Dziwne wzorki na liściach i chorująca (?) mięta

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
ODPOWIEDZ
Cime
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-08-30, 11:09

Dziwne wzorki na liściach i chorująca (?) mięta

Post autor: Cime »

Witam wszystkich :)
Jestem tu nowa- postanowiłam założyć konto, bo nigdzie nie mogę się dowiedzieć co dolega moim roślinom (przede wszystkim ziołom). Otóż już dość dawno zauważyłam, że liście mięty, bazylii, tymianku, melisy i również innych roślin jak: czerwonej porzeczki, jeżyny i róży mają dziwne białe wzorki. Za nic nie wiem co to może być.
Dodatkowo natomiast ostatnio zaczęła chorować moja mięta- na liściach pojawiły się białe, włochate plamy (na niektórych innych roślinach również np. na nagietku).
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu szkodnika/choroby czy co tam jeszcze to może być.
Załączniki
mięta
mięta
mięta
mięta
mięta
mięta
tymianek
tymianek
melisa
melisa
nieznana mi roślina, rosnąca sobie w ogródku
nieznana mi roślina, rosnąca sobie w ogródku
przybliżenie liścia nieznanej rośliny
przybliżenie liścia nieznanej rośliny
nagietek
nagietek
Cime
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-08-30, 11:09

Re: Dziwne wzorki na liściach i chorująca (?) mięta

Post autor: Cime »

Tak właśnie myślałam, że te plamy to mączniak :( . Ale co to mogą być te wzorki? Bo one nie są mączniaste, nie są pokryte puchem, tylko takie jakby...wydrapane?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Dziwne wzorki na liściach i chorująca (?) mięta

Post autor: Danka »

Może to mączniak rzekomy, ma podobne objawy albo plamistość liści lub rdza. Musisz poszukać dokładniejszych informacji pasujących do objawów. A może ktoś inny jeszcze udzieli odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Dziwne wzorki na liściach i chorująca (?) mięta

Post autor: Doxepine »

Nie jestem jakimś znawcą tematu, ale podzielę się swoimi obserwacjami na temat tych dziwnych plam. Jeżeli plamy są białe (jakby ktoś rozpylił wybielacz) i pojawiają się głównie na brzegach liści, to może być jakiś robal, może wciornastek (co do diagnozy nie jestem pewien - ja zidentyfikowałem bardzo małe, ruchliwe robaczki o wydłużonym ciele, w kolorze od beżowego do jasnopomarańczowego). Na mojej świętej pamięci pietruszce sobie urzędował, a po tygodniu większość liści miała mnóstwo drobnych białych plam. Na tymianku, oregano i kłosowcu meksykańskim pojawiły się również plamy, ale raczej w kolorze szarawym, wynikające z żerowania przędziorków. Oregano nie udało mi się uratować. Oglądnij spód liści, może coś dostrzeżesz. A najlepiej weź białą kartkę papieru, ustaw pod rośliną i trochę nią potrząśnij, znacznie łatwiej będzie dostrzec ewentualne robactwo.
Cime
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-08-30, 11:09

Re: Dziwne wzorki na liściach i chorująca (?) mięta

Post autor: Cime »

Plamki są jakby ''wygryzione'', białawo-szaro przezroczyste, takie wgłębione. Miętę ścięłam ponownie do ziemi (robiłam to 2 tyg. temu więc nie było dużo do ścinania) i popsikałam już mlekiem (przeciw mączniakowi). Podczas ścinania ujrzałam na jednym z liści owada- malutki, podłużny biały tułów w brązowe plamki, ze skrzydełkami (to chyba właśnie ten wciornastek). Czyli 1/3 moich roślin smacznie sobie wcina malutki robaczek.
A jeszcze jedno pytanie mam. Czy mączniak atakuje każdą roślinę? zaobserwowałam, że coraz więcej roślin ma białe plamy na liściach, a nagietek to już niemalże cały jest nimi pokryty.
Załączniki
Nagietek
Nagietek
ODPOWIEDZ