ogóle hodowli roślin mam jeszcze smarki pod nosem, chciałabym uzyskać wyjaśnienie dot. instrukcji obsługi nasionek eukaliptusa, które zakupiłam jakiś czas temu. Cyt.:"Nasiona przed wysiewem należy moczyć przez 24 H w letniej wodzie, potem osuszyć, umieścić w plastikowym pojemniku i przez około 14 dni trzymać w temperaturze 2 – 5 C (w lodówce). Następnie umieścić w wilgotnym podłożu i przykryć ziemią"

Chodzi mi o to wilgotne podłoże na którym umieszcza się nasionko. Tzn. jakie to podłoże? Mam miniszklarnie, ale rozumiem, że w tym przypadku ten etap pomijam, od razu mogę sobie nasionko zasiać do wielodoniczki i zasypać ziemią tak jak piszą, ale co ma służyć za to wilgotne podłoże? Myślałam, że kładę na wilgotnej ziemi i zasypuje. Ale to chyba nie o ziemię chodzi? Czy mogę prosić kogoś doświadczonego o rozjaśnienie mi tematu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Eukaliptus Cytrynowy (Eucalyptus Citriodora)

Post autor: rafaloku »

Witaj shelby_lane,

Odpowiedź na Twoje pytanie jest już na naszym forum. W prawym górnym rogu jest wyszukiwarka - zachęcam aby z niej skorzystać bo sporo tu rozmawialiśmy o uprawie eukaliptusów ;-)

Najciekawsze co znalazłem:
Nasiona wysiewać do inspektów lub doniczek w podłoże lekko kwaśne do rozsadników, lub mieszankę torfu z piaskiem w stosunku 3:1 na głębokość ok. 1cm. Najlepiej kiełkują pod przykryciem (ja przykrywałam doniczkę folią spożywczą i wietrzyłam raz dziennie) w temperaturze podłoża 16-20*C. Należy pamiętać, aby podłoże było w miarę wilgotne, ale nie za mokre. Gdy siewki podrosną wymagają pikowania.
Cały wpis:
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/euka ... html#p4952
Rafał
shelby_lane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-09-24, 00:38

Re: Eukaliptus Cytrynowy (Eucalyptus Citriodora)

Post autor: shelby_lane »

Dziękuje, ale chciałam zaznaczyć, że skorzystałam z wyszukiwarki. Myślałam, że postępowanie w przypadku e. cytrynowego jest inne niż w przypadku niebieskiego, stąd moje pytanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Eukaliptus Cytrynowy (Eucalyptus Citriodora)

Post autor: rafaloku »

Jeśli chodzi o podłoże, to na pewno takie samo ;-)

Polecam jeszcze artykuł o eukaliptusach w naszym poradniku: Eukaliptus - uprawa w domu, zastosowanie, gatunki, rozmnażanie
Rafał
ODPOWIEDZ