Echinopsis

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Echinopsis

Post autor: Calpurnia »

Chciałam sie pochwalić, jak mi pieknie zakwitł Echinopsis :hyhy: i przy okazji zapytać, czy ktoś moze określi mi, jaki to jest dokładnie rodzaj echinopsisa :) Jak admin chce, to moze gdzieś te moje kwiatki przenieść. Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szkoda tylko, ze nie da się dołączyć zapachu... :-)


Dodam, że kaktus kwitnie już chyba piąty raz w tym roku (co kilka tygodni tak wystrzeliwuje), a kwiaty pojawiają się w nocy. Rano, około 5 są w najlepszym rozkwicie. Wieczorem flaczeją i zaczynają się rozpadać.
Kwiatek intensywnie mnoży się też przez brodawki, dosłownie nimi strzela :). Wiem, ze rośnie w złej glebie, ale nie mogę go przesadzić, bo cały czas kwitnie. Czekam aż się trochę uspokoi.
Żołtodziób.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Echinopsis

Post autor: Elzbieta M »

Och , jest się czym pochwalić , to prawda :roll: . Cudowny. Piszesz o złej glebie - ale skoro tak intensywnie kwitnie i rozrasta się , to chyba źle mu nie jest. Ja bym go zostawiła.
Miałabym ochotę na taką "brodaweczkę ", gdyby Ci się oderwała :hyhy:
użytkownik usunięty

Re: Echinopsis

Post autor: użytkownik usunięty »

Przepięknie kwitnie, masz szczęście.
użytkownik usunięty

Re: Echinopsis

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo ładnie kwitną. Mój jeden już przekwitł a następny szykuje się do zakwitnięcia.
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Re: Echinopsis

Post autor: Calpurnia »

O, ten kolega zawsze tak kwitł. Nic specjalnego z nim nie robię, słowo. :) Gleba jest zwykła, "ziemia do kwiatów'. Kiedy się dowidziałam, ze trzeba kaktusy trzymać w specjalnej mieszance dla sukulentów plus żwirek, przesadziłam wszystkie oprócz niego (bo kwitł). Może mu chociaż dosypię żwitku, bo na górze ma za dużo wolnego miejsca? :roll:
A właśnie, czy to mozliwe, zeby kaktus po wydaniu wielu kwiatów nagle "schudł"? :?: :?: :?: Ten pan był okrągły jak kuleczka a teraz się skurczył nieco wzdłuż. Ma bardzo dużo słońca, stoi w miejscu którego inne kaktusy nie wytrzymują (parzy!) i bardzo mu się tam podoba, więc to nie może być od braku światła. Czy to może mieć związek z tym szalonym kwitnieniem? :shock:

A brodaweczkę chętnie wyślę pocztą, napisz na priva. Nie wiem, jak się przyjmie, bo z tym bywa różnie. Mówisz, że się oderwie - tzn. że nie można samemu ich odrywać? Ja tak robiłam zawsze :wstyd: może to źle?
Żołtodziób.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Echinopsis

Post autor: Elzbieta M »

Można odrywać , oczywiście :lol: . Piotrek , ty masz więcej doświadczenia , może napiszesz coś o ukorzenianiu. Kiedy najlepszy termin?
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Re: Echinopsis

Post autor: Calpurnia »

Ja mam jakoś złe doświadczenia jesli chodzi o ukorzenianie. Przez całe życie po prostu odrywałam a potem wsadzałam do ziemi i rosły śliczne kaktusiątka. Potem przeczytałam na Bardzo Poważnym Forum, że trzeba je przedtem wysuszyć, najlepiej odstawić na jakiś czas. Tak zrobiłam, nic nie wyrosło, kaktusik usechł i padł... :P
Żołtodziób.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Echinopsis

Post autor: Elzbieta M »

Sądzę , że skoro dobrze wychodziło "po twojemu" :-D , to tego się trzymaj
użytkownik usunięty

Re: Echinopsis

Post autor: użytkownik usunięty »

Możliwe, że ktoś nie opisał tego "wysuszania" poprawnie. Chodzi tylko o to by miejsce wyłamania przy kaktusach segmentowych lekko podeschło przed posadzeniem. Przy kaktusach takich jak echinopsis nie ma to znaczenia, bo młode sadzonki same się oddzielają i często maja już korzonki.
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Echinopsis

Post autor: dziwaczek »

Wydaje mi się, że to może być Echinopsis subdenudata, ale nie jestem pewna. Pięknie wygląda.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Re: Echinopsis

Post autor: Calpurnia »

Dzięki, Elu :) Twoje są jeszcze piękniejsze :)
Piotrek, ja ogólnie trzymałam brodawkę po prostu na parapecie przez dwa tygodnie. NIe był to Echinopsis, tlyko coś innego (nie pamiętam co) Niestety, nie przyjeła się. Echinopsis sie przyjmuje wszędzie o.O :shock: jest jak karaluch ;)
Żołtodziób.
użytkownik usunięty

Re: Echinopsis

Post autor: użytkownik usunięty »

Moje kaktusiki już przekwitły ale tak kwitły :-D

Pierwszy różowy.
Obrazek

Obrazek

Później biały.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Re: Echinopsis

Post autor: Calpurnia »

CUdowne! <3 <3 <3 :padam: wymieniamy się? została mi jeszcze JEDNA brodawka. ale znając tego mojego wariata, będzie jeszcze strzelał do grudnia :P ;)
Żołtodziób.
ODPOWIEDZ